סולם מקביל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

במוזיקה, סולמות מקבילים הם צמד סולמות - מז'ורי ומינורי - בעלי אותה טוניקה, כלומר בנויים על אותו טון בסיס.

לדוגמה, הסולמות סול מז'ור וסול מינור נשמעים שונה זה מזה בשל הבדלים בסימני היתק (דיאזים ובמולים), אך שניהם מתחילים בצליל סול לכן סול מינור הוא המינור המקביל של סול מז'ור, ולהפך. כך גם דו מז'ור ודו מינור, רה מז'ור ורה מינור וכן הלאה.

מתחילת המאה ה-19 נוהגים מלחינים לשלב ביצירותיהם אקורדים השאולים מהסולם המקביל לסולם בו כתובה היצירה. מאחר שאקורד מינורי נשמע לאוזן המערבית לכאורה עצוב יותר מאקורד מז'ורי, המהלך ההרמוני מקבל תפנית "עצובה" או "עליזה" בהתאם.

לעתים משתמשים במונח "סולם מקביל" עבור סולם יחסי, אך זוהי טעות נפוצה. ב"סולם יחסי" הכוונה היא לסולם בעל אותם סימני היתק, אך טוניקה שונה. לדוגמה, המינור היחסי לדו מז'ור הוא לה מינור.

חישוב סימני היתק (דיאזים ובמולים) של הסולם המקביל[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת למצוא את רשימת סימני היתק של סולם מקביל לסולם נתון, יש לפעול לפי הכללים הבאים:

  • לרשימת הבמולים של מינור מקביל, יש להוסיף שלושה במולים לרשימת הבמולים של הסולם המז'ורי הנתון, לפי סדר ההוספה המקובל - סי, מי, לה, רה, סול, דו, פה - ולפי הכלל במול-מבטל-דיאז, לדוגמה:
- נתון כי לסולם פה מז'ור יש במול אחד: סי. נוסיף שלושה במולים ונקבל את רשימת הבמולים של הסולם המקביל פה מינור: סי, מי, לה, רה.
- נתון כי לסולם סי מז'ור יש חמישה דיאזים: פה, דו, סול, רה, לה. כדי למצוא את רשימת הדיאזים של הסולם המקביל סי מינור, יש להוסיף שלושה במולים. כאמור, במול מבטל דיאז, לכן נשארים שני דיאזים: פה, דו.
  • לרשימת הדיאזים של מז'ור מקביל, יש להוסיף שלושה דיאזים לרשימת הדיאזים של הסולם המינורי הנתון, לפי סדר ההוספה המקובל - פה, דו, סול, רה, לה, מי, סי - ולפי הכלל דיאז-מבטל-במול, לדוגמה:
- נתון כי לסולם מי מינור יש דיאז אחד: פה. נוסיף שלושה דיאזים ונקבל את רשימת הדיאזים של הסולם המקביל מי מז'ור: פה, דו, סול, רה.
- נתון כי לסולם פה מינור יש ארבעה במולים: סי, מי, לה, רה. כדי למצוא את רשימת הבמולים של הסולם המקביל פה מז'ור יש להוסיף שלושה דיאזים. כאמור, דיאז מבטל במול, לכן נשאר במול אחד: סי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סולם מקביל בוויקישיתוף