לדלג לתוכן

סומואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
S-35 סומואה
מידע כללי
סוג טנק פרשים
מדינה מייצרת צרפתצרפת צרפת
יצרן Somua עריכת הנתון בוויקינתונים
שנת ייצור 1936 - יוני 1940
תקופת השימוש 1936–1945 (כ־9 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכה מרכזית המערכה על צרפת ועל ארצות השפלה (מלחמת העולם השנייה)
יחידות שיוצרו 430 עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע טכני
אורך 5.4 מטרים
רוחב 1.9 מטרים
גובה 2.62 מטרים
משקל 20 טון (ערוך לקרב)
מהירות 40 קמ"ש על כביש
טווח פעולה 260 ק"מ
מנוע בנזין, 190 כ"ס
שריון 56-20 מילימטר
צוות 3
מערכות נשק
חימוש עיקרי תותח 47 מ"מ
חימוש משני מקלע 7.5 מ"מ
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

S35 סומואה (צרפתית: SOMUA S35) היה טנק פרשים צרפתי משנות השלושים. הטנק כלל מספר חידושים אשר הפכו אותו לטנק הטוב ביותר של צרפת בשנות השלושים, והוא נחשב לטנק הבינוני המוצלח ביותר של זמנו.[1] הטנק שירת בצבא הצרפתי במהלך מלחמת העולם השנייה.

בשנות ה-30, הפיקוד הצרפתי העליון ראה בטנקים שלו חיל פרשים ממוכן, שנועד לבצע ניצול הצלחה. ניצול הצלחה משמעותו פשיטה לעומק שטח האויב דרך פרצה שפורץ החי"ר בקווי האויב. במסגרת זאת יוצרו סוגי טנקים רבים, רובם טנקים קלים ומהירים. הסומואה, שהיה אחד מהטנקים האלה, נועד לשמש כ"טנק פרשים". המשמעות הממשית היא שהטנק ממוגן יותר וחמוש היטב יחסית לטנקים הקלים דוגמת ההוצ'קיס ושהסומואה נועד יותר להשמדת טנקי האויב מאשר לכל דבר אחר.

החידוש החשוב שהביא הסומואה נעוץ בדרך הבנייה שלו. בניגוד למקובל בתקופה, הסומואה לא נבנה מלוחות שריון שרותכו יחד. הסומואה היה הטנק הראשון שנבנה מכמה חלקי יציקה גדולים. הודות לשיטת הבנייה הזו, שריון הטנק היה חזק ועמיד הרבה יותר משל מקביליו. למיגון של הטנק היה גם חיסרון, בדמות נקודות החיבור של היציקות, שכן אלה לא היו מרותכות זו לזו אלא מחוברות על ידי ברגים.

החימוש של הסומואה היה תותח 47 מילימטר, שאיפשר לו לחדור את רוב הטנקים הבינוניים בעולם. כמות התחמושת שנשא הטנק הייתה נמוכה, רק שמונה עשרה פגזים, וזה היה חסרונו החמור היחידי.

הסומואה שקל יותר מעשרים טון אך בעזרת מנוע של 190 כ"ס הגיע למהירות גבוהה יחסית של 40 קמ"ש.

רוב טנקי הסומואה לא נשאו מכשירי קשר, אך זה היה נפוץ למדי בשנות השלושים ולא נחשב לחסרון.

במהלך הקרב על צרפת לא התבטאה איכותו של הטנק, בעיקר בשל חוסר יכולת מצד הפיקוד הצרפתי והכמות הקטנה שהייתה זמינה. הגרמנים התרשמו לטובה מהסומואה, וטנקי סומואה שנפלו לידיהם הוכנסו לשירות הצבא הגרמני. הגרמנים הכניסו בטנקים האלה מכשירי קשר.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]