סחלב הקוף הערפדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןסחלב הקוף הערפדי
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: חד-פסיגיים
סדרה: אספרגאים
משפחה: סחלביים
תת־משפחה: אפיפטיים
סוג: 'דרקולה
מין: סחלב פני קוף, סחלב הקוף הערפדי, סחלב דרקולה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Dracula Simia
Luer, 1978

סחלב פני קוף \ דרקולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמו ומראה הפרח פרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרח הוא ממשפחת הסחלבים, ובעל שמות מגוונים: פני קוף עקב צורתו הדומה לפנים של קוף, דרקולה זהו הסוג ובסוג זה יש כ-120 מינים וכן הצמח גם מזכיר את צורתו של ניב ערפד דרקולה, לכן, כנראה שהשם המדויק ביותר הוא סחלב פני הקוף הערפדי שמהווה שילוב של השניים.

שמו המדעי הוא Dracula simia. הפרח הוא אחד מהמינים המיוחדים מסוג סחלבי הדרקולה. צורת הפרח בעלת 3 משולשים אשר בנקודת המגש נראות שתי נקודות ומתחתיהם קפל קטן המזכיר צורה של פני קוף. הפרח בעל ריח הדרים מתוק.

הסוג ואזורי גידול[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרקולה הוא סוג סחלב אפיפטי- צמח אוויר, זוהי צורת חיים המתקיימת בעיקר ביערות גשם טרופיים כאשר צמח גדל על צמח אחר או על חפץ כלשהו (כמו גזע עתיק למשל). היחודיות בסוגי הצמחים האפיפטים היא שהם לא מקיימים שום צורת יחסים טפילית עם הצמח האחר אלא רק משתמשים בו לאחיזה.

בסוג הסחלב דרקולה ישנם כ-120 סוגים הגדלים בעיקר במרכז ובדרום אמריקה. כמעט כולם צומחים ביערות גשם טרופיים, נשענים על צמחים אחרים המעניקים להם מצע ואינם עולים הרבה מעל הקרקע. כל הצמחים מסוג סחלב דרקולה אינם גבוהים ובעלי גבעולים קצרים ועלי כותרת רחבים.

קנה השורש קצר וסוגים מסוימים של הפרחים בעלי משטח מחוספס בעלי הכותרת. הדבר המייחד את המין פני קוף ערפדי מסוגי דרקולה אחרים הוא צורתו ועלי הכותרת שלו- הם יכולים להופיע בצבעים שונים ומגוונים אך כולם שומרים על הצורה המורכבת משלושה פלחים המחוברים ביניהם בזווית כלפי חוץ ובנקודת מפגשם ניתן לראות פרצוף קוף.

פריחה ותנאי גדילה פרח בשבילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפריחה לא תלויה בעונות פריחה ובזמני השנה, ובתנאים נכונים הפרח יכול לפרוח בכל זמני השנה.

טמפרטורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סחלב פני הקוף לא אוהב חום ומיוחס למין צמחים המעדיפים אקלים קריר ולח. לצמיחה בקיץ הפרח אמור לקבל טמפרטורה שלא גבוהה מ- 5°C ובחורף הטמפרטורה לא יכולה לרדת מ-12°C. אחד התנאים החשובים בגידול הסחלב הערפדי הוא שינוי תנודות הטמפרטורה במהלך היממה- מקובל לחשוב שהטמפרטורה בלילה תהיה תמיד נמוכה ב-4°C מהטמפרטורה במהלך היום.


תאורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סחלבי הדרקולה צומחים בתחתית יערות הגשם. לכן התאורה אמורה להיות בהירה אך לא חמה ומפוזרת, כלומר אסור בשום פנים ואופן לתת לפרחי הדרקולה להיות חשופים לאור שמש ישיר, חלונות מערביים ודרום מערביים יתאימו בצורה הטובה ביותר.

לחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקומות הצמיחה הטבעיים של הפרח הוא חווה כמעט כל יום גשמים קצרים, ערפילים שהופכים לטיפות מים על עלי הכותרת שלהם. בתנאי גידול ביתיים חשוב לספק לפרחים לחות גבוהה, ועם זאת לזכור כי יש לאורר את המקום לעיתים תכופות משום שמקום סגור ולח הוא מקום מושלם לגדילת בקטריות ופטריות הפוגעות בצמח.

בנוסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשפחת הסחלבים ישנם פרחים רבים בצורות בלתי רגילות, ראו גם:

סחלב ברווז: Caleana major[עריכת קוד מקור | עריכה]

דבורה צוחקת: Ophrys apifera[עריכת קוד מקור | עריכה]

תינוק בעריסה: Anguloa Uniflora[עריכת קוד מקור | עריכה]

תודות ללירון :)