סיפורי האוטורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כריכות הספרים

"סיפורי האוטורי" היא סדרת ספרי פנטסיה שכתבה ליאן הרן (שמה הספרותי של ג'יליאן רובינשטיין), המתרחשים בארץ דמיונית, אשר מזכירה את יפן הפאודלית. הסדרה כללה במקור שלושה ספרים:

 • פסיעות על רצפת הזמיר (Across The Nightingale Floor), פורסם ב-2002 ותורגם לעברית ב-2005.
 • שלג על עצי הדובדבן (Grass for His Pillow), פורסם ב-2003 ותורגם לעברית בשנת 2006.
 • נוגה הירח (Brilliance of the Moon), פורסם ב-2004 ותורגם לעברית בשנת 2007.

בהמשך יצאו שני ספרים נוספים:

 • "צריחת האנפה" ("The Harsh Cry of the Heron"), פורסם ב-2006 ותורגם לעברית בשנת 2008.
 • "רשת השמיים רחבה" ("Heaven’s Net is Wide"), פורסם ב-2007 ותורגם לעברית בשנת 2010. זהו סיפור מקדים לכל הסדרה.

עלילת הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת שלושת הספרים עוקבת אחרי לוחם צעיר, לשעבר משבט הנסתרים בשם טקאו (נולד בשם טומאסו), המבקש לנקום את נקמתו של אביו המאמץ, לורד אוטורי שיגרו, לברוח מבני האחווה, משפחתו של אביו הביולוגי (בני "קיקוטה"). טקאו מגלה על המלחמות המלוכלכות בין השבטים, ועל ייעוד אשר נקבע לו מן השמיים - לשלוט בכל השבטים ולהביא שלום לשלוש הארצות. ישנם חמישה שבטים:

 • שבט האוטורי
 • שבט מארויאמה
 • שבט סיישו
 • שבט שיראקאווה
 • שבט טוהאן
 • בספר השני מופיע שבט חדש, שבט אראי.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפורי האוטורי מתרחשים במדינה דמיונית, שבה נמצאות "שלוש הארצות": ארץ המזרח, הארץ התיכונה וארץ המערב. בכל אחת מהארצות שולט שבט אחר: המזרח נשלט על ידי שבט הטוהאן, הארץ התיכונה נשלטת על ידי שבט האוטורי, והמערב נשלט על ידי שבט סיישו, אבל כל הפרטים הללו נכונים רק בספר הראשון. שלוש הארצות יוצרות ביחד ארץ אחת גדולה, אשר חלק מ-8 האיים, הנשלטים כולם על ידי הקיסר, ולכל אי יש לורד עליון השולט עליו (בספר הראשון היה זה אידה סאדאמו, בספר השני אראי דאיצ'י, וגם בשלישי) על פי המסופר ניתן להניח שלקיסר יש השפעה מועטה בלבד על האזור. ההיררכיה החברתית מזכירה את ההיררכיה החברתית ביפן הפאודלית. בני הקיקוטה, "האחווה", מזכירים את המתנקשים החשאיים של יפן הפיאודלית[מוכרים יותר כנינג'ות], ואילו האצילים מזכירים את מעמד הסמוראים והגברים מתנשאים מאוד במעמדם על הנשים, עד אשר שבספר הרביעי לטקאו נולדות 3 בנות, והבכורה שבהן הולכת לקבל את השלטון על 3 הארצות.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אוטורי טקאו - נולד לשבט הנסתרים בשם טוֹמאסוּ, והשם טקאו ניתן לו על ידי לורד אוטורי שיגרו, לאחר שניצל מהטבח שעשה לורד אידה בבני הכפר שלו. אביו הביולוגי של טקאו הוא קיקוטה איסאמו (מבני האחווה)
 • אוטורי שיגרו - אביו המאמץ של טקאו, ויורש מנהיגות שבט האוטורי, לפני שהומת באינויאמה על ידי אוטורי טקאו לבקשתו.
 • שיראקאווה קאדה - בת-דודתה של מארויאמה נאומי, ויורשת רכוש שבט מארויאמה לאחר מותה ומות ביתה. אשתו של אוטורי טקאו.
 • אידה סאדאמו - מנהיג שבט הטוהאן. אויבם של אוטורי שיגרו ואוטורי טקאו - ואחראי למותו של שיגרו. נרצח על ידי שיראקאווה קאדה.
 • מארויאמה נאומי - מאהבתו ואשתו הסודית של אוטורי שיגרו, ויורשת רכוש שבט מארויאמה. אמה של מאריקו. היא וביתה נהרגות בטביעה, לאחר שניסו לברוח מטירתו של אידה.
 • אראי דאיצ'י - לוחם משבט סיישו שעולה לשלטון לאחר מותו של אידה ומקים שבט לוחם חדש - שבט אראי.
 • לורד פוג'יווארה - אציל אשר נודה מהבירה, מאוהב בקאדה ובן ברית של אראי. לבסוף הוא חוטף את קאדה ומחזיק אותה כבת ערובה נגד טקאו.

עלילת הספר הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מסופר הן בגוף ראשון על ידי אוטורי טקאו, והן בגוף שלישי המסופר מנקודת מבטה של ליידי שיראקאווה קָאֶדֶה, בת ערובה של לורד אידה הכלואה בטירת נוֹגוּצ'י. טקאו נולד בשם טוֹמאסוּ לשבט הנסתרים בכפר הנידח מינוֹ. הנסתרים נרדפים בכל רחבי שלוש-הארצות בגלל אמונותיהם הדתיות. בפרק הפתיחה של הספר כפרו של טקאו נהרס על ידי לוחמיו של אידה סאדאמוּ, ראש שבט טוהאן. כדי לברוח מאידה ולוחמיו, טקאו מפיל את אידה מסוסו (ובכך משפיל אותו) ובורח. בזמן הבריחה מוצא אותו לורד אוטורי שיגרו, מנהיג שבט האוטורי, אשר מעניק לו את השם טקאו, ומאמץ אותו. באותו הלילה טקאו מגלה יכולות לשמוע ממרחקים, לנוע מבלי להשמיע קול, להפוך לבלתי נראה וכדומה. כשלורד שיגרו וטקאו מגיעים לאכסניה, הם פוגשים את ליידי מארויאמה נאוֹמי, היורשת האישה היחידה אשר ירשה את הון משפחתה ולכן לורד אידה חושק בה, ואף כלא כבת ערובה את ביתה, מאריקוֹ, אך היא מסרבת לחיזוריו. ליידי מארויאמה היא גם קרובה רחוקה של קאדה. בעזרת שמיעתו החדה, מגלה טקאו ששיגרו וליידי מארויאמה הם נאהבים ושיגרו מבטיח לליידי מארויאמה שלא יינשא לאף אישה אחרת. בהמשך מסעם מגיעים שיגרו וטקאו לעיר האגי, עיר המבצר של שבט האוטורי, בה פוגש את מוטו קנג'י.

קנג'י מספר על האחווה- אנשים בעלי כישורים מיוחדים כמו להופיע בשני מקומות בו-זמנית ולהפוך לבלתי-נראים. טקאו מגלה שאביו, קיקוטה איסאמוּ, השתייך אליה ושממנו ירש את כישוריו. קנג'י, חבר אחווה בעצמו, מלמד אותו את אמנויות האחווה, בציפייה שייקח חלק במזימתו של לורד שיגרו לרצוח את לורד אידה. דודיו של שיגרו, השולטים בשבט, רוצים להיפטר מהאחיין החזק והפופולרי שלהם (רוב חברי שבט האוטורי היו רוצים ששיגרו יהיה ראש-השבט במקומם), מנסים לרצוח אותו: הם שולחים אליו רוצח שכיר, וכשזה לא מצליח (טקאו, אשר שמע את הרוצח בא, העיר את לורד שיגרו ובכך מנע את רציחתו) הם שולחים אותו להינשא ללידי שיראקאווה קָאֶדֶה בת ה-15. לקאדה יש מוניטין כמישהי שכל גבר אשר חושק בה- סופו למות. היא הייתה אמורה להינשא לשני גברים בעברה-ושניהם מתו. הדודים הציבו את החתונה כתנאי לאישור אימוצו של טקאו, ולורד שיגרו מסכים. החתונה אמורה להתקיים בבירת שבט הטוהאן- אינויאמה. הם אומרים שהחתונה תוכל להיות ברית שלום בין שבט האוטורי לשבט הטוהאן. לורד שיגרו לקח את טקאו איתו במסע. בשלב זה נפגשים טקאו וקאדה ומתאהבים. כשלורד אידה מענה את משרתתה של ליידי מארויאמה, לאחר שניסתה לברוח עם ליידי מארויאמה וביתה (שתיהן טבעו, אך היא שרדה) היא נשברת ומגלה לו את כל סודותיה - ובהם שטקאו היה אחד מהנסתרים. אידה מאשים את שיגרו במתן מחסה לאחד מהנסתרים, ונותן לו למות בעינויים. באותו הזמן, נחטף טקאו על ידי בני-האחווה. בני-האחווה אינם מרשים לטקאו לעזוב את מקום המסתור שלהם וללכת לשחרר את לורד שיגרו- אך טקאו עושה איתם עסקה: הם נותנים לו ללכת ולשחרר את לורד שיגרו, ובתמורה הוא יקדיש להם את חייו; והם מסכימים. טקאו מוצא את שיגרו מעונה על גג טירתו של אידה- ומשחרר אותו. שיגרו מבקש מטקאו שיהרוג אותו, ואחר כך שיהרוג גם את אידה ויביא את ראשו לקברו. כשטקאו נכנס לטירתו של אידה, הוא מוצא את גופתו ליד קאדה. הוא מגלה שאידה ניסה לאנוס את קאדה- והיא רצחה אותו. הוא לוקח את ראשו לקברו של לורד שיגרו. בסוף הספר מסופר בקצרה על קרב בו לורד אראי כובש את עריהם של הטוהאן. כשקאדה מבקשת מטקאו שיישאר איתה, הוא מסרב מפני שהבטיח את חייו לאחווה. הוא משתמש (ללא כוונה) באחת מתכונות הקיקוטה, ומרדים את קאדה. טקאו הולך עם קנג'י.

עלילות הספר השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקאו, יורש לשבט אוטורי המהולל, נשבע אמונים לאחווה. בזכות כישרונותיו העל-טבעיים, יכולתו להפוך לבלתי נראה ושמיעתו החדה הוא הופך למתנקש קטלני ביותר. עליו להפנות גב לחינוכו שוחר השלום בקרב הנסתרים, לוותר על זכותו מלידה לעושר, לאדמות ולכוח, ולהתכחש לקאדה. אם לא יתמסר לדרכיה האלימות של האחווה, אנשיה יהרגו או קאדה, וטקאו מתאר שלא יוכל לחיות עם זה. טקאו מתבגר והופך לגבר ויוצא לדרך רצופת סכנות, קשיים ומאבקים. אהובתו קאדה משמשת כעת כלי משחק יקר ערך בידי מצביאים חסרי רחמים, ועליה להסתמך על פיקחותה, על יופייה ועל ערמומיותה כדי לבסס את מקומה בעולם של גברים אדירי כוח. בספר זה קאדה חוזרת אל נחלתה, שיראקווה, ופוגשת לראשונה מזה שנים את שתי אחיותה, ואת אביה. אל קאדה מצטרפת משרתת שליוותה אותה מתחילת מסעה (בספר הראשון), אשר מתגלה כעובדת אחווה, אך נוטשת את תפקידה ונשבעת אמונים לקאדה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]