לדלג לתוכן

סמיתסוניט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמיתסוניט
תכונות המינרל
הרכב כימי ZnCO3
מערך קריסטלוגרפי טריגונלי
צורת הגביש בדרך כלל דמוי אשכול ענבים, אבל גם בצורת מעוינון או סקלנוהדרון שפניהם מעוגלים. לא נצפתה תופעה של גבישים תאומים.
צבע לבן, צהוב, ירוק, כחול וסגול.
ברק בדרך כלל זגוגי עד ברק הפנינה.
שקיפות שקוף עד שקוף למחצה.
פצילות מושלמת בשלושה כיוונים היוצרות מעוינון.
שבירה בלתי שווה.
קשיות 4.5 בסולם מוס
משקל סגולי 4.43
שרטוט לבן
מידע נוסף תוסס בחומצת מלח חמה. אינו פלואורסצנטי.
מינרלים נלווים קלציט, המימורפיט, וולפניט, לימוניט, דולומיט ומינרלים קרבונטיים אחרים.

סמיתסוניט או פצלת האבץ הוא מינרל קרבונטי הבנוי מאבץ (Zn) ופחמה (קרבונט CO3). צורת הגבישים של הסמיתסוניט היא מעוינון או במקרים נדירים יותר סקלנוהדרון, אבל לעיתים רחוקות בלבד מוצאים גבישים מפותחים של סמיתסוניט ובדרך כלל הוא מופיע בתצורת אשכול ענבים. צבע גבישי הסמיתסוניט משתנה בין צהוב ירוק וכחול. את הסמיתסוניט היה נהוג לכרות מימים ימימה מהשכבות העליונות של עפרות אבץ ועופרת. הסמיתסוניט מופיע בדרך כלל עם המינרל המימורפיט. למעשה נהגו בדרך כלל להניח כי סמיתסוניט והמימורפיט הם מינרל אחד שאותו היה נהוג לסווג תחת השם קלמין. הסמיתסוניט כמינרל נפרד תואר לראשונה ב-1832 והוא קרוי על שמו של הכימאי והמינרלוג הבריטי, ג'יימס סמיתסון (1829-1754) הידוע כיום בעיקר בשל הירושה שהותיר שמימנה את הקמת מוסד הסמית'סוניאן הקרוי אף הוא על שמו.

סמיתסוניט נוצר כמינרל משני של בליה או התחמצנות של מרבצים של עפרת אבץ, למשל מספלריט. החלפה של האבץ שבסמיתסוניט במנגן יוצרת שורה איזומורפית מוגבלת עם המינרל רודוכרוזיט והחלפה של האבץ בברזל יוצרת שורה איזומורפית מוגבלת עם המינרל סידריט.

השימוש העיקרי בסמיתסוניט הוא כמקור משני של אבץ. כך למשל במשך שנים התעלמו ממרבצי הסמיתסוניט שבלידוויל (Leadville) שבמדינת קולורדו וכיום כורים אותו לאחר שהובהר הפוטנציאל הכלכלי הגלום במינרל. בקרבונט האבץ נעשה שימוש בתמיסת קלמין שבה נעשה גם כיום שימוש כאמצעי להקל על עקיצות יתושים וגירויים שונים בעור אף על פי שמנהל המזון והתרופות האמריקאי הודיע ב-1992 כי לא מצא שום הוכחה כי יש לתמיסה השפעה מרפאה.

המקומות הידועים ביותר בהם מצוי הסמיתסוניט כוללים את המכרות של צואמב בנמיביה (המקור לתמונת המינרל משמאל), שדגימות הסמיתסוניט מהם מכילות כמויות זעירות של קובלט הצובעות את המינרל בצבעים מרהיבים ומכרה ברוקן היל בזמביה. מקומות נוספים כוללים את מכרה קלי (Kelly) במגדלנה שבמדינת ניו מקסיקו, מקסיקו, לוריון ביוון, מורסנט בבלגיה ועוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוש סמיתסוניט צהוב-ירוק מלוטש משישודונל (Sheshodonnell), קסלטאון, אירלנד. צולם במוזיאון להיסטוריה של הטבע שבלונדון.