סעודת הערבית של בוקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סעודת הערבית של בוקר
Le Souper de Beaucaire
נפוליאון במהלך ארוחת הערב
נפוליאון במהלך ארוחת הערב
מידע כללי
מאת נפוליאון בונפרטה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור צרפתית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה פמפלט עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1793 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סעודת הערבית של בּוֹקֵרצרפתית: Le souper de Beaucaire) היא חוברת בעלת אופי פוליטי שכתב נפוליאון בונפרטה בשנת 1793.

ארוחת הערב[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהאירועים המתוארים בחוברת אמתיים, ביולי 1793, נפוליאון שאז היה קצין תותחנים צעיר ביקר בעיירה בּוֹקֵר (צר') במטרה למצוא עגלות כדי לסחוב תחמושת מאביניון. הוא הגיע במהלך יריד שהתרחש בעיר, וניגש בערב לבית המרזח העירוני. הוא נפגש שם עם ארבעה סוחרים, אחד מנים, שניים ממרסיי, ואחד ממנפוליה. הם אכלו יחד ארוחת ערב ולאחר מכן שוחחו ושתו שמפניה עד שתיים לפנות בוקר.

שיחתם נסובה על המהפכה והיעקובינים, פרץ ויכוח בין נפוליאון שהיה יעקוביני מושבע באותה תקופה, לבין הסוחרים ממרסיי שהחזיקו בדעות מתונות יותר ודחו את האידאולוגיה הקיצונית של היעקובינים. זמן קצר לאחר מכן העלה נפוליאון על הכתב את פרטיה העיקריים של השיחה ואת דעותיו האישיות, לחוברת בת 32 העמודים קרא בשם "סעודת הערבית של בוקר". הסיפור הוצג באופן שונה מעט, בצורת דיאלוג בין חייל המנסה לשכך את דעותיהם האנטי מהפכניות של ארבעה סוחרים.[1] בחוברת אין הרבה רעיונות, אולם היא כוללת ניתוח קר והגיוני של המצב הפוליטי והחברתי בצרפת באותה תקופה.[2]

באוגוסט של אותה שנה נפגש נפוליאון במרסיי עם ידיד קורסיקני בשם אנטוני כריסטוף סליצ'טי, (אנ') הוא נתן לו לקרוא את החוברת והלה התרשם ממנה מאוד ושכנע את נפוליאון להדפיס אותה.[3] גם אוגוסטין רובספייר, (אנ') אחיו של מקסימיליאן רובספייר, מנהיג היעקובינים, נהנה מאוד מהחוברת, ונתן לאחיו לקרוא אותה, בהשפעתו של אוגוסטין קודם נפוליאון בדרגה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ החוברת בצרפתית
  2. ^ א. קאלבה, "נפוליאון", עמ' 17.
  3. ^ א. קאלבה, "נפוליאון", עמ' 19.