לדלג לתוכן

עורק הזרוע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עורק הזרוע
שיוך מערך העורקים עריכת הנתון בוויקינתונים
תיאור ב האנטומיה של גריי (מהדורה 20) (589) עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
לטינית (TA98) arteria brachialis עריכת הנתון בוויקינתונים
טרמינולוגיה אנטומיקה A12.2.09.018 עריכת הנתון בוויקינתונים
TA2 (2019) 4632 עריכת הנתון בוויקינתונים
FMA 22689 עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד MeSH A07.015.114.139 עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה MeSH D001916 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0006087 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
עורק הזרוע צבוע באדום

עוֹרֵק הַזְּרוֹעַ (TA: Arteria brachialis) הוא העורק הראשי בזרוע. העורק הוא המשכו של עורק בית השחי, וראשיתו במעברו של עורק בית השחי בגבולו התחתון השריר העגול הגדול. סופו של העורק בפיצולו בגומץ המרפק לעורק החישור ועורק הגומד.

עורק הזרוע מתחיל בגבולו התחתון של השריר העגול הגדול. הוא ממשיך במורד המשטח הגבי של הזרוע עד שהוא מגיע לגומץ המרפק, ממול לצוואר עצם החישור, שם, תחת מעטה אלל שריר הזרוע הדו-ראשי, הוא מתפצל לעורק החישור ולעורק הגומד. באנשים מסוימים פיצול זה מתרחש מוקדם יותר, ועורקי האמה מתחילים את מהלכם כבר בזרוע.

מבנים סמוכים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עורק הזרוע נמצא קדמית לשריר הזרוע התלת-ראשי. בראשיתו הוא תיכון לעצם הזרוע, ובהמשך הוא עובר קדמית לרכס הרום-עליי התיכון ולסליל הזרוע. בעוברו בכיוון מטה והצדה, הוא מלווה את עצב התווך החוצה קדמית לו. מסלולו של עורק הזרוע כרוך בנתיבו של עצב התווך: באזורים המקורבים עצב התווך נמצא מיד לצדו של העורק, ובאזורים המרוחקים עצב התווך חוצה את הדופן התיכונה של העורק ונמצא קדמית למפרק המרפק.

הסעיפים העיקריים של העורק במהלכו בזרוע הם: עורק הזרוע העמוק, עורק הגומד העקיף העליון ועורק הגומד העקיף התחתון. עורק הזרוע העמוק הוא העורק הראשון והגדול ביותר המסתעף מעורק הזרוע. העורקים העקיפים יוצרים השקות סביב מפרק המרפק.

במהלכו בזרוע מסתעפים מעורק הזרוע סעיפים רבים ללא שם ייחודי הנקראים יחדיו ענפי השרירים, וכן מסתעפים העורקים הזנים של עצם הזרוע היוצאים מההיבט הצדי שלו. בחלק מן האיורים האנטומיים מושמטים ענפי השרירים.

היבטים קליניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדופק של עורק הזרוע נמוש בהיבט הקדמי של המרפק, תיכונית לגיד שריר הזרוע הדו-ראשי. מקום זה משמש להנחת שרוולית מד לחץ דם לצורך מדידת לחץ דם.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עורק הזרוע בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא אנטומיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.