עורק הירך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עורק הירך (בלטינית: femoralis arteria) הוא עורק גדול בירך ואחד העורקים המשמעותיים בגפה התחתונה, אשר אחראי לרוב אספקת הדם באזור זה – וקלינית, אם הוא ייחסם, תיעצר כל אספקת הדם לגפה התחתונה. עורק הירך מסתעף למספר תתי עורקים בעלי שמות נפרדים. עורק זה הוא המשך של עורק הכסל החיצוני (external iliac artery) ומתחיל ברצועה המפשעתית (inguinal ligament) (ראש עצם הירך).

באזור זה, העורק נקרא גם עורק הירך המשותף (arteria femoralis communis) וממנו מסתעף עורק הירך העמוק, המספק דם לירך. לאחר ההסתעפות של עורק הירך העמוק, העורק נקרא עורק הירך השטחי (arteria femoralis superficialis) בעגה קלינית, בגלל ההתפרשות היחסית שטחית שלו. עורק הירך ממשיך לאורך עצם הירך כדי לספק את דם לעורקים שמקיפים את הברך וכף הרגל ונכנס לתעלת המתוויכים (adductor canal,ידועה גם כ - Hunter’s/Subsartorial Canal). לאחר שהוא יוצא ועולה מהתעלה דרך מִבְקַע תְּעָלַת הַמַּתְוִיכִים (adductor hiatus), העורק נקרא עורק בית הברך (popliteal artery).‏[1]

אנטומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עורקי הירך מקבלים אספקת דם באמצעות עורק הכסל החיצוני (external iliac artery). החיבור בין העורקים מתרחש במשולש הירך מאחורי הרצועה המפשעתית, אשר נמצאת בדרך כלל בסמוך לראש עצם הירך. החלק המקורב יותר (הפרוקסימלי) של עורק הירך, אשר מכונה ביתר דיוק עורק הירך המשותף ((the common femoral artery (CFA), יוצא ממשולש הירך מתחת לשריר החייטים (sartorius muscle). ביציאתו ממשולש הירך, העורק מתפצל לעורק הירך העומק (profunda) אשר אחראי על אספקת דם לירך, ועורק הירך השטחי (SFA - superficial) אשר מתחבר לעורק בית הברך (popliteal artery) בתחילתו של שריר המתוויך הגדול (Musculus adductor magnus) או לחלופין בתעלת המתוויכים (adductor canal) לקראת קצה עצם הירך.

התפצלויות עורק הירך[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבט קדמי על עצם הירך הימנית ועל עורקי הירך (ממוספרים).
5. העורק כותר הירך הצידי. 7. עורק הירך העמוק. 8. העורקים הנוקבים. 14. עורק הכסל החיצון. 20. עורק הירך. 21. העורק כותר הירך התיכון. 23. מבקע תעלת המתוויכים.

במרחק של כ-4-5 ס"מ מרוחק לרצועה המפשעתית (inguinal ligament), עדיין במשולש הירך, מפצל מתוכו עורק הירך את סעיפו העיקרי – עורק הירך העמוק (profunda/ deep femoral artery).עורק זה חודר עמוק בין שריר המסרק (musculus pectineus) לבין שריר המתוויך הארוך (Adductor longus) (עובר מתחתיו). משם, ממשיך העורק באופן מרוחק (דיסטלית) לאורך החלק הקדמי של הירך כאשר שטחית לו נמצא שריר המתוויך הארוך (Adductor longus) ועמוק לו שריר המתוויך הקצר (aduuctor brevis) ושריר המתוויך הגדול (adductor magnus). העורק יורד לאורך האחז (אינסרציה, Insertion) הגידי של שריר המתוויך הגדול (adductor magnus), ותוך כדי מהלך מרוחק (דיסטלי) העורק מפצל מתוכו ארבע הסתעפויות – ארבעת העורקים הנוקבים (perforating branches).

הסתעפויותיו של עורק הירך העמוק (profunda)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. עורק כותר הירך הצידי ועורק כותר הירך התיכון (Lateral & medial femoral circumflex arteries) – מיד לאחר התפצלותו של עורק הירך לסעיף העמוק והסעיף השטחי, כאשר העורק העמוק עדיין במשולש הירך ולפני שחדר עמוק, מפצל מתוכו עורק הירך העמוק שני עורקים במפרק הירך. שני העורקים משתתפים ברשת כלי הדם משיקים (אנסטמוזה) של מפרק הירך –
  1. הסעיף התיכון (מדיאלי) - חודר עמוק דרך רצפת משולש הירך בין שריר המסרק (musculus pectineus) לבין שריר הכסל והמותניים (iliopsoas musculus), מספק דם למדור התיכון (מדיאלי) של הירך ומקיף את צוואר עצם הירך מאחור.
  2. הסעיף הצידי (לטרלי) מתפצל ל-3:
   1. הסעיף העולה (Ascending) – מקיף את צוואר עצם הירך מלפנים, ומסתיים ברשת כלי דם משיקים (אנסטמוזה) עם הסעיף התיכון (מדיאלי).
   2. הסעיף האופקי (Transverse) – הענף האופקי הוא הקטן מכולם ומגיע אל רשת כלי דם משיקים בצורה צולבת (cruciate anastomosis).
   3. הסעיף היורד (Descending) – יורד אל רשת כלי דם משיקים (אנסטמוזה) במפרק הברך.
 2. ארבעת העורקים הנוקבים (Perforating Arteries) - ארבע הסתעפויות חשובות של הסעיף העמוק אשר חודרות את גיד שריר המתוויך הגדול (Adductor Magnus) ומספקות דם באופן בלעדי למדור האחורי של הירך. כל אחד מארבעת הענפים אשר מתפצלים מעורק הירך העמוק מקטין אותו מעט, ועם הפיצול הרביעי העורק מסתיים לחלוטין.

עורק הירך העמוק מסתיים ברשת כלי דם משיקים (אנסטמוזה) של הברך ולא ממשיך מעבר אליה.

לפני שעורק הירך מפצל מתוכו את עורק הירך העמוק, הוא מסתעף למספר סעיפים קטנים שמספקים דם לעור ולחיתולית (לעתים מַחְתֶּלֶת או פאציה, fascia)

 1. עורק רום הבטן השטחי (Superficial epigastric artery) – עולה ומגיע כמעט עד הטבור. מסתיים ברשת כלי דם משיקים (אנסטמוזה) עם מקבילו מהצד השני ועם עורק רום הבטן התחתון (inferior epigastric artery).
 2. עוֹרֵק כּוֹתֵר הַכֶּסֶל הַשִּׁטְחִי (Superficial circumflex iliac artery) – הסעיף השטחי הקטן ביותר של עורק הירך. עולה באופן צידי (לטרלי) לכיוון קוץ הכסל הקדמי העליון (anterior superior iliac spine). שם הוא מסתיים ברשת כלי דם משיקים (אנסטמוזה) עם 2 עורקים – עוֹרֵק כּוֹתֵר הַכֶּסֶל הֶעָמֹק (deep circumflex iliac artery) ועוֹרֵק כּוֹתֵר הַיָּרֵךְ הַצִּדִּי (lateral circumflex femoral artery).
 3. עורק הָעֶרְוָה החיצוני (External pudendal artery) – מתפצל מיד לשני סעיפים – עמוק ושטחי, לעתים הם יוצאים כשני עורקים נפרדים. שני העורקים מתקדמים בכיוון תיכוני (מדיאלי) אל קו אמצע הגוף, מגיעים אל עור איברי המין החיצוניים ומסתיימים ברשת כלי דם משיקים (אנסטמוזה) עם עורק הָעֶרְוָה הפנימי (internal pudenal artery) או עם סעיפיו.

עורק הירך עצמו, לאחר שפיצל מתוכו את העורק העמוק, ממשיך עד לקצהו המרוחק של משולש הירך. שם נפגש העורק עם שריר החייטים (sartorius muscle) (התוחם את משולש הירך בחלק התיכון) ונכנס לתעלה הנוצרת תחתיו – תעלת המתוויכים (adductor canal,ידועה גם כ - Hunter’s /Subsartorial Canal). העורק ממשיך בתעלה עד סופה כאשר הוא שטחי לשריר המתוויך הארוך (adductor longus), תוך שהוא מספק דם למדור הקדמי של הירך, ועובר דרך מִבְקַע תְּעָלַת הַמַּתְוִיכִים (adductor hiatus) אל הגומה האחורית של הברך (popliteal fossa). עם מעבר זה משתנה שמו לעורק בית הברך (popliteal artery). כל אספקת הדם מתחת לברך מגיעה ממנו. למעשה, עורק הירך מוגדר ככזה מהרצועה המפשעתית ועד מִבְקַע תְּעָלַת הַמַּתְוִיכִים (adductor hiatus).

משמעות קלינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב ניתן למשש את עורק הירך דרך העור בנקל, ולכן הוא משמש לעתים קרובות כעורק גישה להכנסת צנתר. מאותו צנתר, ניתן להניע ולכוון חוטים וצנתרים לכל מקום במערכת העורקים לצורכי התערבות רפואית או לצורכי אבחון כולל הלב, המוח, הכליות, ידיים ורגליים. ישנה משמעות רבה לכיוון המחט בצנתר בהתאם למיקום הפיזי אותו אנו רוצים לאבחן או לחלופין לטפל בו. נכוון את המחט נגד כיוון זרימת הדם (retro-grade) לצורך התערבות ואבחון לכיוון הלב והרגל הנגדית. לעומת זאת, נכוון את המחט עם כיוון זרימת הדם (ante-grade / ipsi-lateral) לצורך התערבות רפואית או אבחון לרגל של אותו צד. ניתן להכניס צנתר הן בעורק הירך הימני והן העורק הירך השמאלי, זאת בהתאם לסוג ההתערבות הרפואית או האבחון הנדרש.

עורק הירך רגיש למחלת עורקים היקפית (peripheral arterial disease) כאשר הוא נפגע או נחסם בשל טרשת עורקים, ייתכן שיהיה צורך בהתערבות מלעורית באמצעות גישה מהירך הנגדית. טיפול נפוץ נוסף במקרה של חסימה כזו הוא כריתת פנים העורק (אנדארטרקטומיה, Endarterectomy), ביצוע ניתוח בו פותחים את העורק החסום כדי "לנקות" אותו ולהסיר פלאק הגורם להיצרות/תעוקה של העורק. עורק הירך יכול לשמש לצורך נטילת דם עורקי כאשר לחץ הדם הוא כל כך נמוך שלא ניתן לאתר את העורק הרדיאלי או את עורק הזרוע (העורק הברכיאלי). האזור בו ניתן למשש בצורה אופטימלית בבדיקת דופק את עורק הירך הוא הצד הפנימי של הירך – בנקודת האמצע המפשעתית, באמצע הדרך בין מאחה עצמות החיק לבין קוץ הכסל הקדמי העליון (anterior superior iliac spine). הוערך כי ברוב המקרים, נוכחות של דופק הירך מצביעה על לחץ דם של יותר מ-50 מ"מ כספית.‏[2]

תמונות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. Richard L. Drake, A. Wayne Vogl, Adam W. M. Mitchell, GRAY'S Anatomy for students, second edition, 2010 - עמודים 536, 540-541, 569-570.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Schünke, Michael; Schulte, Erik; M. Ross, Lawrence; D. Lamperti, Edward; Schumacher, Udo (2006). Thieme Atlas of Anatomy: General Anatomy and Musculoskeletal System. Thieme. p. 490. ISBN 9783131420817. 
 2. ^ Deakin CD, Low JL (September 2000). "Accuracy of the advanced trauma life support guidelines for predicting systolic blood pressure using carotid, femoral, and radial pulses: observational study". BMJ 321 (7262): 673–4. doi:10.1136/bmj.321.7262.673. PMC 27481. PMID 10987771. 

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.