עמוס גזית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

עמוס גזית
עמוס גזית - נשיא ומייסד חברת עמוס גזית בע"מ
עמוס גזית - נשיא ומייסד חברת עמוס גזית בע"מ
לידה 22 ביולי 1936 (בן 85)
תל אביב, פלשתינה (א"י)
פרסים והוקרה

2002- יקיר כבוד של האיגוד הישראלי לאורתופדיה

2005- תעודת הוקרה מטעם איגוד המרדימים הישראלים

2019- חבר כבוד של האיגוד הישראלי לאורתופדיה

עמוס גזית (נולד ב-22 ביולי 1936) הוא הנשיא והמייסד של חברת עמוס גזית בע"מ, המתמחה ביבוא ושיווק של ציוד רפואי וציוד בטיחות בישראל משנת 1958. בשנת 2019 קיבל תעודת חבר של כבוד מטעם האיגוד הישראלי לאורתופדיה. במסגרת פעילותו הבינלאומית וקשריו הענפים בעולם הביא לישראל טכנולוגיות חדשניות כמו תאי לחץ, שתלים אורתופדים, מכונות הנשמה ושאר ציוד מיגון ורפואה מציל חיים.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשנת 1936 בתל אביב, לסוניה ואברהם למברגר. האב היה בעליה ומנהלה של חנות מכולת קטנה ברחוב נחלת בנימין, דבר שהשפיע רבות על דרכו של עמוס כאיש עסקים מצליח בישראל ומחוצה לה. לעמוס שתי אחיות ואח, הוא בן הזקונים.

למד במספר בתי-ספר בישראל, ביניהם בי"ס בילו, הגימנסיה העברית "הרצליה", בית ספר חקלאי עיינות ובית הספר הגבוה למשפט ולכלכלה.

במסגרת שירותו הצבאי שימש כפקיד ציוד ראשי במפקדת חיל האוויר ברמלה, ולקח חלק במבצע קדש. לאחר שירותו הצבאי והקמת העסק, וכדי לקבל היתר לסחור עם משרד הביטחון נדרש לשנות את שם משפחתו הלועזי לשם עברי ושינה את השם ל״גזית״.

בשנת 1958 הקים את חברת "עמוס אקויפמנט קומפני", שהפכה לימים לחברת "עמוס גזית בע"מ[1]", במטרה לקדם את תחום הרפואה והבטיחות בישראל ובשלהי אותה שנה החל לייבא לראשונה מוצרים של חברת דרגר הגרמנית (Dräger) שאותם הוא ממשיך ליבא ולייצג בישראל עד היום.

בשנת 1964 הביא לראשונה לישראל טכנולוגיה חדישה של ניתוחים אורתופדיים שלא היו קיימים באותה תקופה (נכון לאותה העת היה מקובל לגבס במקום לנתח). טכנולוגיה זו נקלטה בצורה מהפכנית בקרב כלל הרופאים בישראל, ונחשבת לחלק אינטגרלי באורתופדיה עד היום.

בשנת 1968 ייבא לראשונה בישראל מכונות לב-ריאה חדישות ומהפכניות ששינו את אופן העבודה בחדרי הניתוח בצורה משמעותית.

בשנת 1992 לאחר מלחמת המפרץ הקים יחד עם חברת דרגר הגרמנית והתעשייה הצבאית מפעל במצפה רמון שייצר מיליוני פילטרים למסכות גז, שמרטפים וברדסים להגנת ילדים.

בשנת 1999 פרש גזית לגמלאות ומאז ממשיך בפועלו הייצוגי בחברה.

בשנת 2020 ייבאה החברה שהקים ומכרה בישראל ציוד מציל חיים שהובא במיוחד מאירופה כגון מסכות מגן, מכונות הנשמה, סרבלים ושאר ציוד בטיחות ורפואה שהיה הכרחי לישראל בתקופת מגפת הקורונה.

כתב שני ספרים אוטוביוגרפיים על אודותיו ועל אודות החברה – ״עמוס גזית האיש מאחורי השם״ (הוצאת קווים אישיים 2008) ו״חזון, השראה ומה שביניהם״ (הוצאת עודדה יערי 2020).

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנת 1963 הכיר עמוס את עדנה גזית (1944–2018), אז עדנה מאירהוף, והשניים נישאו ב-1964.

לעמוס ולעדנה שלושה ילדים, שתי בנות ובן.

כיום ילדיו של עמוס מנהלים את העסק אותו הקים וממשיכים את הפעילות הענפה בתחומי הרפואה והבטיחות.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דף הבית, עמוס גזית