עקרבנון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןעקרבנון
Scorpaena scrofa.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: מקריני סנפיר
סדרה: עקרבנונאים
משפחה: עקרבנוניים
סוג: עקרבנון
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Scorpaena
ליניאוס, 1758

עַקְרַבְנוּן (שם מדעי: Scorpaena) הוא סוג דג ארסי. הוא נמנה עם משפחת העקרבנוניים שבסדרת העקרבנונאים. חלק ממשפחת העקרבנוניים מונה דגים מגושמים בעלי ראש רחב עטור קוצים ודבלולים רבים.

אנטומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיהם של העקרבנוניים מצויד בשיניים זעירות ורבות. הזימים שלהם גדולים באופן - יחסי, למינים רבים של דגים. גופם של בני - משפחתו עבה, קצר ומכוסה בקשקשים קטנות. על הסנפירים, מופיעים קרניים קוצניות, שרבות מהן (במיוחד באזור הגב), קשורות לבלוטות הארס. העקרבנון יכול להגיע לאורך כ-55 ס"מ.

צבעו חכלילי, בעל קוצים ודבלולים על הסנפירים - האורך של הקוץ השלישי על גבו הכי ארוך.

הישרדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דג העקרבנון מגושם, אך למרות זאת - צבעו של ההעקרבנון והדבלולים מותאמים לסביבתו, על קרקעית הים, שם הוא רובץ. רוב הזמן, העקרבנון אינו שוחה. הארס של העקרבנון משמש כהגנה מפני אויבים, וכאשר מישהו נפגע ממנו, הוא גורם לכאבים קשים וחום גבוה, אך הוא אינו גורם למוות.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל משפחת העקרבנוניים ניזונים מטרף חי. המאכלים החיים העיקריים, מהם - הם ניזונים, הם דגים קטנים,סרטנים וחסרי חוליות. הם מכניסים אותם לפה שלמים ,ולאחר מכן בולעים אותם.

רבייה ואזור מחיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב בני משפחת העקרבנוניים - מטילים ביצים זעירות שצפות על המים, ומעטים מהמינים, יולדות אותם חיים. בארץ ישראל, מצויים כשישה מינים, הנמנים ממשפחת העקרבנוניים, מתוכם מגיעים שלושה מינים מים סוף והשאר מחופי הארץ. העקרבנון הוא דג טריטוריאלי החי לבד. העקרבנון גר בדרך כלל באזורים סלעיים, בשוברי גלים, חול ואזורים בוציים שמגיעים עד לעומק של 5 עד 150 מטרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עקרבנון בוויקישיתוף