פיה (פנטזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פיות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פיה (סופי אנדרסון)
פיה.jpg

פֵיָה (fairy, faery) היא יצור בדיוני מהמיתולוגיה האירופית. מקור שמה הוא מהמיתולוגיה האירופית והיוונית. בנקבה ״פיה״ ובזכר ״פה״.

מוצאה של הפיה הוא בפולקלור ובסיפורי עם עתיקים, אך ניתן למצוא אזכורים שלה גם באגדות, ספרות מודרנית, סרטים, קומיקס ומשחקי תפקידים. לפי האגדות, לפיה יש כוח קסם רב.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיות מתוארות בדרך כלל כבעלות הופעה אנושית וכמצוידות בכוחות קסם כגון יכולת לעוף, להטיל כישוף, להשפיע על האירועים ולחזות את העתיד. בפולקלור המודרני פיות בדרך כלל מתוארות כצעירות וקטנות, אך בעבר תוארו גם כדמויות מלאכיות גדולות יותר. הפיות הפולקלור הקלאסי מתוארות היצורים כאוטיים ובלתי צפויים. הן יכולות לפעול בטוב לב או בנבזיות ואף רשעות. רבים סיפורים על פיות שמעוללות תעלולים אכזריים על בני אדם (כגון חטיפת ילדים בריאים והחלפתם בבני פיה חולים). הפיות ידועות גם כיצורים החוששים מברזל ומלח. הן נולדות מפרחים וחיות בסתר מן העולם כמו כל עולם הקסם, הכולל דרקונים,מלאכים ושדונים.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו המדויק של מיתוס הפיות אינו ברור לגמרי, אך ישנן מספר תאוריות בנושא. על פי התאוריה המרכזית, מקור המיתוס נמצא באחיות הגורל. שמן של אחיות הגורל בלטינית היה "פאטה" (ביחיד:"פאטום") שמשמעותה היא דבריו של אלוהים או גורלות. ככל שהנצרות התפתחה, הכנסייה הקתולית החלה לנקוט במגמה של דחיקת הסמלים הפאגאניים והמיתולוגיים.

הנצרות התייחסה לאחיות הגורל כאל יצורים קטנים ומזיקים הדומים לשדים. כמו כן, שמן של האחיות שונה והן נקראו פיי (Fai). מאותה תקופה עושים שימוש במילה Fairy כאשר מתייחסים לארץ המוצא של יצורים קסומים מסוג זה. בנצרות התפשט מנהג להאשים את הפיי בתופעות בלתי מוסברות או מטרידות.

במשך השנים השתבש שמם של יצורי הפיי, וכיום הם ידועים רק בשם פיות. בעברית משמש השם "פֵיי" כדי לתאר פיה ממין זכר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.