משחק תפקידים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף משחקי תפקידים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משחק תפקידים חי בקוויבק בהשתתפות 2000 אנשים

משחק תפקידים הוא משחק (שנע בין משחק מלחמה למשחק תיאטרוני) בו השחקן המשתתף מגלם דמות, ודרכה מקיים אינטראקציה מתמדת עם עולם המשחק ועם דמויות אחרות. פעולותיו השונות של השחקן בתוך המשחק מבוצעות בתווך של דמותו: הוא מסוגל לבצע רק את הדברים שדמותו מסוגלת לבצע, וברוב המקרים אין הסתמכות על כישורים אתלטיים, מנטליים או אחרים של השחקן עצמו; זאת בניגוד למשחקים רבים, בכללם ספורט. משחקי תפקידים מזוהים לרוב עם תרבות החנונים, אם כי בשנים האחרונות נרשמה עליה בפופולריות של משחקי התפקידים[1] וישנם אף מספר סלבריטאים שמזדהים כשחקני משחקי תפקידים שולחניים וחלקם אף מפרסמים סרטונים שלהם משחקים, ביניהם טרי קרוז[2], וין דיזל [3] ודן הרמון[4].

משחקי תפקידים מתקיימים לרוב בקבוצה קטנה (2–7 שחקנים), אך לעיתים יכולים להתקיים באופן בודד או בקבוצות גדולות הרבה יותר, עם התאמות מיוחדות. משחקי תפקידים מסתמכים על הסכמה של כל השחקנים לגלם תפקידים ידועים מראש בעולם משחק (הקרוי לעיתים "עולם מערכה") דמיוני כלשהו, כאשר ברובם המוחלט של משחקי התפקידים עולם-המשחק ודמויות השחקנים מתפתחים ומשתנים תוך כדי המשחק. משחק התפקידים מאפשר לשחקנים השונים לבצע אינטראקציות אלו עם אלו, כמו גם עם דמויות ללא שחקן (דב"ש - דמויות בלא שחקן, NPCs - Non-Player Characters) המאכלסות את עולם-המשחק, ובהתאם לבחירות השחקנים במהלך המשחק הם מתוגמלים או נענשים, ודמותם מתפתחת. לעיתים קרובות, קרבות הם אלמנט מרכזי במשחקי תפקידים כאלה. בדרך כלל את המשחק מנהל אחד השחקנים, המשמש כמנחה, מספר ושופט. הוא מתאר לשחקנים את העולם, מגלם את הדמויות בלא שחקן (דב"ש) וכן קובע האם הדמויות הצליחו או נכשלו בפעולות שניסו לעשות. המנחה נקרא בעברית בדרך כלל "שליט המבוך" (מונח שמקורו במשחק התפקידים "מבוכים ודרקונים"), אך גם "שליט המשחק" או פשוט "המנחה".

סוגי משחקי תפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לחלק משחקי תפקידים לשלוש סוגות עיקריות, המוצגות להלן לפי סדר התפתחותן:

במשחקי תפקידים שולחניים, כל אחד מהשחקנים בקבוצה מתאר את דמותו בתחילת המשחק ולאורך כל המשחק מבצע דרכה פעולות, מדבר בקולה, ומחליט דרכה החלטות שונות. במקביל, המנחה מעביר את סיפור העלילה ופועל בשם הדב"שים. המעקב אחר הנתונים של הדמויות מתבצע לרוב באמצעות רישום על גבי דף (המכונה דף דמות) אך בשנים האחרונות גובר המעבר לאמצעי מעקב דיגיטליים, למשל בטאבלטים או מחשבים ניידים. המנחה מקדם את העלילה בהתאם לפעולות של השחקנים האחרים, מתאר את המתרחש סביבם, מדבר בשם כל הדב"שים ומסייע בפיתוח הדמויות. במשחקים כאלה קרבות הם לרוב אלמנט מרכזי וכדי לקבוע האם הדמות הצליחה בפעולה (למשל: האם החץ שירתה פגעה באויב וכמה נזק הוא גרם) מתבססים על גלגול או הטלת קוביות משחק. אלמנט זה מכניס גם מזל ואקראיות למשחק, למרות שהמילה האחרונה שייכת למנחה (שיכול לפסוק נגד הקוביות, בגלוי או בסתר).

בשנים האחרונות נפוץ המנהג לשחק משחקי תפקידים שולחניים דרך האינטרנט באמצעות שימוש בתוכנות מחשב למסרים מיידים כגון סקייפ, או בפורומים. יש מספר אפשרויות למשחק תפקידים שולחני וירטואלי[5], הנעים בין משחקים בזמן אמת באמצעות מסרים מיידים ושימוש בוידאו ותוכנות מיוחדות לגלגול קוביות, לבין משחקים המתנהלים בקצב איטי באמצעות התכתבות. צורת משחק זו משמשת לעיתים קרובות כדי לגשר על מרחק גאוגרפי רב בין שחקנים.

משחקי תפקידים חיים ומשחקי תפקידים ממוחשבים הם פיתוח מאוחר יחסית של משחקי תפקידים שולחניים, כאשר שתי הסוגות המאוחרות עונות על הגדרת משחקי תפקידים הרשומה מעלה במלואה, ונבדלות בעיקר באופן הביצוע הטכני. משחקי תפקידים חיים יוצאים מהחדר והקבוצה הקטנה ומבוצעים כהפקת תיאטרון מלאה, בה השחקנים מתלבשים כדמויות, מבצעים פיזית (במגבלות בטיחות) את פעולותיה ומדברים בקולה. משחקי תפקידים ממוחשבים נותנים בידי המחשב את תפקיד השחקן המוביל, ושחקן או שחקנים נוספים יכולים לבצע פעולות על ידי ממשקי מחשב כגון עכבר ומקלדת.

מבנה ושיטות משחקי תפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק תפקידים יכול להיות נטול חוקים וכללים, פרט לאלו הרשומים בהגדרה מעלה. השחקנים יכולים לגלם דמויות ולנהל דיאלוגים, פעולות וכו', בין אם במילים בלבד ובין עם במחוות, ללא הנחיה מפורשת או שיטה מדויקת, המבטיחה שיויון כלשהו ביניהם. אף על פי כן, מרבית משחקי התפקידים כיום מנוהלים לפי שיטה כלשהי, הידועה מראש לשחקנים ומוסכמת עליהם. השיטה משפיעה רק על ביצועו הטכני של המשחק, ואינה קשורה ישירות בסיפור העלילה, אופי הדמויות או סוג המשחק.

שיטת משחק תפקידים יכולה להיות חופשית יחסית, בה למשל מוגדר כיצד יש לבנות דמות (אילו פרמטרים כל דמות חייבת להכיל, ובאילו טווחים נמדדים יכולותיה השונות) ולא בהכרח כיצד לשחק בה. מנגד, היא יכולה להיות מגבילה מאוד, בה כל שורת דיאלוג חייבת לענות על קריטריונים שונים, וכל פעולה שדמות מבצעת מחייבת בגלגולי קוביות שונות על מנת לקבוע את הצלחתה. משחקי התפקידים הראשונים (שהוגדרו במפורש ככאלו) היו מבוכים ודרקונים, שנוצרו בשנות ה-70 של המאה ה-20 עם מערכת מפורטת מאוד, שהתפתחה עם הזמן. ככל ששיטת משחק זו התפתחה וספרי ההדרכה שלה התעבו, נוצרו במקביל שיטות חופשיות יותר (כמו גם שיטות מקבילות, ששמרו על מבניות נוקשה), ושוק שיטות-המשחק התרבה. כיום קיימות בשוק מאות שיטות שונות, המתוארות לרוב בספרי הדרכה שונים וממותגות בפרוטרוט.

ניתן לחלק את השיטות לסוגים לפי מספר קריטריונים:

 • העולם שבו המשחק מתקיים – עולם פנטזיה כגון רומח הדרקון או איי הסערה, עולם מדע-בדיוני כגון מלחמת הכוכבים או עולם מודרני הדומה לשלנו כמו עולם האפלה. המנחה והשחקנים מחליטים ביחד באיזה עולם הם רוצים לשחק.
 • המכניקה של השיטה – למשל מבוכים ודרקונים בנויה משילוב של מקצועות עם גזעים, בעוד במרוצללים אין היררכיה נוקשה של אופן בניית הדמות, אלא ניתן לרכוש את התכונות באופן חופשי.
 • סגנון השיטה – ניתן לחלק את השיטות לשלושה סוגים – חוויה, סיפור, אתגר[6]. חלוקה זו למעשה מצביעה על אופי המשחק.

רשימת משחקי תפקידים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשימה שלהלן מכילה את משחקי התפקידים הבולטים ביותר בשוק בעשור האחרון[7]:

משחקי תפקידים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי התפקידים הגיעו לשוק הישראלי בשנות השמונים עם תרגומה של ערכת הבסיס של מבוכים ודרקונים לעברית. באותן שנים גם התקיימו מספר כנסים - טד"י ו טמ"י, שאורגנו על ידי מיצוב שתרגמה לעברית את מבוכים ודרקונים. בשנות התשעים נוסדה העמותה למשחקי תפקידים בישראל, שגם ארגנה את כנסי איגור ו-ביגור, עד לביטולם והחלפתם בכנס גיבורים ולאחר מכן מבוכים. בסוף שנות התשעים ושנות האלפיים, נוסדו בארץ מספר רב יחסית של פורומים ואתרים בהם הכותבים הציגו את היצירות שלהם ושיחקו באינטרנט, היום פעיל פורום הפונדק[8], שמציע אפשרות לשחק בפורום במקביל לקבוצות נוספות בפייסבוק. פורומים אחרים ידועים מאותה תקופה הם "שדים מתחת לכיור", "העז הכאוטית" ועוד.

תרגום משחקי התפקידים לעברית התחדש בתחילת שנות האלפיים שהתאפיין גם ביצירה מקומית ישראלי של משחקי תפקידים, כגון עולם המערכה איי הסערה, כשניתן היום למצוא את מרבית היצירות הישראליות בחנות גיבורים[9] שהינה שיתוף פעולה בין הפונדק לבין העמותה למשחקי תפקידים בישראל. בנוסף, יצאה לאור משחק תפקידים ישראלי מקורי בשם חץ הזמן ותורגמו מספר שיטות נוספות מאנגלית לעברית כדוגמת הנשגבים (Exalted), גורל, עולם המבוך ועוד.

בארץ מתקיימים מספר כנסים כל שנה אשר עוסקים במשחקי תפקידים. שלושת העיקריים הם כנס הדגל של העמותה למשחקי תפקידים בישראל בפסח, כנס דרקוניקון שמתקיים באוגוסט, ואירועי משחקי תפקידים במסגרת פסטיבל אייקון בסוכות. בנוסף, נערכים עוד מספר אירועים קטנים יותר ברחבי הארץ.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • איילת ברטוב, "'יקומו נא הנערים וישחקו לפנינו' משחקי תפקידים בתאוריה ובמעשה", בתוך: אהוד מיימון (עורך), עיר העתיד – עתיד העיר, תל אביב: הוצאת גרף, 2009

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משחק תפקידים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Google Trends, Google Trends
 2. ^ CelebriD&D with Terry Crews (בעברית), בדיקה אחרונה ב-30 בנובמבר 2019 
 3. ^ D&Diesel with Vin Diesel (Extended Version) (בעברית), בדיקה אחרונה ב-30 בנובמבר 2019 
 4. ^ What Writers Should Learn From Dan Harmon (בעברית), בדיקה אחרונה ב-30 בנובמבר 2019 
 5. ^ מדריך למשחק תפקידים וירטואלי
 6. ^ מדריך על חס"א, חוויה סיפור, אתגר.
 7. ^ Top 5 RPGs Compiled Charts 2004-Present, Morrus' Unofficial Tabletop RPG News (בAmerican English)
 8. ^ עמוד ראשי, פורום הפונדק (בעברית)
 9. ^ חנות גיבורים, חנות גיבורים (בhe-IL)