לדלג לתוכן

פירס (מודול)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מודול "פירס" לפני חיבור לתחנת החלל

פירסרוסית:Пирс , רציף) - היה מודול של תחנת החלל הבין-לאומית שנבנה ברוסיה. הוא נבנה על ידי תאגיד הטילים והחלל אנרגיה בבהזמנת רוסקוסמוס. מודול שוגר לחלל בשנת 2001 בעזרת חללית מטען. הוא חובר לתחנת החלל הבין-לאומית ופעל עד לשנת 2021.

תיאור המודול[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאור מערכות המודול

מודול נבנה על ידי תאגיד הטילים והחלל אנרגיה בהתאם למפרט של רוסקוסמוס. הוא היה מיועד לעגינה של חלליות מדגם פרוגרס או סויוז - קיימות 2 תא עגינה. כמו כן מודול כלל מנעול אוויר ליציאה מתחנת החלל לפעילות חוץ רכבית. מודול נבנה מפלדה ואלומיניום. אורכו 4.9 מ' וקוטר עד 2.6 מ'. הנפח הפנימי הוא כ-13 מ"ק.

תא עגינה צוידה במערכת העברת דלק מחללית מטען למודול "זבזדה" או למודול "זאריה".

בהתאם לתכנון המקורי היה מתוכנן לייצר מודול זהה נוסף. לאחר שינויי תכנון של תחנת החלל שבוצעו בשנת 2009 פונקציות אלו הועברו מודול "פואיסק".

שיגור המודול בוצע ב-14 בספטמבר 2001 מקוסמודרום בייקונור בעזרת משגר סויוז U. לצורך המשימה נבנה חללית מטען פרוגרס ייעודית בו בוצעו התאמות נדרשות. עגינה בוצע לתא עגינה "נדיר" במודול "זבזדה". באותה עת תחנת החלל הייתה מאוכלסת על ידי משלחת מס' 3 שפעלה לקליטת המודול.

בהמשך על ידי צוות של משימות STS-96 ו-STS-101 הובאו לתחנת החלל מנופי STRELA. מנוף ראשון הותקן על ידי משלחת מס' 3 ומנוף השני על ידי משלחת מס' 4. בשנת 2012, לקראת הוצאת המודול מניצול, מנופים הועברו למודול "פואיסק" ו"זאריה" בהתאם.

מודול נבנה מפלדה ואלומיניום. אורכו 5.5 מ' וקוטר עד 4 מ'. הנפח הפנימי הוא כ-34 מ"ק.

בתקופת פעילות דרך המודול צוותי תחנת החלל יצאו ל-52 פעילויות חוץ-רכביות ועגנו חלליות רבות.

ב-26 ביולי 2021 מודול נותק מתא עגינה וחובר לחללית מטען פרוגרס MS-16. לאחר החיבור חללית מטען החלה בתמרון שהסתיים לירידה לאטמוספירה בו היא נשרפה.

לתא עגינה שהשתחרר בהמשך חובר מודול "נאוקה".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פירס בוויקישיתוף