פלאטפורם טניס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מגרש פלאטפורם טניס במישיגן

פלאטפורם טניס או טניס פלטפורמה (באנגלית: Platform Tennis) הוא משחק ספורט שנוצר משילוב שני המשחקים טניס וסקווש. המשחק הוא חידוש של משחק הפאדל טניס, שהושאל אף הוא מהטניס.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפלאטפורם טניס הומצא בשנת 1928 על ידי חובבי הספורט האמריקאיים פסנדן בלאנצ'רד וג'יימס קוגסוול בעיירה סקרסדייל, לא רחוק מהמקום בו התפתח הפאדל טניס, אולם הממציאים טוענים שהם אינם ידעו על קיומו של הפאדל טניס כשהמציאו את משחק הפלאטפורם טניס. בשנת 1920 הטניס והגולף היו המשחקים הפופולריים, ותושבי סקארדייל, שבדומה להיום השתייכו לבני המעמד הגבוה עם מקום עבודה במנהטן המניב להם הכנסה גבוהה, נהנו ממועדוני גולף וטניס. אך בעונת החורף התקשו חברי המועדון האתלטים המסורים יותר לספורט לעסוק בו, לעיתים בגלל שלא הייתה להם גישה למגרשים המקורים. באלנצ'רד וקוגסוול היו חלק מאותם חובבי הספורט הרציניים והם שאפו לשמור על כישורי הטניס שלהם גם בחורף, כיום עדיין העונה הרשמית למשחקי הפלאטפורם טניס. לכן, בתחילת חורף שנת 1928 הם החלו לבנות בחצר האחורית של קוגסוול מגרש בדמינטון על פלטפורמה מוגבהת (13.4x6), כדי שהשלג לא יגיע אליו, וסימנו אותו בדומה לסימונים שמצויים על מגרש דק טניס, משחק שמשוחק על הדקים של ספינות השייט כיום, ושיחקו עליו בדמינטון ודק טניס. בנוסף הם גידרו את המגרש על מנת שכדורי הטניס או הנוצה יישארו בתוכו. עד מהרה עלה להם רעיון להחליף את הכדור בכדור רך ולהחשיב את הכדורים שפוגעים בגדר כחלק מן משחק.

פסנדן וג'יימס המציאו את המשחק, אמנם תנועת הפארקים והנופש לא הפיקה תועלת מהפצתו, והייתה זו קבוצה קטנה של 25-39 משפחות אשר יצרה גרעין ראשון של אנשים ששיחקו במשחק במגרש היחיד שהיה בחצר ביתו של קוגסוול, וחלקם אף בנו את אותו המגרש בבתי הקיץ שהיו בבעלותם או בחצר ביתם שלהם. רבים מאמינים שהמגרש השני נבנה בבית הקיץ של משפחתו של בלאנצ'רד בנובה סקוטיה; לאחרונה הוחלפו הגדרות במגרשי הפלאטפורם באלומיניום. האיחוד לפלאטפורם טניס ארצות הברית נוסד בשנת 1934 והוא מסדיר את משחקיו ברחבי ארצות הברית.

הסיבות השונות שהובילו להמצאת המשחקים פאדל ופלאטפורם טניס מלמדות על מעמדו המשתנה של הפאדל טניס ממעמד חברתי אחד לאחר, כאשר בלאנצ'רד מציין בספריו כי "משחק הפאדל טניס המקורי מיועד לרוב הגדול" בעוד ש"משחק הפלאטפורם פאדל טניס מיועד למועדוני טניס, חופים וגולף, מיועד למקומות פרטיים, לאלו שיכולים להרשות לעצמם לבנות פלטפורמה".

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק הפלאטפורם טניס אמנם מתפשט בהרחבה, אך הוא עדיין מרוכז באזורים הצפוניים של אמריקה, בניו יורק, קונטיקט וניו ג'רזי. בהמון מקומות נמצאים מגרשי פלאטפורם בפארקים ציבוריים שזמינים לקהל הרחב, אולם המשחק במידה רבה עדיין נחשב לספורט של האליטה ומשחקים אותו שחקני טניס נלהבים במהלך החורף.

על המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הפלאטפורם טניס משחקים במגרש חוץ, בדרך כלל מוגבה (=פלטפורמה, מכאן שמו), הדומה בשטחו למגרש הפאדל טניס המקורי - רבע מהגודל של מגרש טניס. ההבדל העיקרי בין הפאדל לפלאטפורם הוא הגידור מסביב למגרש הנעשה על ידי חוטי ציפור (גדר תיל בצורת משושים), הדומים לאלו של בתי הכלא, והעובדה שהכדור נשאר במשחק גם אם הוא מתרחק מהרשת, בדומה למשחקים במגרשי הפנים. הכדור עשוי מגומי ספוגי ורך והדיקט הוא עגול ומתכתי עם חורים וידית קצרה. רק הגשה אחת מותרת ולרוב משחקים בזוגות. בגלל מוצאו של המשחק, הוא עדיין משוחק בעיקר בעונת החורף ובעיקר על ידי שחקני טניס שרוצים לשחק במשך כל ימות השנה.

חוקי המשחק ומהלכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוקי המשחק דומים לאלו שבטניס ומהלכו זהה, למעט שני חוקים:

  • הכדור ממשיך לקחת חלק במשחק גם אם פגע בקירות האחוריים או הצדדיים של המגרש.
  • מותרת הגשה אחת בלבד.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Fessenden Blanchard, ‏Paddle Tennis,‏ 1944
  • Fessenden Blanchard, ‏Platform Paddle Tennis,‏ 1959

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פלאטפורם טניס בוויקישיתוף