פסטיבל דרום אדום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מרבד כלניות אדומות נרחב ביער שוקדה, שוקדה, 5 בפברואר 2012.

פסטיבל "דרום אדום" הוא אירוע בישראל החל מדי שנה במהלך חודשי פריחת הכלניות בצפון הנגב. הוא  מתקיים מאמצע ינואר ועד סוף פברואר.

זהו פסטיבל המתבסס ברובו על תיירות כפרית המתפתחת באזור. הוא יוצר חיבורים בין חקלאות לתיירות ומציע לקהל המבקרים טיולים בחיק הטבע, סיורים חקלאיים, שוקי האיכרים ולינה כפרית.       

המשתתפים בפסטיבל יכולים לטייל באזור, לראות הופעות ולהשתתף בפעילויות לכל המשפחה. עמותת התיירות האזורית "שקמה בשור"  היא העמותה האחראית על הפסטיבל ופעילה בכל עונות השנה.

משך זמן הפסטיבל הוא כחודשיים, והוא מתפרש על כל אזור צפון הנגב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחה מטיילת בין מרבדי הכלניות האדומים שליד אור הנר, הנגב הצפון-מערבי, 2007.
משפחות מטיילות בין מרבדי הכלניות של שמורת פורה, הנגב הצפון-מערבי, פסטיבל דרום אדום 2011.

בשנת 2007 נולד הרעיון לפסטיבל, מאחר שתושבי האזור הבינו כי מטיילים רבים המגיעים לצפון הנגב בשל פריחת הכלניות, אינם מודעים למקומות הרבים באזור שאפשר לטייל בהם, וכן לפעילויות הרבות שמציע המקום.

הפסטיבל נקרא "דרום אדום" בגלל צבע פרח הכלנית האדום הפורח באזור, ומכסה שטחים נרחבים בצבע זה. הפסטיבל מתקיים מאמצע ינואר ועד סוף פברואר, מכיוון שבתקופה זו פריחת הכלניות האדומות נמצאת בשיאה.

תיאור המקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקומות שבהם יש פריחה רבה של כלניות הם: באר מרווה, יער דבירה, יער שוקדה (ליד שוקדה), יער בארי, יער רעים, אור הנר, בתרונות רוחמה, שמורת פורה, ועוד. בתקופת הפריחה ניתן לראות במקומות אלו מרבדים גדולים של כלנית מצויה, המתפרשים על כל האזור.

הכלנית המצויה מאופיינת בגדילה במהלך החודשים דצמבר ועד מרץ, ומשך חייה של כלנית בודדה הוא מספר שבועות. צמח זה שכיח מאוד ברחבי הארץ ובא במגוון צבעים כמו ורוד, לבן, סגול וכחול, אך השכיח מכולם הוא הצבע האדום.

לצד הכלניות פורחים גם ציפורני-חתול מצויות ובסוף פברואר גם חרצית עטורה וחרדל השדה.

הערות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פסטיבל "דרום אדום" מלווה בפעילויות, במופעים, בסיורים מזמרים, אירועי ספורט כגון צעדה, מרוץ ומסע אופניים  ובהרבה כלניות אדומות. 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]