כפר עזה

כפר עזה
Kefar Aza Kibutz IMG 6871.JPG
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז הדרום
מועצה אזורית שער הנגב
גובה ממוצע[1] ‎89 מטר
תאריך ייסוד 1951
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 742 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎3.1% בשנה
http://www.kfar-aza.org.il

כְּפַר עַזָּה הוא קיבוץ הנמצא בנגב הצפוני על כביש סעד, בין שדרות לנתיבות, כ־3 ק"מ מזרחית לעזה, כחלק מיישובי מועצה אזורית שער הנגב, ומשתייך לתנועה הקיבוצית המאוחדת. הכלכלה מבוססת על חקלאות ותעשיית הפלסטיק.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיבוץ נוסד בשנת 1951, על גבול רצועת עזה, כחלק מההתיישבות לאורך קווי שביתת הנשק לאחר מלחמת העצמאות. המתיישבים הראשונים היו שני גרעיני מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) – האחד של עולים ממצרים, שקיבל את הכשרתו באפיקים, והשני של עולים מטנג'יר, שקיבל את הכשרתו בקיבוץ איילת השחר. בשנת 1954, פקד את הקיבוץ משבר חברתי עמוק והקיבוץ עמד להיעזב.

על-מנת למנוע את פירוקו המוחלט, של היישוב הצעיר, נשלחו בשנים 1955–1956 מתנדבים צעירים, מקיבוצים ותיקים, להחזיק את היישוב. הקבוצה מנתה כחמישה עשר חברים ונקראה "הפלוגה המקובצת". רובם חיו בקיבוץ בין שנה לשנתיים והחזיקו ותפעלו את המקום, בעזרת כוחות עזר שונים שנשלחו על ידי התנועה (איחוד הקבוצות והקיבוצים).

בשנת 1956, נקבע כי גרעין "מתערים" יהיה זה שיקים את כפר עזה מחדש. הגרעין היה אז באמצע השירות הצבאי, בנח"ל המוצנח, וחבריו היו חניכי הנוער העובד והלומד ממרכז ישראל וחניכי תנועת הצופים מירושלים, שקיבלו את הכשרתם בתל יוסף ובחצרים. במאי 1956, הגיעו בנות הגרעין לשל"ת בכפר עזה. הבנים, שהשתתפו בפעולות התגמול של שנות ה-50 ובמבצע קדש, השתחררו והגיעו לקיבוץ בדצמבר 1956. בינואר 1957, בט"ו בשבט, חגגו ברוב עם את חג העלייה וזהו גם התאריך הרשמי של הקמת הקיבוץ מחדש. גרעין קמה שחבריו השתחררו משירות בנחל מוצנח גדוד 88 הצטרפו למשק עם הקמתו מחדש וכך חברים מכפר סבא רמת השרון פתח תקווה והרצליה נרתמו לבנייה מחדש של הקיבוץ בסיוע של קיבוץ אפיקים שחבריו הוותיקים חיים ייני וחייקל הצטרפו למשק . נוספו גרעיני נח"ל רבים, מהנוער העובד והלומד, מהתנועה המאוחדת, מהצופים וכן לא מעט בני ובנות קיבוצים, שבאו לשנת שירות ונשארו כחברים במקום.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה ביישובים בעלי 2,000 תושבים ומעלה, ובמועצות האזוריות לפי אומדן סוף פברואר 2022 באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ביישובים פחות מ-2,000 לפי טבלת יישובים של למ"ס נכון לסוף 2020.