לדלג לתוכן

פרוסיאס הראשון, מלך ביתיניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרוסיאס הראשון, מלך ביתיניה
Προυσίας Α
לידה המאה ה־3 לפנה״ס
ביתיניה, רומא העתיקה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 182 לפנה״ס
בורסה, האימפריה העות'מאנית עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג אפאמה השלישית עריכת הנתון בוויקינתונים
שושלת Boteirid dynasty
אב זיאלאס, מלך ביתיניה עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים פרוסיאס השני, מלך ביתיניה עריכת הנתון בוויקינתונים
מלך ביתיניה
228 לפנה״ס – 182 לפנה״ס
(כ־46 שנים)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פרוסיאס הראשוןיוונית: Προυσίας Α; המאה ה-2 לפנה"ס) היה מלך ביתיניה בין השנים 228 לפנה"ס-182 לפנה"ס.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרוסיאס נולד בביתיניה. ביתיניה הייתה ממלכה יוונית למחצה, שזכתה לעצמאות במהלך מלחמות הדיאדוכים. ביתיניה מעולם לא עלתה למעמד גבוה בקרב הממלכות ההלניסטיות. ביתיניה אוימה על ידי אויבים חזקים ונהנתה משגשוג כלכלי. אולם למרות קרבתה ליוון ולממלכות הלניסטיות מובהקות, תרבותה נותרה ברובה ברברית וההשפעה היוונית בה הייתה קטנה יחסית. פרוסיאס, ירש את אביו זיאלאס, בשנת 228 לפנה"ס.

פרוסיאס, שאף להפוך את ארצו למעצמה הלניסטית, הוא כרת ברית עם מוקדון, ולחם לצידה במהלך המלחמה המוקדונית הראשונה. חלקו במלחמה התאפיין בכיבוש חלק מממלכת פרגמון,[1] שהייתה גם היא אויבת של מוקדון. למרות שהמוקדונים הובסו במלחמה, הרי שביתיניה הרוויחה ממנה, פרוסיאס הורשה לשמור על חלק מהערים שכבש, ונזכר בין החותמים על שלום פויניקי שסיים את המלחמה.[2] הוא המשיך להיות בעל ברית נאמן של מוקדון, אך נזהר גם לא להרגיז את המעצמה החדשה הרפובליקה הרומית. במהלך מלחמת אנטיוכוס, הציע לו מלך האימפריה הסלאוקית, אנטיוכוס השלישי, לחתום עמו על ברית נגד הרומאים. הרומאים ידעו היטב שצבא ביתיני מאומן היטב עשוי להוות מכשול רציני, ועל כן שלחו שליחים רבים אל פרוסיאס, ביניהם נמנו גאיוס ליוויוס סלינטור וסקיפיו אפריקנוס.[3] פרוסיאס קיבל לבסוף את הצעת הרומאים להישאר נייטרלי.[4]

לאחר המלחמה החל פרוסיאס לחשוש מפני אאמונס השני, מלך פרגמון, שצבר לדעתו השפעה רבה מדי באזור. פרוסיאס החל לתכנן מלחמה בפרגמון, לשמחתו הרבה הגיע אל חצרו המצביא המפורסם חניבעל ברקה וביקש מקלט. פרוסיאס קפץ על ההזדמנות לנצל את כישוריו של חניבעל והציע לו לפקד על הצי הביתיני במהלך המלחמה, וחניבעל קיבל את ההצעה. פרוסיאס כרת גם ברית עם הגלאטים, ותקף בהפתעה בשנת 184 לפנה"ס את פרגמון. הוא נחל הצלחה מסוימת, וכבש את הערים קיארוס וטיוס, הצי הביתיני בפיקודו של חניבעל נחל ניצחון מזהיר מול צי פרגמוני גדול בהרבה.[5] אולם המלחמה התעכבה זמן רב מדי, מה שאפשר לאאומנס לפנות אל רומא ולגייס את צבאו. הצבא הביתיני הוכה בקרב באזור ההר ליפידרון,[6] ובלית ברירה הסכים לתנאי השלום שהציעו הפרגמונים והרומאים, שכללו מסירת כמה אזורים שנויים במחלוקת לפרגמון,[7] והסגרת חניבעל. בשנת 183 לפנה"ס הקונסול הרומאי פלמיניניוס הגיע אל ביתיניה והסדיר את תנאי השלום. חניבעל התאבד כדי לא ליפול בשבי הרומאים.

פרוסיאס מת שנה לאחר מכן. ירש אותו בנו, פרוסיאס השני.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גולן, עמ' 400.
  2. ^ גולן, עמ' 405.
  3. ^ גולן, עמ' 511.
  4. ^ פוליביוס, ספר עשרים ואחד, 11.
  5. ^ קורנליוס נפוס, "חניבעל", 11.
  6. ^ גולן, עמ' 651.
  7. ^ סטראבון, ספר שנים עשר, 563.