שורש כף היד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שורש כף היד
Nadgarstek (ubt).jpeg
שיוך free upper limb region, particular anatomical entity
תיאור ב האנטומיה של גריי (מהדורה 20) (327) עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
לטינית (TA98) carpus עריכת הנתון בוויקינתונים
טרמינולוגיה אנטומיקה A01.1.00.026 עריכת הנתון בוויקינתונים
TA2 (2019) 147 עריכת הנתון בוויקינתונים
FMA 24922 עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד MeSH A02.835.583.405.930 עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה MeSH D014953 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C1322271 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

שורש כף הידאנגלית: Wrist, בלטינית: Articulatio Radiocarpea) הוא מפרק צר וגמיש בין כף היד לאמה.

מבנה גרמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבנה המורכב של כף היד בכלל ושל שורש כף היד בפרט הוא שמאפשר לנו להוציא אל הפועל מגוון רחב מאוד של פעולות, ובהן פעולות הדורשות דיוק רב וכוח.

8 עצמות שורש כף היד הנקראות העצמות הקרפליות מחוברות זו לזו בעזרת רצועות מרובות שיוצרות את המפרקים שבין העצמות. עצמות שורש כף היד מופרקות עם עצם הגומד ועם עצם החישור בחלק מקורב ועם עצמות כף היד עצמות המסרק Ossa metacarpi; Ossa metacarpali בחלק המרוחק. מערכת העצבים וכלי הדם של כף היד עוברים בתעלה קטנה שנקראת התעלה הקרפאלית אשר בנויה מעצמות שורש כף היד ורצועה רחבה מעליהן transverse carpal ligament. באותה תעלה עוברים גם הגידים של שרירי האמה שאחראים על כיפוף הצבעות והגלילים הקרובים והגלילים המרוחקים של האצבעות.

שמונה עצמות שורש כף היד מסודרות בשתי שורות[1]: השורה הקריבנית נוצרת על ידי ה-Scaphoid, Lunate, Triquetrum (עצם הסירה) ו-Pisiform; השורה הרחיקנית כוללת את ה-Trapezium, Trapezoid, Capitate ו-Hamate. לשורה הרחיקנית יש מפרקים רחיקניים עם עצמות המסרק - המטאקרפאליות. לאגודל יש שני גלילים Phalanges ולשאר האצבעות שלושה גלילים. מפרקי שורש כף היד הם ה-Radiocarpal, Radioulnar, Intercarpal, Carpometacarpals.

קיימים שישה מדורים דורזאליים בשורש כף היד בחלקה האחורי, תעלות גרמיות-סיביות שדרכן עוברים הגידים המיישרים - האקסטנסוריים של שורש כף היד, כף היד והאצבעות.

גידים עצבים וכלי דם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכדי להפעיל את עצמות שורש כף היד, כף היד והאצבעות אנו זקוקים למערכת מורכבת של שרירים שמתפקידה להניע את העצמות בקוארדינציה נפלאה ובכך לאפשר תנועה הרמונית ומדויקת של כף היד והאצבעות. חלק מהשרירים נמצאים באמה והגידים שלהם מתחברים לגלילים של האצבעות וחלקם השני מהווה את מסת כף היד ואחראים על תנועת האחיזה ויצירת המבנה הכפי של כף היד. תשעה גידים מקרבים - פלקסורים של האצבעות, שניים לכל אצבע ואחד לאגודל, עוברים דרך התעלה הקרפאלית וגם העצב המדיאני. העצב האולנארי והעורק האולנארי עוברים דרך התעלה על שם Guyon שבשורש כף היד. אספקת הדם לכף היד היא דרך קשתות קולטראליות של העורקים הרדיאלי והאולנארי. העצבים המדיאני, האולנארי והרדיאלי מעצבבים את שורש כף היד ואת כף היד, והמקור המרכזי שלהם הוא ממקטעים C6, C7, C8, T1.

פגיעות בעצמות שורש כף היד[עריכת קוד מקור | עריכה]

פגיעה גרמית או רצועתית או מפרקית יכולה לשנות את היחסים האנטומים הקבועים שבין העצמות, לגרום לכאב והפרעה בתנועה.

שבר ברדיוס הרחיקני בשרש היד[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבר בשורש כף היד הוא הסיבה מספר 1 לפניות למיון האורתופדי בבית חולים. השבר יכול להיות תוך מפרקי או חוץ מפרקי. שבר תוך מפרקי הוא המסובך בין השניים, בראש וראשונה בגלל הבעיה בריפוי העצמוני של הסחוס.

שנית, השבר יכול להיות מורכב מ-2 חלקים ועד לשבר מרוסק המורכב מחלקים ורסיסי שבר. המקרה האחרון הוא הבעייתי ביותר לשחזור. לעיתים קרובות הטיפול הוא שמרני בעזרת קיבוע אל לעיתים נדרשת התערבות כירורגית על ידי מומחה לכף היד.

לצורך ריפוי שברים מייצרים לוחיות אנטומיות מורכבות ושונות עם ברגים או מסמרים שמטרתם לשחזר את עמדת השבר ולייצבו עד לריפוי הגרמי על ידי הגוף. יש פלטות מכל הסוגים והצורות וצריך לפתח מיומנות לשימוש בהם באופן שיושגו תוצאות אופטימליות.

שברים בעצמות הקרפליות בשרש היד[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבר שכיח בעצמות הקטנות של שרש היד במבוגרים הוא שבר בעצם הסירה נביקולר - סקפואיד שמתקשה להתחבר. השבר קורה בנפילה ביד מושטת, נפוץ בפציעות סקי. לעיתים ניתן לאבחן רק כעבור יום או מספר ימים. לעיתים קרובות יש צורך ליצב את השבר ולשחזרו באופן כירורגי. במקרי חוסר חיבור מתעורר צורך בהשתלות עצם וטיפולים משלימים. שברים בשכיחות נמוכה יותר קיימים בעצם הירח לונטום, בקפיטטום, בטרפציום, בטריקווטרום ובהמטום.

שברים באחת מהעצמות של שורש כף היד, ובמיוחד בעצם הרדיוס הדיסטלי, עלולים להיגרם מנפילה שנבלמה באמצעות הושטת היד לפנים או לאחור או מכיפוף של כף היד בעקבות בלימת כדור שנבעט או שנזרק בעוצמה רבה[2]. השבר אופייני לשתי קבוצות גיל:

  • בצעירים שעוסקים בענפי ספורט שמועדים לתאונות כמו כדורגל וגלישה על סנובורד ועל סקייטבורד ובבני 50 ויותר שנוטים לסבול מאוסטאופורוזיס ומנפילות בבית וברחוב.
  • מאחר שאוסטאופורוזיס בגיל המבוגר נפוץ יותר בנשים מאשר בגברים, הרי נשים סובלות הרבה יותר משברים בשורש כף היד מאשר גברים.

ההחלטה בנוגע לטיפול המתאים ביותר לשבר בשורש כף היד היא מורכבת מאוד שכן יש להביא בחשבון לא רק את השאלה מהו הטיפול המתאים ביותר לאופיו של השבר, אלא נוסף על כך יש להביא בחשבון מהו הטיפול המתאים ביותר למאפייניו הייחודיים של כל מטופל. כדי לעמוד על המאפיינים הייחודיים האלה על הרופא המטפל להתייעץ עם המטופל או עם בני משפחתו.

למשל, כשמדובר בבן אדם שתפקודו בלאו הכי ירוד מאוד ניתן לעיתים לוותר על ניתוח - גם במקרים שבהם השבר הוא בדרגת חומרה גבוהה - העיקרון המנחה הוא שיש לשקול את סיכוני הניתוח אל מול התוצאות שהניתוח צפוי להשיג וכן את תפקודו ואת רצונותיו הייחודיים של כל מטופל ולא להביא בחשבון רק את חומרת השבר.

כשמדובר בבן אדם פעיל מאוד או בבן אדם שפרנסתו תלויה במפרק של שורש כף היד - כמו נגנים, טכנאים, אמנים וכדומה - הרי במרבית המקרים ראוי ליטול את הסיכון שכרוך בניתוח.

במילים פשוטות: יש לבחור את הטיפול שייתן את התוצאה שממנה יפיק המטופל את התועלת הרבה ביותר ובמקביל ייחשף לסיכון הנמוך ביותר.

מטרת הטיפול בשבר של שורש כף היד היא להחזיר את התפקוד המרבי כפי שהיה לפני השבר. האמצעי להשגת המטרה הזאת הוא החזרה של חלקי השבר למקום הטבעי שלהם או לפחות קרוב לכך (בשפת הרופאים נקרא המצב הזה "עמדה טובה" של השבר) וקיבוע שלהם במקום עד שהחלקים יתאחו זה לזה בצורה הטובה ביותר.

שינויים ניווניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתהליך ניווני אוסטיאוארתריטיס נשחק הסחוס ונפגעות פעולות המפרק[3]. שכיחות הפגיעה בידיים הולכת ועולה עם הגיל ובעיקר בנשים מעל גיל 50. בין הגילאים 100-71 נמצאו שינויים ניוונים סימפטומטיים בידיים אצל 26 אחוז מהנשים ובקרב 13 אחוז מהגברים. הסיבות להופעת התהליך החולני בידיים, להוציא חבלה, אינן נהירות ותלויות בגורמים שונים2. הופעת המחלה בגיל צעיר פחות מגיל 50, מצביעה על נטייה משפחתית גנטית. סיבות אחרות הן שינויים הורמונליים וגמישות יתר. כן דווח על קשר בין השמנה להתפתחות השינוי הניווני. לא הוכח קשר בין שולטנות דומיננטיות היד לשכיחות הופעת התהליך. התהליך הניווני אינו פוגע בידיים באופן סימטרי. הוא יכול להופיע בשורש כף היד, בעיקר במפרק הרדיו-קרפלי, או בכל אחד מהמפרקים הקיימים ביד, והוא שכיח בעיקר בשלושה מקומות:

1. בסיס האגודל - המפרק שבין עצם המסרק לעצם הקרפלית - (Basilar Joint) או Trapezio Metacarpal joint.

2. המפרק הבין גלילי הריחקני - Distal Intrphalangeal Joint.

3. המפרק הבין גלילי הקריבני - Proximal Interphalangeal Joint.

כאבים בשורש כף היד הם מקרים שכיחים ברפואה ראשונית, בפרט כתוצאה משימוש יתר.

הערכת גיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשיטה להערכת גיל או הפרעות גדילה משתמשים בהערכת גיל העצמות - Assessment of skeletal maturity של שורש כף היד[4]. מכיוון שלוחיות הגדילה מורכבות מרקמת סחוס ואינן מכילות מינרלים, קל לזהותן בצילומי רנטגן כפסים כהים שממוקמים בקצות העצמות ומפרידים בין גוף העצם לראש העצם. בתקופת הגדילה תוך התארכות והתגרמות העצמות חלים שינויים במראה לוחיות הגדילה. לוחיות הגדילה הולכות ונעשות צרות עד שהן נעלמות לחלוטין עם סיום הגדילה. היות ובכל גיל דרגת ההתגרמות שונה, ניתן לקבוע באמצעות מראה לוחיות הגדילה את גיל העצמות של הנבדק. גיל העצמות נקבע באמצעות צילום עצמות שורש היד וכף היד. מקובל לבצע צילום כף יד שמאל כדי שתמיד ניתן יהיה להשוות את השינויים בהתגרמות העצמות באותה היד. הסיבה לכך שכף היד נבחרה כאזור המשקף את דרגת ההתגרמות של כל עצמות הגוף, נעוצה בעובדה שבכף היד יש מספר רב של עצמות משני סוגים: עצמות קצרות - 7 עצמות שורש כף היד ו-21 עצמות ארוכות - ראשי עצמות החישור וגומד, עצמות המסרק, ועצמות הגלילים. היות ומדובר בשני סוגים של עצמות, הערכת דרגת התגרמות העצמות באזור זה מהווה מדד די מדויק לשלב ההתגרמות בכל הגוף עם חשיפה מזערית של הגוף לקרינת רנטגן. קביעת דרגת ההתגרמות של עצמות הנבדק נעשית בהשוואה לצילומים המתאימים לגיל בשנים.

העצמות הקצרות של כף היד גם מנבאות טוב את תחזית הגובה הבוגר[5].

תמונות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פגיעות כף היד, באתר ויקירפואה
  2. ^ ד"ר ויקטור פלדמן, שבר בשורש כף היד (שבר ברדיוס הדיסטלי), באתר שירותי בריאות כללית, ‏19.05.2021
  3. ^ פרופ' שלום שטהל, שינויים ניווניים בכף היד, באתר The Medical, ‏|11.04.2010
  4. ^ הערכת גיל העצמות - Assessment of skeletal maturity, באתר ויקירפואה
  5. ^ פרופ' הוכברג, בדיקת גיל העצמות, באתר האיגוד הישראלי לאנדוקרינולוגיה פדיאטרית


Gray490.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אנטומיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.