פרנסיסקו מדרו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרנסיסקו איגנסיו מדרו גונסאלס

פרנסיסקו איגנסיו מדרו גונסאלס (ספרדית: Francisco Ignacio Madero González; ‏30 באוקטובר 1873 - 22 בפברואר 1913) היה האיש שהתניע ב-1910 את המהפכה במקסיקו, והוביל להפלת משטרו של הרודן פורפיריו דיאס. זו הייתה המהפכה העממית המוצלחת הראשונה של המאה ה-20 (אם כי עלתה בחייהם של מעל מיליון מקסיקנים).

מדרו לא היה מהפכן של ממש, כי אם ליברל-דמוקרטי, שדרש רק את קיום הכתוב בחוקה, ובעיקר בחירות שקופות והוגנות שיאפשרו את החלפת המשטר. לאחר שדיאז מנע כל אפשרות להדיחו בבחירות, ואף כלא את מדרו שרץ נגדו, מדרו הכריז על מרד והצליח לגייס כמה ממושלי מדינות הצפון של מקסיקו לצידו, כמו גם שודדי דרכים, פנצ'ו וייה, ואת אמיליאנו זאפאטה (באנגלית : Emiliano Zapata) מנהיג איכרים מהדרום. המהפכה הצליחה, ומדרו נבחר וכיהן כנשיא מקסיקו בשנים 1911-1913. מדרו אכזב את תומכיו מימי המרד כיוון שלא מילא את הבטחותיו לחלק אדמות באופן נרחב לאיכרים. כך מתחילה תקופת התקוממויות נגד בהנהגת זאפאטה.

לאחר תפיסת השלטון של ויקטוריאנו הוארטה, נרצח מאדרו על ידי קצינים מתומכי דיאז בעת שהועבר למעצר, אחד מהם קודם בהמשך לדרגת גנרל. הטענה הרשמית הייתה שמדרו וסגנו נרצחו עקב ניסיון חילוץ כושל של חמושים.