פרשיית תצלומי עדנאן חאג'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התצלום של עדנאן חאג' לאחר שעובד באופן דיגיטלי.
השוואה בין התמונה לפני העיבוד הדיגיטלי (משמאל) ואחריו.
התמונה המעובדת השנייה. בתמונה המקורית הופיע נור בודד ובמעובדת שלושה. כמו כן, נטען בתיאור התמונה כי אלו הם טילי אוויר-קרקע.

פרשיית תצלומי עדנאן חאג' (נקראת גם רויטרסגייט[1][2]) היא פרשייה אודות תמונות שצולמו ועובדו על ידי עדנאן חאג, צלם לבנוני שהתמקד בצילומי המזרח התיכון, ואשר עבד למעלה מ-10 שנים בסוכנות הידיעות רויטרס. מבין תצלומי מלחמת לבנון השנייה שפרסם, נמצאו לפחות שניים מעובדים[3].

השתלשלות האירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיבוד הצילום הראשון התגלה ב-5 באוגוסט 2006 על ידי הבלוגר צ'ארלס ג'ונסון מ-Little Green Footballs, שטען כי קיימות בו ראיות חותכות לעיבוד הצילום[4][5][6]. רויטרס מחקה את התצלום, והודיעה כי הצלם חאג' טוען שלא הייתה כוונת זדון בעיבוד התצלום, והוא נעשה לשם הסרת סימני אבק[7]. החברה לא גיבתה את הצלם, והודיעה כי פעולתו נוגדת את מדיניותה בנושא וכי גרסה מתוקנת של התצלום תחליף את זו המעובדת[8]. מנהל מחלקת יחסי הציבור של רויטרס מוירה ויטל הודיע כי רויטרס תיקח ברצינות את הנושא בשל היותו מנוגד למדיניות המערכת[9].

ב-6 באוגוסט הודיעה רויטרס כי תפסיק את שיתוף הפעולה עם עדנאן חאג'[10]. חאג' חזר וטען שהוא פשוט ניסה להסיר סימני אבק, ושהוא עשה טעויות עקב תנאי התאורה הגרועים שעבד בהם. מבקרים הצביעו על כך שהדבר בלתי אפשרי, משום שבתמונה המעובדת של חאג' הוסף עשן רב שלא היה בתמונה המקורית, שוכפלו מספר בניינים, ונראתה תבנית חוזרת המצביעה על כך שקטע מהעשן שוכפל מספר פעמים[11].

ב-7 באוגוסט החליטה רויטרס להוציא את כל התמונות שצולמו על ידי עדנאן ממכירה[12].

ב-11 במאי 2008 הסירה רויטרס את כל התמונות של חאג' מהאתר שלה. ב-18 בינואר 2007 דיווחה רויטרס כי חקירה פנימית על הפרשייה הובילה לפיטורי עורך צילומים בכיר בחברה.

הפרשה צוינה כדוגמה להטיות פוליטיות בתקשורת ובפרט לסילוף מידע במזיד שנעשה כנגד ישראל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]