צ'וביטס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צ'י על כריכת המאנגה הראשונה של צ'וביטס

צ'וביטסאנגלית: Chobits, ביפנית: ちょびっツ), הוא כותר אנימה ומאנגה הנוצר על ידי קבוצת האנימציה היפנית קלאמפ (CLAMP). המאנגה רצה בין השנים 2001 ל-2002 עם שמונה גליונות, האנימה רצה בין אפריל לספטמבר 2002 עם 26 פרקים. הסדרה מוגדרת סאיינן (seinen) ואצ'י ולכן תתאים לצפייה לשכבות הנוער והמבוגרים, הסדרה גם מתרחשת באותו יקום של האנימה אנג'ליק לייר (Angelic Layer). הסדרה מעלה שאלות פילוסופיות לגבי מהות יחסי אנוש עם מכונה ומקום המכונה בחיי האדם.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה סובבת אחר נער כפרי וביישן בשם הידאקי מוטוסוואה, המגיע לטוקיו למטרות לימודים עקב דחייתו מלהתקבל לאוניברסיטה. הידאקי, שגדל בכפר ואינו בקיא בהתנהגות העירונית, מנסה להשתלב בדירתו החדשה עם השכן שגם לומד איתו ובעלת הבית היפהפייה. הידאקי מגלה בקרוב מאוד שהרבה אנשים בטוקיו משתמשים במעין עוזרים אישיים הנקראה פרסוקונים- אנדרואידים עם יכולות מתקדמות ביותר. הידאקי מתלהב מהפרסיקונים (גם מכיוון שרק שמע עליהם ואף פעם לא ראה בעיניו אחד) ומחליט להשיג אחד אך מגלה כי אין ברשותו לממן לעצמו אחד. ערב אחד בעודו חוזר לדירתו, הידאקי מוצא פרסוקון נשי בשם צ'י, מושבתת וזרוקה בפינת אשפה ליד דירתו, והוא מחליט לקחת אותה לביתו ולהפעילה. במשך העלילה הידאקי מגלה שצ'י היא פרסוקון השונה מכל הפרסוקונים. העלילה סובבת מערכת היחסים בינו לבין צ'י ובין חבריהם ועל מהות המכונה כתחליף לבן זוג אנושי.

בעולם של צ'וביטס (יפן בתקופה מסוימת בעתיד) כמעט לכול אדם יש פרסוקון, והמון אנשים מחליפים שותפים, חברים ואף בני זוג אנושיים בפרסוקונים מהסיבה הפשוטה שהתכנות של הפרסוקון הוא לאהוב ולכבד את האדון שלו והפרסוקון יעשה זאת לא משנה איזה אדם הבעלים שלו, שפל או אציל, טוב או רע. בנוסף למערכת היחסים של הידאקי וצ'י הסדרה גם עוקבת אחרי יחסים בין דמויות אנושיות אחרות המושפעות מיחסי האדם-פרסוקון השכיחים בחברה. הסדרה מבקרת בצורה די משמעותית על מקום המכונה והמחשב בחיי האדם ומראה מה יכול לקרות בנפש ובחברה האנושית כאשר מכונה תגיע בסופו של דבר לרמה פסודו-אנושית שבא מכונה יכולה להחליף בן אדם הן בעבודה והן בפנאי.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הידאקי מוטוסוואה
  • הידאקי מוטוסוואה: הידאקי הוא נער בין 18 המנסה להתקבל לאוניברסיטה ולהתחיל את החיים שלו בטוקיו, במהרה מוצא שהכסף אוזל לו אז הוא מוצא עבודה במסעדה. ערב אחד בעודו חוזר מקניות נתקל הידאקי בפרסוקום זרוק בשם צ'י, הוא החליט לקחת אותה לביתו כי יודע שלא יוכל לממן פרסוקום חדש. רוב העלילה אחרי כן סובבת אחר הידאקי המנסה ללמד את צ'י על העולם הסובב אותה, ללמד אותה לדבר ואחרי כן חלק מאוד חשוב מהעלילה היא מערכת היחסים בין הידאקי לצ'י.
הירומו שינבו
  • הירומו שינבו: השכן של הידאקי ובמהרה הופך לחברו הטוב ביותר, הירומו גם לומד איתו באותה כיתה בבית הספר. גם להירומו יש פרסוקום קטן בשם סומומו, ובניגוד להידאקי גם בעל ניסיון עם פרסיקומים לכן גם מייעץ לעיתים להידאקי בקשר לצ'י וכל הדברים החדשים להידאקי בעיר.
צ'יטוסה היביאה
  • צ'יטוסה היביאה: בעלת הבית הנחמדה של הידאקי, היא עוזרת להתאקלם יותר טוב, לעיתים גם מביאה לצ'י בגדים ועוזרת לצ'י בכל מיני מטלות כשהידאקי נמצא בלימודים או בעבודה. לצ'יטוסה עבר אפל בכל הנוגע לצ'י אף על פי שהיא מחבבת אותה. זה היה בעלה מנוח שבנה את צ'י ואת פרייה.
צ'י
  • צ'י: פרסוקום מתקדם ביותר (צ'וביט), הנזרקה על ידי בעליה הקודמים ונמצאה על ידי הידאקי קרוב לביתו, צ'י איבדה את כל הזיכרונות שלה מחייה הקודמים וגם את יכולתה לבצע אפילו את הדברים הפשוטים ביותר. ישנה תאוריה הגורסת כי הדיסק שנפל בעת שהידאקי הרים את צ'י מערימת האשפה עליה ישבה הכיל את הזכרונות של צ'י. צ'י ביחד עם אחותה פרייה נוצרו על ידי בעלה של צ'יטוסה כי לא יכולו להביא ילדים לעולם. אך אחרי זמן מה פרייה החלה להתאהב בבעלה של צ'יטוסה. כאשר נפטר הכאב של פרייה היה כל כך גדול עם שצ'יטוסה הייתה חייבת לכבות אותה ולמחוק את זיכרונותיה. בסוף הסדרה נתגלה להידאקי שפרייה בעצם נשמרה בתוך צ'י.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צ'וביטס בוויקישיתוף