אנימה (הנפשה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עין טיפוסית בסגנון אנימה

אַנִימֶהיפנית: アニメ להאזנה (מידע · עזרה)) היא אנימציה שמקורה ביפן ומאפייניה ניתנים לזיהוי כאנימציה יפנית אותנטית. פירוש המילה ביפנית הוא אנימציה, ללא התייחסות לארץ המוצא. למעשה, אנימה היא סדרה או סרט אשר נוצרו בשימוש של טכניקות אנימציה דו-ממדית או תלת-ממדית בסגנון ייחודי של איורים בעלי מאפיינים פיזיים ברורים לדמויות (מאנגה). סגנון זה מתאפיין בעיניים גדולות במיוחד, אף ופה קטנים ושיער מעוצב באופן קיצוני וצבעוני, אם כי אמנים מסוימים שומרים על מאפיינים יותר ריאליסטיים. הפצות אנימה מבוססות לרוב על מאנגה ולרוב הן ייבוא של מאנגות לאנימציה חיה. עם זאת, לעיתים קרובות האנימות אינן נאמנות באופן מלא לעלילה המקורית.

בישראל האנימה מזוהה בעיקר עם סדרות ילדים עקב יבוא סדרות המיועדות בעיקר לקהל הצעיר. עם זאת, ישנן סדרות אנימה המתאימות לגילאים 18+, כולל סרטים פורנוגרפיים המכונים "הנטאי".

ההיסטוריה של האנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגנון האנימה צמח בתחילת המאה ה-20, לאחר שבמאים יפניים התלמדו והתנסו בהפקת סרטי הנפשה תוצרת צרפת, גרמניה, ארצות הברית ורוסיה. עם השנים התארכו הסרטונים ובשנות החמישים נוצרו סרטים באורך מלא. התחום הושפע בין היתר מסרטי וולט דיסני, שהיוו השראה לצורת העיצוב של דמויות אנימה רבות. בשנת 1963 עלתה הסדרה אסטרו-בוי שהייתה הראשונה לאמץ את המראה והסגנון הייחודיים לאנימה, ואף מכונה כ"האנימה הראשונה בהיסטוריה".

בעשור שלאחר מכן התפתחה הסוגה בעקבות עליית הפופולריות של חוברות המאנגה. החוברות היוו פעמים רבות בסיס לאנימה, במיוחד אלה של הבמאי אוסמו טזוקה. כתוצאה ממגמה זו התפתח סגנון האנימה וכן נוספו לו סוגות נוספות. ז'אנר המֱכה לדוגמה, אשר כלל רובוטים חדשניים וטכנולוגיה עתידנית, היווה חידוש בתחום. סדרות אנימה משולבות רובוטים כמו גנדאם ו-Macross (אנ') הפכו לקלסיקה בשנות השמונים, וסוגת המכה היא אחת הפופולריות ביותר גם במאה ה-21.

בשנות השמונים התקבלה האנימה למיינסטרים ביפן, וחלה עלייה משמעותית בכמות ההפקות. מאמצע שנות התשעים ועד היום, עלתה הפופולריות של תרבות האנימה בשווקים בעולם. במאים חדשים ומוערכים הופיעו לאורך השנים, ביניהם היאו מיאזאקי, הידאקי אננו, מאקוטו שינקאי, מאמורו הוסודה. היוצרים הוציאו סדרות פורצות במספר הולך ומתרחב של סגנונות. כיום, מניין סדרות וסרטי האנימה נאמד באלפים ומדי חודש מוסיפות לצאת סדרות חדשות ביפן שרבות מהן נמכרות למדינות המערב.

מאנגה ואנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות אנימה של מלאכית עם דובי.

מאנגה, הקומיקס היפני, דומה לאנימה במאפייניו החזותיים, המבניים והרעיוניים. פעמים רבות סרטים וסדרות האנימה החלו כחוברות מאנגה שזכו הצלחה. עם זאת, לעיתים התרחש תהליך הפוך, בו בעקבות סרטי אנימה נכתבות חוברות של מאנגה. ישנן אנימות שאין להן מקבילת מאנגה בכלל, והאנימה מבוססת על ספר, סרט, אגדה או רעיון מקורי.

האנימה והמאנגה זוכות לפופולריות גם מחוץ ליפן, וסדרות רבות מדובבות או מתורגמות לאנגלית כדי שיהיה ניתן להפיצם גם במקומות כגון ארצות הברית ואירופה. בין הסדרות שזכו לפופולריות רבה נמצאות בליץ', נארוטו, פיירי טייל, פוקימון, סאקורה לוכדת הקלפים, דרגון בול, היקארו נו גו, ואן פיס, אינויאשה, סוניק X, סיילור מון והסרטים הנסיכה מונונוקי, הטירה הנעה והמסע המופלא, אשר זכה בפרס האוסקר לסרט המצויר הטוב ביותר לשנת 2002, ובויים על ידי הייאו מיאזאקי, הנחשב לאחד מגדולי במאי האנימציה בכל הזמנים.

מאפייני האנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנימה היפנית היא ז'אנר רחב מאוד של סגנון אמנותי מצויר בעל מאפיינים ייחודיים המבדילים אותו מיצירות אנימציה מערביות. האנימציה באנימה תהיה לרוב מורכבת, דינמית, צבעונית ומהירה, עם הרבה פרטים, ולרוב עבודה מפורטת ודקדקנית על הרקע. הדמויות עצמן בעלות עיצוב דומה, על אף שניתן לראות הבדל בסגנונות אצל אנימטורים שונים. רוב דמויות האנימה ניחנות בעיניים גדולות ופעורות שתופסות את רוב שטח הפנים. כמו כן, אף ופה קטנים יחסית ופרופורציות גוף מעט מאורכות. לרוב ניתן גם לראות תיאורים מוגזמים של רגשות או תגובות של הדמויות: טיפות זיעה גדולות במצבי לחץ, ורידים בולטים בעת כעס ואף התעלפויות ברוב הגרסאות הקומיות של האנימה.

עם זאת, גם לבמאים ולמאיירים השפעה רבה על התוצאה הסופית, ולרוב סגנונה האמנותי של האנימה ייקבע בהתאם לקהל היעד. כך ייתכנו גם אנימות שדמויותיהן תראינה שונות לגמרי מן התיאור הנ"ל, מה שנותן מקום נרחב להבעה אישית עבור היוצר. אנימות רבות אף מושפעות מיצירות מערביות, כמו סרטיו של הבמאי מיאזאקי. הסדרה גנקוטסואו למשל, מבססת את עלילתה על יצירה מערבית ידועה ומובהקת - "הרוזן ממונטה כריסטו" של אלכסנדר דיומא האב.

אנימה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שידורן של סדרות אנימה בישראל החל עם שידורן לראשונה של סדרות אנימה בשנות השמונים כגון "הלב", "פינוקיו", "הדבורה מאיה", "בארץ הקטקטים", "נילס הולגרסון", "ערי הזהב הנסתרות", "גברת פלפלת", "היי! בינבה", "מוש השור", "מקרון 1", "הקוסם מארץ עוץ" ו"כח ג'י". בתחילת שנות התשעים שודרו בישראל סדרות האנימה "המומינים", "נשים קטנות", "פיטר פן", "חבורת הצב המעופף", "עליסה בארץ הפלאות", "עלילות בבאי" ו"החתולים הסמוראים".

התופעה קיבלה תאוצה לקראת סוף שנות התשעים עם ייבוא לארץ של סדרות האנימה עם הסממנים המודרניים הייחודים של הז'אנר. תחילה היו אלו פוקימון ודיג'ימון ואף סדרות למבוגרים (סיינן) כמו קאובוי ביבופ. סדרות האנימה נחלו הצלחה בקרב הילדים עם סדרות כגון סאקורה לוכדת הקלפים, בנות הים פיצ'י פיצ'י פיץ' ו-בייבלייד ואף החלו לשדר סדרות מסוימות בשפת המקור שלהם, כמו אינויאשה, פרוטס באסקט, היקארו נו גו ואחרים, ברצועות שידור שונות ובערוץ האנימה הישראלי.

ב-2004  הוקם ערוץ אנימה ישראלי אשר שידר מספר סדרות עד שנת 2008. בבתי הקולנוע החלו להקרין סרטי אנימה עם כניסתם של סרטי פוקימון וסרטיו של הייאו מיאזאקי ואלו משודרים גם בערוצי הסרטים השונים.

סגנונות באנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כותרי אנימה שונים בעמדת מכירה

בדומה לכל מדיית המונים אחרת, לאנימה ז'אנרים רבים. הז'אנרים הללו כוללים פעולה, הרפתקאות, סיפורי ילדים, קומדיה, דרמה, ארוטיקה, פנטזיה בסגנון ימי הביניים, אימה, רומנטיקה ומדע בדיוני. רוב סדרות האנימה כוללות תוכן אשר משלב ז'אנרים שונים ועל כן, סדרות רבות יסווגו תחת מספר ז'אנרים. למשל, הסדרה נאון ג'נסיס אוונגליון מסווגת בז'אנרים פוסט-אפוקליפטי, מדע בדיוני, מכה ודרמה.

סדרת אנימה יכולה להיות בעלת סיפור מסגרת פשוט לכאורה, אבל באותו הזמן יכולה גם להכיל עלילה ופיתוח דמויות מעמיקים ומורכבים ביותר. לעיתים רבות אנימה תשלב מספר סוגות וכן מסרים חברתיים.

הסגנונות העיקריים הייחודיים לאנימה ולמאנגה:

חלוקה לפי דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלוקה לפי קהלי היעד של התוכן:

תת-ז'אנרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושגים באנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אנימה (Anime) - קיצור של המילה האנגלית Animation והכוונה בכך היא אנימציה יפנית (לא משתמשים במושג אנימה לסדרות אנימציה אמריקאיות, לדוגמה).
 • אוטאקו (Otaku) - מעריץ אובססיבי של אנימה. "אוטאקו" ביפנית פירושו "בית", והמילה משמשת לכינוי זה כיוון שמעריצים אובססיבים נוטים למלא את ביתם במאנגות ודברים הקשורים לנושא.
 • אוטאקואית פוג'ושי (Fujoshi Otaku) - אוטאקואית ממין נקבה שאובססיבית לז'אנר היאוי.
 • אומאקה - מהמילה היפנית Omake, זוהי מילה שפירושה תוספת ביפנית, והיא מתייחסת להוצאות מיוחדות של אנימות שיצאו ל-DVD. המושג מתייחס גם לתוספות במהלך הסדרה בהן ניתנים לצופים הסברים וכדומה על המתרחש. במקרים כאלו יהיו הדמויות לרוב כצ'יבים, כמוצג בתמונה.
 • אוהקאקי - מהמילה היפנית Oekaki, פירושה זה O = פרפיקס, E = תמונה, Kaki = ציור. אוהקאקי הוא בעצם ביטוי יפני משמש לתיאור קישקוש, או שירבוט של אמן. לרוב אלו שירבוטים שנעשו בעיפרון על דפי מחברות סקיצות, או שירבוטים שנעשו בתוכנת מחשב באופן דיגיטלי.
 • OVA (או OAV) -ראשי התיבות של Original Anime Video, סדרה או המשך לסדרת TV שמופצת אך ורק ב-DVD, בדרך כלל בעלת מספר פרקים מועט ולרוב אינה קשורה לעלילה המרכזית.
 • ONA - אלו הן ראשי תיבות של צירוף המילים Original Net Animation (אנימציה מקורית ברשת). המושג הזה מתייחס לאנימות שבאופן ישיר משוחררות באינטרנט (שלא כמו אנימות אחרות שהן בהתחלה מופצות בטלוויזיה ובקנייה בחנויות).
 • OST - ראשי תיבות של Original Sound Track, דיסק שיוצא לסדרה או סרט וכולל בתוכו שירים מלאים ומנגינות מהסדרה.
 • דושין - מהמילה היפנית Doujin או Doujinshi, ובעצם דושינז אלו מנגות, ויצירות יפניות שפורסמו פרסום אישי ולא מסחרי. רוב הדושין שיוצאים אלו של מעריצים, ולרוב אלו יצירות מעריצים לסדרות אנימה או למנגות.
 • "ווייבו"/"וויאבו"/"יפנופיל" - כינוי גנאי למעריץ אובססיבי שאינו ממוצא יפני של התרבות היפנית, בדומה לאוטאקו.
 • סאייו (Seiyuu) - המדובב של דמות כלשהי באנימה.
 • ספויילר - בא מהמילה האנגלית Spoiller, והמושג מתקשר למידע אודות יצירה, בין אם זה סרט, סדרה, סיפור, משחק וכל דבר אחר, החושף פרטים מהעלילה, בין אם זה ברמז או באמירה מפורשת, שיכול לקלקל ולהרוס לסובבים את מהלך הצפייה.
 • פאנסאב - פרק או סידרה שחובבים תירגמו, זו אחת הדרכים של האנימה לפרסם את עצמה בעולם, שכן הורדת אנימה היא חוקית לגמרי עד שיוצאת לאנימה רישיון.
 • פילר - מהמילה האנגלית Filler. בעולם האנימה ניתן למצוא פרקים נתוקיי קשר מהעלילה שאפשר לראות את הסדרה בלעדיהם והם נועדו על מנת להוסיף עוד פרקים לסדרה. פרקים אלו נקראים "פילרים", והם לרוב נעשים על ידי יוצרי האנימה ללא התחשבות ביצירת המקור. לעיתים כאמצעי פרסום, לעיתים כדי לתת ליוצר המקורי זמן נוסף לעבוד על יצירת המקור ולעיתים כאמצעי הבעה עבור יוצרי האנימה.
 • מאנגה (Manga) - קומיקס יפני, עליו מבוססת מרבית האנימה, בדומה לקומיקס האמריקאי. בדרך כלל המאנגה מפורסמת לפני האנימה, אך יש מקרים בהם זה הולך אחרת.
 • מאנגאקה (Mangaka) - כותב ומאייר המאנגה.
 • דוג'ינשי (Doujinshi) - מאנגה שצויירה לא למטרות רווח, לרוב על ידי מעריצים. בדרך כלל, הגיבורים הראשיים של הסיפור הן דמויות קיימות באנימה/מאנגה/משחקים והמעריצים ממציאים עלילה שונה לחלוטין תוך שימוש בדמויות שהם מעריצים.
 • דוג'ינשיקה (Doujinshika) - צייר דוג'ינשי.
 • פאנגירל - כינוי למעריצות נערות, בעיקר של הז'אנרים שונן איי ויאוי.
 • קוספליי (Cosplay) - קיצור של Costume play. קוספליי קון הם כנסים ואסיפות של חובבים ומעריצים בהם נוהגים המעריצים להתחפש לדמויות מוכרות מאנימה, מאנגה, ומשחקים ידועים. מנהג זה נקרא קוספליי קון, וחובבי אנימה רבים מקצרים את זה לקוספליי, למען הנוחות.
 • פאנפיק (Fanfic, קיצור של Fan Fiction) - דומה לעיקרון הדוג'ינשי, סיפור ללא ציורים שנכתב בהשראת אנימה/מאנגה/משחק אך לא שייכים רק למושג האנימה, ישנם פאנפיקים שנכתבים גם על ספרים, או סדרות טלוויזיה מצליחות שאינן אנימה. בעצם תוך שימוש בדמויות קיימות הנבחרות על ידי הכותב. לפאנפיק יש מספר דירוגים.
 • ג'יי-רוק (J-Rock) - מוזיקת רוק יפנית. לפעמים שירים מצליחים מז'אנר זה מופיעים בשירי פתיחה או סיום של אנימה.
 • ג'יי-פופ (J-Pop) - מוזיקת פופ יפנית. לפעמים שירים מצליחים מז'אנר זה מופיעים בשירי פתיחה או סיום של אנימה.
 • אניסון - Anison, שהוא צירוף של המילים "Anime Song", מתייחס לשירים או פסקול שנוצרו במיוחד לאנימות.
 • לייב אקשן (Live-Action) - לייב-אקשן זה בעצם סרט עם שחקנים אמיתיים (שנעשה ביפן לרוב), המבוסס על סדרת אנימה יפנית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Office-book.svg ספר: אנימה ומאנגה (מושגי יסוד)
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנימה בוויקישיתוף