צוללות התקיפה מסדרת זאב הים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צוללות התקיפה מסדרת זאב הים
Sea Wolf
הצוללת הראשונה בסדרה
הצוללת הראשונה בסדרה
תיאור כללי
סוג אונייה צוללת תקיפה מהירה
צי צי ארצות הברית
דגל הצי
סדרה קודמת צוללות התקיפה מסדרת לוס אנג'לס
סדרה עוקבת צוללות התקיפה מסדרת וירג'יניה
אוניות בסדרה
  • זאב הים
  • קונטיקט
  • ג'ימי קארטר
ציוני דרך עיקריים
מספנה ג'נרל דיינמיקס
תחילת הבנייה נבנו בשנים 1989–2005
מחיר 5 מיליארד דולר במחירי 2018
תקופת הפעילות 1997–הווה (כ־27 שנים)
נתונים כלליים
הֶדְחֶק על פני המים: 8600 טון
בצלילה: 9128 טון
אורך 108 מטר
רוחב 12 מטר
מהירות 37 קמ"ש (20 קשר) בהנעה שקטה
65 קמ"ש (35 קשר) מקסימלי
גודל הצוות 140 חיילים וקצינים
טווח שיוט לא מוגבל
הנעה כור גרעיני בהספק של 34 מגה וואט
צורת הנעה כור גרעיני
חימוש 8 צינורות טורפדו 660 מ"מ ו-50 טילים וטורפדות סה"כ: טילי BGM-109 טומהוק טילי הרפון וטורפדו מארק 48

צוללות התקיפה מסדרת זאב הים (Sea Wolf) הן צוללות תקיפה מהירות, בעלות הנעה גרעינית וחימוש רב, המשרתות בצי ארצות הברית. צוללות אלו תוכננו להיות להחליף את צוללות התקיפה מסדרת לוס אנג'לס, אך עם סיום המלחמה הקרה וירידת האיום מצד הצי הסובייטי, הוחלט לצמצם את ההזמנה המקורית מ-29 צוללות ל-12 בלבד. בהמשך צומצמה ההזמנה פעם נוספת בשל מחירן הגבוה, ורק 3 צוללות יוצרו.

שאר הצוללות מסדרת לוס אנג'לס יוחלפו בצוללות התקיפה מסדרת וירג'יניה.

בנייה ופיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוללות זאב הים נועדו להתמודד עם הצוללות החדשות והמתקדמות ביותר של הצי הסובייטי, בהן צוללות תקיפה מדגם אקולה וצוללות טילים בליסטיים מדגם טייפון. הן בנויות מפלדה חזקה במיוחד מסוג HY-100, המאפשרת להן לצלול לעומק רב יותר מצוללות התקיפה מדגם לוס אנג'לס. הן גדולות ומהירות יותר, ונושאות מספר כפול של צינורות לשיגור טורפדו (8 צינורות). בנוסף, ביכולותן לשאת עד 50 טילי שיוט מדגם טומהוק כנגד ספינות ומטרות יבשתיות.

מבין שלוש הצוללות, בצוללת ג'ימי קארטר הותקן תא רב משימתי מסוג MMP. תא זה מאפשר פעילויות מיוחדות כמו הפעלת צוללות לא מאוישות, כניסה ויציאה של צוללנים, ואף האזנה לכבלי תקשורת תת-מימיים.

היסטוריית שירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שתי הצוללות הראשונות, זאב הים וקונטיקט, נכנסו לשימוש לקראת סוף שנות ה-90 והספיקו להשתתף בפלישה לאפגניסטן לאחר פיגועי 11 בספטמבר בשנת 2001, וכן בפלישה לעיראק בשנת 2003. הצוללת האחרונה שיוצרה, ג'ימי קארטר, נכנסה לשימוש רק בשנת 2005 והצטרפה לפעילות במלחמה העולמית בטרור.

ב-7 באוקטובר 2021 הודיע הצי האמריקאי כי הקונטיקט ניזוקה ב-2 באוקטובר בעקבות פגיעה בעצם כלשהו, שזהותו לא ברורה, בזמן ששהתה מתחת למים באזור האינדו-פסיפי. צוין כי לא נגרם נזק משמעותי לצוללת וכי הכור הגרעיני לא נפגע. כ-15 מלחים נפצעו בתקרית, אך הודגש כי בעוד שניים מהם נפצעו בינוני, כל השאר נפצעו קל. בהודעת הצי לא נמסר היכן בדיוק התרחשה אותה התנגשות תת-ימית, אך לפי דיווחים בתקשורת האמריקנית היא אירעה בים סין הדרומי – במקביל למפגן כוח ימי של ארצות הברית ובעלות בריתה במערב. עוד צוין בדיווחי התקשורת כי האזור נתון במחלוקת קשה מול סין. הצוללת המשיכה להפליג באופן עצמאי לאחר הפגיעה לבסיס בגואם – טריטוריה אמריקנית – על מנת לאמוד את הנזק. לאחר תחקיר של הצי הועברו מתפקידם שלושת בעלי התפקידים הבכירים בצוללת.[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]