קואליציית היהודים הרפובליקנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קואליציית היהודים הרפובליקנים (או הקואליציה היהודית הרפובליקנית; RJC, Republican Jewish Coalition), היא קבוצת יהודים בתוך המפלגה הרפובליקנית בארצות הברית, אשר נוסדה ב-1985 ומקדמת תמיכה של יהודים במפלגה הרפובליקנית. הקבוצה מייצגת את הקול היהודי בתוך המפלגה הרפובליקנית, כאשר הנטייה של רוב היהודים בארצות הברית, כמיעוט, היא ליברליזם ונטייה להצבעה מסורתית למפלגה הדמוקרטית.

מצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-RJC מצהירה כי "אנו חותרים לעודד ולחזק קשרים בין הקהילה היהודית האמריקאית לבין מקבלי ההחלטות הרפובליקנים. אנו פועלים כדי להחדיר רגישות לדאגות ונושאים של הקהילה היהודית בקרב המנהיגות הרפובליקנית בממשל ובמפלגה, בעוד אנו מבטאים ומקדמים רעיונות ומדיניות רפובליקנית בתוך הקהילה היהודית. אנו מחויבים לבנות קול יהודי רפובליקני איתן, אפקטיבי ומכובד בוושינגטון ובכל רחבי המדינה".

מצע קואליציית היהודים הרפובליקנים עוסקת בשורה של נושאי פנים הקשורים לדאגותיה של הקהילה היהודית כגון: תפילות בבית ספר (נושא רגיש ליהודים שחיים כמיעוט בקרב רוב לא יהודי), חוק חופש הדת במקום העבודה ויוזמות שונות בנושאי דת. כמו גם שמים דגש על נושאי פנים אשר מעסיקים את הציבור היהודי באמריקה כמו כל ציבור אחר בארצות הברית כגון, ביטוח בריאות, ביטוח לאומי, חינוך, מיסים ורפורמה בממשל. בנושאי החוץ שמעסיקים את הקהילה היהודית, הם עוסקים גם ביחסי ארצות הברית–ישראל, איראן, סוריה, תהליך השלום, הרשות הפלסטינית וטרור.

הוויכוח סביב ההצלחה של הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההצלחה של ה-RJC הייתה נתונה לוויכוח, עקב נטיית היהודים להצביע למפלגה הדמוקרטית. למרות זאת, ה-RJC הצליחה להרים כמה פעילויות ואירועים מוצלחים כגון פורום מפגשי דיון של מועמדים לנשיאות, ארגון של סיור מנהיגות בישראל עבור חברי קונגרס, מושלים ופוליטיקאים שונים, כמו גם נוכחת גבוהה יותר של יהודים בוועידה הרפובליקנית הלאומית, הוועידה הממנה את מועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות בבחירות הכלליות ונחשבת לשיא האירועים הפוליטיים בעונת בחירות ובכלל.

מטרתם להגדיל את אחוז ההצבעה למפלגה הרפובליקנית בקרב היהודים, גם כן נתונה לוויכוח, כאשר המועמד הרפובליקני שקיבל את מירב הקולות היהודים ביותר בהיסטוריה היה רונאלד רייגן עם 39% מהקול היהודי [1], אך כל זה אירע בטרם הקבוצה נוסדה וכי מאז 1985 הם מתגאים כי הביאו 11% יהודים לג'ורג' בוש האב, 16% למועמד בוב דול, ו-19% לנשיא בוש הבן, מספר שהם טוענים כי הולך וגדל, אם כי אינו חורג מהמספר המסורתי המועט המצביע למפלגה הרפובליקנית. במהלך מערכת הבחירות 2008, עמד שיעור התמיכה הגבוהה ביותר מאז רייגן, בקרב יהודי ארצות הברית למועמד הרפובליקני, ג'ון מקיין, על 30% [2], מספר לא קטן ויש אומרים שאף התקרב למספר הקולות שלו זכה רונאלד רייגן בזמנו. הסיבה לכך נעוצה במתח בין עדתי בין הקהילה היהודית להקהילה השחורה באמריקה, אשר לה נטייה, מלבד הזדהות טבעית עם הערבים, גם תופעה אנטישמית נרחבת והמועמד השחור, ברק אובמה אשר מסמל, בין ברצון ובין שלא, עם שמו המלא, ברק חוסיין אובמה, דברים אלו.

דוגמאות נוספות להצלחה מעט גדולה יותר לרפובליקנים ניתן למצוא בכמה בחירות מקומיות, כאשר ב-2005, בבחירות לראשות עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, יהודי בעצמו, קיבל רק 51% מהקולות היהודים. ב-2003, בבחירות הדחה (Recall election), פרוצדורת בחירות המאפשרת הדחה של איש ציבור מכהן מתפקידו, אשר נערכו בקליפורניה, 31% אחוז מקרב הקהילה היהודית הצביעו עבור המועמד הרפובליקני ארנולד שוורצנגר, שחקן הקולנוע לשעבר הנחשב לידיד גדול של ישראל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]