קוויטאו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קוויטאו
הנהר קוויטאו ליד הכפר לאוגראוס (Laugarás), במועצה האזורית בלאוסקוגאביגד (Bláskógabyggð)
הנהר קוויטאו ליד הכפר לאוגראוס (Laugarás), במועצה האזורית בלאוסקוגאביגד (Bláskógabyggð)
הנהר קוויטאו ליד הכפר לאוגראוס (Laugarás), במועצה האזורית בלאוסקוגאביגד (Bláskógabyggð)
אורך 185 ק"מ
ספיקה ממוצעת 100 מ"ק לשנייה
אגן ניקוז 1,644 קמ"ר
מוצא האגם קוויטאורוואטן (Hvítárvatn), סמוך להר בלאופל (Bláfell) במערבהּ של רמת איסלנד
גובה מוצא הנהר 419 מטרים
יובלים Brúará עריכת הנתון בוויקינתונים
שפך יולפוסאוהאוקיינוס האטלנטי
מדינות באגן הניקוז איסלנד
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קוויטאואיסלנדית: Hvítá) הוא נהר בדרום-מערב איסלנד, במחוז ההיסטורי אאורנסיסלה (Árnessýsla). אורכו 185 קילומטרים (יחד עם הנהר יולפוסאו, המהווה את המשכו של קוויטאו, אחרי התמזגותו עם הנהר סוג). קוויטאו מנקז שטח של 1,644 קמ"ר. ספיקתו הממוצעת של הנהר היא 180-100 מ"ק לשנייה בקיץ, 110-50 מ"ק לשנייה בחורף.

מוצא הנהר הוא בקצה הדרומי של האגם קוויטאורוואטן (Hvítárvatn), בסמוך להר בלאופל (Bláfell) ולקרחון השני בגודלו באיסלנד — לאנגיוקול (Langjökull). המוצא נמצא במערבהּ של רמת איסלנד, שמכסה את רוב פנים הארץ. הנהר זורם ברמה לכיוון דרום, ואחרי 40 קילומטרים נופל אל קניון צר שבדום-מערב הרמה — במפל גולפוס (Gullfoss). ספיקת המים הגבוהה ביותר, שנמדדה אי-פעם במורד המפל, היא 2,000 מ"ק לשנייה.

גם אחרי הירידה במפל, קוויטאו ממשיך לזרום ברמת איסלנד, שם נשפכים בו יובליו — תחילה הגדולים ביותר — טונגופליוט (Tungufljót) וברואראו (Brúará), ואילו בהמשך גם סטורה-לאכסאו (Stóra-Laxá). אחרי שפיכתם של שלושת היובלים הללו אל קוויטאו, כמות המים בו כפולה מאשר כמותם במפל גולפוס שבמעלה זרם הנהר.

לאחר התחזקותו ביובליו, קוויטאו יוצא מרמת איסלנד אל השפלה בשטח המועצה האזורית גרימסנס אוג גראפנינגור (Grímsnes og Grafningur). אחרי שהוא חולף ממזרח להר אינגולפספיאל (Ingólfsfjall), אל קוויטאו נשפך הנהר סוג (Sog). לאחר התמזגותו עם סוג, קוויטאו נקרא יולפוסאו (Ölfusá). בהמשך, בשטח העיירה סלפוס שבמועצה האזורית אאורבורג (Árborg), הנהר פונה מערבה וזורם 25 קילומטרים עד שפיכתו אל האוקיינוס האטלנטי.

קוויטאו נחשב לנהר המסוכן ביותר באיסלנד — בגלל עלייתו על גדותיו באביב ומפליו השוצפים. קטעים מהנהר משמשים לרפטינג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קוויטאו בוויקישיתוף