קוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "קוי" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו קוי (פירושונים).
קריאת טבלת מיוןקרפיון מצוי - קוי
Koi feeding, National Arboretum.jpg
מצב שימור
מצב שימור: מבוית
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: מקריני סנפיר
סדרה: קרפיונאים
משפחה: קרפיוניים
סוג: קרפיון
מין: קרפיון מצוי
תת־מין: קוי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Cyprinus carpio haematopterus

הקוי, או, ליתר דיוק, "נישיקיגוי" (錦鯉 ביפנית – מילולית: "קרפיון רקום רקמת זהב"; "קוי" – 鯉 – ביפנית הוא "קרפיון מצוי"[1]) הוא זן מבוית של המין קרפיון מצוי (Cyprinos carpio) ממשפחת הקרפיוניים (Cyprinidae). מוצאו של הקוי מסין אך רוב הזנים פותחו ביפן. זהו דג מאוד חזק ועמיד ומסוגל לשרוד בטמפרטורות נמוכות (כמו שיש בחורף בסין שמשם מוצאם). בתנאים אופטימליים הקוי יכול להגיע אפילו לאורך מטר ולחיות יותר ממאה שנים (יש דיווחים על דגים שעברו את גיל מאתיים, ופרט אחד שמת בגיל 226). מרבית הגדילה של הקוי מתרחשת בשנתיים הראשונות של חייו, עם זאת הקוי גדל עד יום מותו כסנטימטר עד שניים בשנה.

זני קוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים עשרות סוגים של קוי צבעי הדגים משתנים מסוג לסוג העיקרים הם: קוהקו - לבן ואדום, סנקה - לבן אדום ושחור, שוהה -לבן שחור ואדום, שירואוצורי - שחור לבן, היאוצורי - שחור ואדום, קינאוצורי - צהוב ושחור, שושוי - כחול ואדום, אסאגי - כחול ואדום (עם קשקשים), ימבוקי - צהוב, צאגוי -חום, סורוגוי - אפור, גורומו - לבן וחום.

KHV[עריכת קוד מקור | עריכה]

Koi Herpes Virus - KHV היא מחלה שפגעה קשות בגידולי הקוי. המחלה פוגעת בזימי הדג ומביאה למותו המהיר (10–12 יום). בבריכה שנגועה בנגיף ימותו תוך שבועיים כ-90% מהדגים. הדגים המגודלים בישראל עוברים חיסון כנגד המחלה. את החיסון פיתחה חברת קו-וקס הישראלית. פרט לזה הקוי הוא דג חסין מאוד.

גידולים בארץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל יש מספר מכונים מתקדמים לגידול קוי ביניהם בקיבוצי הזורע, מעגן מיכאל, גן שמואל, כפר רופין ומעברות ובמושב תרום. מרבית ההכנסות מגידול דגי נוי בישראל [2] מקורם בייצוא דגי קוי[3], זאת בזכות העובדה שלקוחות בארצות היעד – בעיקר באירופה, מוכנים לשלם אפילו עשרות אלפי ש"ח לדג יוקרה בודד[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ קרפיוניים בוויקיפדיה האנגלית
  2. ^ כ-700 מיליון ש"ח בשנת 2007, על פי השוק העולמי לדגי נוי – מאמר מיולי 2009 של יעל קחל מהיחידה לחקר שווקים של משרד החקלאות ופיתוח הכפר; כ-50 מיליון ש"ח על פי הערכה בכתבה של שי גל "סיפורי דגים" ששודרה ב"אולפן שישי" בערוץ 2 ב-2 באפריל 2010(הקישור אינו פעיל, 10.07.2018)
  3. ^ כ-30 מיליון שקל על פי הכתבה "סיפורי דגים" הנ"ל
  4. ^ 5000 עד 8000 ליש"ט על פי "סיפורי דגים" הנ"ל