קום איל פו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קום איל פו
Logo commeilfaut.jpg
נתונים כלליים
תקופת הפעילות 1987–הווה (כ־35 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
ענפי תעשייה אופנה עריכת הנתון בוויקינתונים
 
www.comme-il-faut.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

comme il faut ("קום איל פו", מצרפתית, התנהגות הולמת; מילולית: "כמו שצריך"[1]) היא חברת אופנה ישראלית, שהוקמה בשנת 1987 על ידי סיביל גולדפיינר וקרול גודין כמתפרה ביתית.

בית האופנה מייצר אופנת ״SLOW FASHION״ ייצור פריטים מוקפדים ואיכותיים המיוצרים בתנאים הוגנים, מחומרים איכותיים ותוך התחשבות בסביבה, כחלק ממהלך בינלאומי המתנגד לייצור המוני המתבסס על כוח עבודה זול ונצלני וייצור הפוגע בסביבה.

השם Comme il faut הוא ביטוי צרפתי שאומר "כמו שצריך, כפי שהוא אמור להיות" אשר נלקח ממחזהו של צ'כוב "בת השחף". כחלק מתפיסת העולם הפמיניסטית של המותג קיבל הביטוי הצרפתי את הפירוש העדכני ״כמו שצריך זה כמו שאת רוצה.״

בנוסף למוצרים בייצור העצמי של המותג בארץ ובפורטוגל, מייבאת החברה מותגים נוספים של מעצבי על מחו"ל.

מאפייני החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מספר שנים בעולם האופנה הישראלי, במהלכן באו המייסדות במגע עם מאות נשים על בסיס יומיומי, הן החלו לשים לב לדפוס, על פיו נשים מכל הגילאים, מידות וסוגי גוף חוות לעיתים בעיות רציניות עם גופן ונמנעות מלהביט בעצמן בראי. תוצאה ישירה של כל אלו הביאו לכך בשנת 2000 החליטו המייסדות להשתמש בכוח המותג במטרה להעלות את המודעות ולהפיץ אג'נדה פמיניסטית, מאז ועד היום בית האופנה מחויב לתפיסת עולם פמיניסטית.

בנוסף, חברת comme il faut מאמינה כי פוליטיקה אינה רק זהות מפלגתית, כי אם מושג רחב ועמוק יותר. המותג גורס כי פוליטיקה היא מעורבות, נקיטת עמדה והעברת מסר. נקיטת קו שיווקי פמיניסטי בעסק מסחרי הוא בהכרח עיסוק פוליטי, וחשיבה זו באה לידי ביטוי ב- comme il faut בפעולות שונות.


פעילות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך קטלוג נשים קונות מנשים

לצד המעורבות החברתית המתבטאת באופן ניהולם וארגונם של בתי־העסק של החברה, עוסקת comme il faut גם בפעילות חברתית, כמו בשיתוף פעולה עם ארגון אחותי, תרומה מתמשכת לעמותת "נשים שורדות זנות", סדנאות אתר "נשים קונות מנשים", השתתפות בפרויקט "מעבירות" המסייע בהעברת פריטי לבוש או תמורתם למטרות שונות לקידום נשים. בשנת 2013 החל לעידוד המודעות לסרטן השד, סיוע במאבק למניעת אלימות נגד נשים, הפעלת פרויקט הקמת קואופרטיב עובדות הניקיון הראשון בישראל, הנועד לעזור לעובדות ניקיון לנתק את התלות בחברות קבלן.

קוד אתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מהקוד האתי שלה, מחויבת החברה לערכים של איכות הסביבה:​

בשנת 2008 זכתה החברה לתעודה מטעם "עידוד היוזמה הטובה", המעידה על קיזוז פחמן מפעילות שוטפת.

  • בשנת 2010 נכללה החברה ברשימת 100 החברות האתיות בעולם שמפרסם מכון אתיספרה.
  • דו"ח אחריות חברתית-סביבתית -  comme il faut אינה מחויבת לחשוף את נתוניה העסקיים, שכן מדובר בחברה פרטית, אך למרות זאת בשנת 2008 בחרה לפרסם דו"ח אחריות חברתית-סביבתית מקיף כאות למחויבות לאחריות ולשקיפות. החברה היא הראשונה מסדר גודל  בינוני המדווחת באופן זה על פעילותה.

חברת comme il faut מופיעה גם ברשימת האו"ם ו-UNIFEM כמפגינה Best Practice בקידום מעמד האישה, וזכתה לציון לשבח מ-Global Compact על דיווחיה על עמידה בעקרונות של עסקים בעלי אחריות חברתית.

קטלוגים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך קטלוג נשים חוצות גבולות
הצילום "די לכיבוש"

קטלוג נשים חוצות גבולות - קטלוג קיץ 2004, נגע בסכסוך הישראלי-פלסטיני וקישר בין המושג גבול, בהקשר של גדר ההפרדה בשכונת א-טור, לגבולות שנשים צריכות להתמודד עמם. הופק בשיתוף המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. הקטלוג עורר תגובות רבות, של תמיכה וגינוי כאחד, בארץ ובעולם.

קטלוג 15 צלמות מצלמות - במלאת 15 שנים לחברה הוזמנו 15 צלמות מתחומים שונים לצלם את קולקציית קיץ 2002. הצלמות זכו לחופש אמנותי מלא, והתוצאה הייתה אסופת צילומים העוסקים בחופש הביטוי והיצירה. אחת התמונות בפרויקט - "די לכיבוש" של מיכל היימן - הביאה את נעמי בלומנטל - אז חברת כנסת מטעם מפלגת "הליכוד" ולקוחה וותיקה של החברה - להכריז כי תחרים את מוצרי החברה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שמה של החברה לקוח מהמחזה "בת השחף" של אנטון צ'כוב