קונברסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קונברסי או אחים הדיוטיםלטינית: sœurs laies) הם בני-אדם חילוניים שנשבעו לשינוי באורח החיים (קונברסיום מורום)[1]. המונח מתייחס לחברי מסדרים דתיים של הכנסייה הקתולית בעיקר מסדרי נזורה, שלא עברו טקסי הצטרפות למנזר ולא רוצים לקבל על עצמם את כל עול החובות של נזיר, אבל רוצים לשנות את אורח חיים במידה מסוימת ולחיות במנזר לתקופה קצובה או לכל חייהם.

לרוב הם חיים במנזר ועוסקים בתפקידים לא רוחניים כמו שוער, שרת, גנן, טבח או טיפול בבעלי חיים.

בימי הביניים ואף אחריהם, הייתה שכבה של אנלפבתים שרצו להקדיש את חייהם לדת ולהצטרף למנזר. אבל אי ידיעת קרוא וכתוב לא איפשרה להם למלא שניים מתפקידיהם החשובים של הנזירים - תפילה והעתקת כתבי יד (סקריפטוריום). לכן לא איפשרו להם להצטרף פורמלית למנזר כנזירים. במקום זאת הם הצטרפו כקונברסי ונשבעו לצייתנות. בניגוד לנזירים, הם לא היו מחויבים בשבועת הנזירים (סטאביליס) להישאר במנזר לשארית חייהם או להסתגר. למרות זאת, חלק ניכר מקונברסי אלו בילו את שארית חייהם במנזר ועשו בו את עבודות הכפיים.

המושג הופיע בכתובים לראשונה כנראה ב-1038 בתיאור חיי נזירים במנזר ולומברוזה (Vallombrosa) ויש עדויות שאנשים בעלי תפקיד זהה שימשו במנזרים קודם לכן.

בנוסף לקונברסי היו בימי הביניים מנזרים שהעסיקו משרתים בעבודות שונות. למשרתים אלו לא הייתה כל מחויבות מוסרית או דתית למנזר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ קונברסיום מורום הוא מהפך דתי שעובר אדם, הכולל שינוי מהותי של דרך החיים. קונברסיה עשויה להצטמצם לדרך ההתנהגות - למשל חוטא שמתחרט על דרכו הרעה ומשנה את התנהגותו הדתית. לדרך רעיונית כמו מעבר בין זרמים דתיים שונים או אימוץ רעיונות שונים. או מהפך מלא הכולל המרת דת
ChristianitySymbol.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא נצרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.