קונסטנטין פאוקטיסטוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קונסטנטין פאוקטיסטוב
ונסטנטין פאוקטיסטוב על בול דואר סובייטי
קוסמונאוט בשירות תוכנית החלל הסובייטית
לאום ברית המועצותFlag of the Soviet Union.svg  ברית המועצות
תאריך לידה 7 בפברואר 1926
מקום לידה וורונז' ברית המועצות
תאריך פטירה 21 בנובמבר 2009 (בגיל 83)
עיסוקים נוספים מהנדס
בחירה לטייס חלל 1964
פרישה מסיבות בריאותיות ב-1987
דרגה קולונל בחיל האוויר הסובייטי
שהייה בחלל יממה ו-17 דקות
משימות
ווסחוד 1
Voskhod1 patch.jpg
עיטורים
גיבור ברית המועצות עיטור לנין עיטור הדגל האדום של  העמל עיטור המלחמה הפטריוטית הגדולה מדרגה ראשונה עיטור  אות הכבוד טייס-קוסמונאוט של ברית המועצות

קונסטנטין פאוקטיסטוברוסית: Константин Феоктистов‏; 7 בפברואר 1926 - 21 בנובמבר 2009) קוסמונאוט סובייטי. הוא השתתף בטיסה ראשונה בה שוגר צוות קוסמונאוטים. על תרומתו לתכנון חלליות בשנת 1966 הוענק לו פרס לנין ובשנת 1976 פרס ברית המועצות. הוא היה קוסמונאוט סובייטי היחיד שלא היה חבר המפלגה הקומוניסטית.

קונסטנטין פאוקטיסטוב נולד בוורונז'. בשנת 1942 הוא התנדב לצבא האדום. במהלך ביצוע משימה מעבר לקווי החזית הוא נתפש ונורה בראש על ידי קצין גרמני אך שרד. לאחר החלמה פאוקטיסטוב שוחרר מהצבא והשלים לימודי בית הספר. בשנת 1949 הוא התחיל ללמוד הנדסה באוניברסיטה טכנית במוסקבה.

עם סיום האוניברסיטה פאוקטיסטוב החל לעבוד במשרד תכנון תחת מיכאיל טיכונראבוב. בשנת 1955 הוא השלים עבודת הדוקטורט. בשנת 1957 הם עברו למשרד תכנון שבראשה עמד סרגיי קורוליוב. פאוקטיסטוב היה מתכנן של מערכות חלל סובייטיות והתמחות שלו הייתה במערכות נחיתה. בשנת 1964 ניקיטה כרושצ'וב דרש מצוות הטכני להכין חללית לטיסה בו ישתתף צוות קוסמונאוטים וזאת תוך זמן קצר. פאוקטיסטוב התנדב להשתתף במשימה זו. סרגיי קורוליוב תמך ברעיון וחשב שזה חשוב שאחד ממתכנני המערכות יהיה גם קוסמונאוט, בתמיכתו הוגמשו דרישות בריאותיות וזה איפשר לכלול את פאוקטיסטוב ביחידת הכנה לטיסות חלל. הטיסה בוצע ב-12-13 באוקטובר בחללית וויסחוד 1 שלמעשה הייתה חללית ווסטוק משופרת להתאמה לצוות אנשים. בנוסף לפאוקטיסטוב הצוות כלל ולדימיר קומרוב ובוריס יגורוב. לראשונה קוסמונאוטים טסו ללא חליפות חלל מיוחדות.

בהמשך פאוקטיסטוב עבר הכנות לטיסות נוספות אך לאור מצב בריאותו בדבר לא יצאה לפועל.בשנת 1987 הוא עזב את יחידת הקוסמונאוטים. בשנת 1990 פאוקטיסטוב עזב תאגיד הטילים והחלל אנרגיה בו עבד. פאוקטיסטוב היה שותף בכיר בתכנון כל החלליות המאוישות הסובייטיות.

החל משנת 1990 פאוקטיסטוב היה מלמד באוניברסיטה טכנית במוסקבה ופעל בה עד לשנת 2005.

פאוקטיסטוב פרסם כ-150 ספרים בנושא תכנון חלליות והוא בעל כ-20 המצאות בתחום החלל.