קליע חכם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קליע חכםאנגלית: Smart bullet) הוא קליע המשלב בתוכו אלמנט אלקטרוני או מכני, המקנה לו יכולות מיוחדות, כגון שינוי כיוון בזמן המעוף או שידור נתונים. יכולות אלה הן המבדילות את הקליע ה"חכם" מקליע "רגיל" שמסלול מעופו בליסטי והוא עשוי רק שילוב מתכות או מכיל רק חומרי בעירה פשוטים.

נכון לסוף שנת 2015, פיתוח סוגים שונים של קליעים "חכמים" נמצא בשלב התכנון או בשלב ייצור אב טיפוס ראשוני.

דוגמה לקליע "חכם" ניתן למצוא בפטנט האמריקאי מספר 5,788,178, שנרשם על ידי פ. ברט ג'וניור מצפון קרולינה.

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קליע מנהג[עריכת קוד מקור | עריכה]

קליע מנהג הוא קליע המסוגל לשנות את כיוון מעופו לאחר שנורה, בדרך כלל תוך שימוש בסנפירי ניהוג זעירים המחוברים אליו.

בשנת 2008, פרויקט EXACTO החל תחת DARPA לפיתוח מערכת צלפים מסוג "שגר ושכח" הכוללת גם קליע חכם ומערכת תצפית משוכללת. הטכנולוגיה עליה המערכת נשענת לא פורסמה. EXACTO נוסתה בשנת 2014 והוכח שהקליע אכן יכול לשנות את מסלולו בזמן המעוף.

בשנת 2012 הודיעו המעבדות הלאומיות סאנדיה על אבטיפוס של קליע חכם אשר יכול לעקוב אחר מטרה עליה מציין ציין לייזר. הקליע יוכל לעדכן את מסלולו 30 פעמים בשנייה ולפגוע במטרה במרחק 1.5 קילומטר.

קליע משדר מידע[עריכת קוד מקור | עריכה]

קליע שכזה מסוגל לשדר לטווח קצר מידע לגבי סביבת המטרה שאליה נורה. תאורטית וכתלות באלקטרוניקה המוטמעת בקליע, המידע עשוי לכלול תמונת סביבת המטרה, נוכחות גופים חמים (חיילי אויב או בני ערובה) בסביבת המטרה וכיוצא בזה. המידע שמשדר הקליע נועד לכוחות ידידותיים בסביבת הירי, כדי שיוכלו לגבש תמונת מצב מדויקת לגבי המטרה וסביבתה.

קליע מאט[עריכת קוד מקור | עריכה]

קליע מאט הוא סוג של קליע "חכם" המסוגל להאט או להטות את מסלולו כך שיפגע באדמה, לאחר שעבר את אזור המטרה. הרעיון העומד מאחורי תכנונו של קליע זה הוא מניעת הפגיעה בחפים מפשע שנמצאים אחרי המטרה. בטרם הירי מודדת מערכת הירי את הטווח למטרה ומכוונת את מנגנון הקליע כך שיאט או יעצור אותו לאחר שעבר את המטרה.