לדלג לתוכן

קסויס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
העיר קסויס במרכז הדלתא בחלק העליון במפה.

קסויס אנגלית: Xois , יוונית: Ξόις,[1] הייתה עיר עתיקה וגדולה במידה ניכרת שהייתה ממוקמת בערך במרכז של הדלתא של הנילוס במצרים, ומזוהה כעיר חאסות (Khaset או Sakha) ממצרים העתיקה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קסויס ישבה על אי שנוצר על ידי זרמי הנילוס: Sebennytic ו-Phatnitic. העיר הייתה שייכת לנום "חאסת" (אנ'), ומאוחר יותר הייתה בירת נום עצמאי, נום קסויס.

השושלת ה-14 כללה, על פי מנתון, 76 מלכים שחיו בקסויס. שושלת זו הקדימה את החיסקוס במהלך תקופת הביניים השנייה של מצרים העתיקה. מקומה המשוער של קסויס היה בין הביצות בדלתא של הנילוס, ויכלה להחזיק מעמד במהלך הכיבוש של הדלתא על ידי החיסקוס, או לאפשר פשרה עם הפולשים על ידי תשלום מס. השערה זו שפרעוני החיקסוס של השושלת ה-14 מלכו מקסויס, אינה נמצאת בקונצנזוס בקרב רוב החוקרים כיום שמאמינים שהשושלת ה-14 התבססה בעיר אווריס בדלתא המזרחית.[2]

על פי כמה גאוגרפים, קסויס אמורה להיות Papremis של הרודוטוס (ii. 59, iii. 12). שמפוליון (l'Egypte sous les Pharaons, vol. ii. עמ'. 214) זיהה את קסויס בשרידי העיר המודרנית Sakkra, שהיא גרסה ערבית נרדפת של השם הקופטי Xeos ושל השם המצרי Skhoo (ניבור, "מסעות", vol. I. עמ'. 75). הדרך מדמיאט לממפיס עברה דרך קסויס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קסויס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]