לדלג לתוכן

קשת ירחית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קשת ירחית במפלי ויקטוריה

קשת ירחיתאנגלית - moonbow), היא קשת הנוצרת לאור ירח ולא מאור שמש ישיר. מלבד ההבדל במקור האור, היווצרותה זהה לזו של קשת שמש (או קשת בענן): היא נגרמת כתוצאה משבירת אור ברסיסי מים, כמו שמתרחש במפל, והיא ממוקמת תמיד בחלק הנגדי לירח מנקודת המבט של הצופה.

קשתות ירחיות חיוורות בהרבה מקשתות הנוצרות מול אור שמש, בגלל כמות האור הקטנה יותר המשתקפת מפני הירח. מכיוון שהאור בדרך כלל קלוש מכדי לעורר את המדוכים (קולטני הצבע) בעיניים אנושיות, קשה לעין האנושית להבחין בצבעים בקשת ירח. כתוצאה מכך נראה לעיתים קרובות שמדובר בקשת ירחית לבנה. עם זאת, הצבעים בקשת ירחית יופיעו בתצלומים של חשיפה ארוכה.

צפייה בתופעה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזמן המיטבי לצפות בקשתות הירח הוא כאשר הירח מלא או הכי קרוב לכך, מפני שבשלבים אלו הוא זורח במלוא העוצמה. כדי שקשתות הירח יהיו בעלות הסיכוי הגדול ביותר להופיע, מיקומו של הירח צריך להיות נמוך בשמיים (בגובה של פחות מ־42 מעלות, ורצוי נמוך יותר) ולא להיות מטושטש על ידי ענן. בנוסף, שמי הלילה חייבים להיות חשוכים מאוד. מכיוון שהשמיים אינם אפלים לחלוטין בירח מלא בזמן זריחתו או שקיעתו, פירוש הדבר שניתן לחזות בתופעה רק שעתיים עד שלוש לפני זריחת השמש (זמן עם צופים מעטים), או שעתיים עד שלוש שעות לאחר שקיעת השמש. כמו כן, חייבות להיות טיפות מים (למשל מגשם או רסיסי מים ממפל) מול הירח. שילוב דרישות אלו הופך את הקשתות הירחיות לנדירות בהרבה מקשת גשם המיוצרת על ידי השמש. קשתות ירחיות עשויות להיראות גם כאשר גשם יורד במהלך זריחת ירח מלא בקווי רוחב קיצוניים בחודשי החורף, כאשר השכיחות של שעות החושך נותנת הזדמנות רחבה יותר להתבוננות בתופעה.

תופעת הקשת הירחית במפלי ויקטוריה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפלי ויקטוריה הם אחד המקומות הבודדים בכדור הארץ בהם ניתן לחזות בתופעה שנקראת קשת ירחית. מטיילים רבים מכל העולם פוקדים את המקום כדי לחזות בתופעה המרהיבה. תקופת השיא של העונה הרטובה, בדרך כלל בין ינואר ומרץ, היא התקופה הטובה ביותר לחזות בתופעה. התנאים הטובים ביותר הם כאשר ריסוס המים במפל נמצא בשיאו בזרימה של "מים גבוהים" מינואר עד יולי, כאשר החודשים האחרונים הם אידיאליים מכיוון שהם מבטיחים שמים בהירים. החודשים האופטימליים להתרחשות התופעה בזימבבואה ובזמביה הם חודשי יוני, יולי ואוגוסט. בחודשים אלו אין כיסוי עננים גדול, זרימת המים גבוהה אך לא בכמות גדולה אשר עלולה למחוק את רקע המפלים. לקבלת חוויה ייחודית, מומלץ לצאת אל יער הגשם בזימבבואה או ליער הגשם הזמבי במהלך ירח מלא. במהלך תקופה זו הפארקים נפתחים למשך 3 לילות וניתן להגיע אל מפלי ויקטוריה ולחזות בקשת הירחית בצורתה המלאה. נקודת הצפייה הטובה ביותר היא בזמביה מקטרקט המזרחי לאחר השקיעה, כאשר הירח עולה במזרח וקשת הירח מתהווה מעל מפלי הקשת. יער הגשם בזימבבואה מציע כמה נקודות תצפית טובות - קטרקט השטן בין השעות 7 ל -10 בערב ומפלי המיין מחצות הלילה. בחודשי העונה היבשה של ספטמבר, אוקטובר, נובמבר ותחילת דצמבר, אין ריסוס מהמפלים או שהוא מאוד נמוך, על כן, קשתות הירח יהיו חלשות וניתן יהיה לראות אותן מנקודות מבט מסוימות.

תופעת קשת ירחית במפלי ויקטוריה מתרחשת בשילוב של מספר גורמים:

1. ביום של ירח מלא. הכולל את הלילה שלפני הירח המלא, הלילה של הירח המלא ולילה אחריו.

2. כאשר כמות המים במפל מספיקה, זרימת מים גבוהה, אך לא גבוהה מידי, כך שרסיסי המים העולים מהמפל יגיעו לגובה של עשרות מטרים.

3. שמיים נקיים מעננים.

4. שמים בהירים כך שאור הירח לא יתפזר.

הפארק הלאומי מפלי ויקטוריה שבזימבבואה פתוח למבקרים בלילות אלו של ירח מלא ומאפשר לראות את תופעת הקשת הירחית.

מקומות נוספים בהם התופעה מתרחשת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
קשת ירחית בהוואי

במספר מקומות בעולם ניתן לחזות בקשתות ירחיות, ובקשת הנוצרת בערפל. בארצות הברית ניתן לראות קשתות כאלה בקרבת מפלים שונים ובהם מפלי ניאגרה בניו יורק, הפארק הלאומי יוסמיטי בקליפורניה, ומפלי קמברלנד, בסמוך לקורבין קנטקי, מפלי ויקטוריה באפריקה, בגבול בין זמביה לזימבבואה ואגמי פליטביצה בקרואטיה, ידועים בעיקר בזכות רסס המים היוצר את הקשת הירחית בהם.

קשתות ירח נראות באופן סדיר גם ביערות העננים של קוסטה ריקה, בעיירות הרים כמו מונטו ורדה וסנטה אלנה. הדבר מתרחש כאשר ענני ערפל מוסעים מהקריביים על ידי רוחות קרות המכונות Christmas Winds, רוחות אלו נושבות מסוף דצמבר עד סוף ינואר או תחילת פברואר. ענני הערפל יוצרים משטר זרימה דמוי פסים ולכן שמם הפופולרי בספרדית הוא Pelo de Gato או 'שיער חתול'. קשתות ירח מתרחשות בחלק זה של קוסטה ריקה כמעט בכל ירח מלא בחודשים דצמבר עד פברואר. הקשתות הנגרמות על ידי משטר זרימה זה אינן מוגבלות רק לשעות שלפני עלות השחר, אלא יכולות להתרחש גם לאחר השקיעה, אך יש צורך בירח מלא או כמעט מלא. קשתות ירח נמצאות גם בקאאי, הוואי, כאשר הירח עולה במזרח בזמן שיורד גשם קל.

קשת ירחית ב-Godafoss, איסלנד
קשת ירחית ב-Godafoss, איסלנד

בנוסף, בזמן הזוהר הצפוני ניתן לעיתים לראות קשתות ירח באזורים מסוימים (למשל ב-Godafoss שבאיסלנד).

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קשת ירחית בוויקישיתוף