קשת מונגולית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ציור של לוחם אוחז בקשת מונגולית

קשת מונגולית היא קשת מורכבת מכופפת לאחור (Recurved composite bow (Recurved bow)), שהייתה בשימוש העמים המונגוליים של הערבה האסייתית. אחת הדוגמאות הבולטות לקשת מונגולית היא הקשת "מנצ'ו" ששימשה את המונגולים בקרבות נגד שושלת צ'ינג.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות תהליך המודרניזציה שחל באסיה בין המאה ה-17 למאה ה-20, השימוש בקשתות רכובות פחת. אף על פי שהשימוש בקשתות פחת ברחבי אסיה, המונגולים עדיין השתמשו בקשתות למחצה. מספר קיסרים מונגולים וסינים ניהלו קבוצות של שומרי ראש המתמחים ביריית חץ וקשת בקשת מונגולית. בד בבד, תהליך בניית הקשתות המונגוליות ברחבי מונגוליה, סין וטיבט, הפך לתהליך מודרני ועכשווי, שבסופו הוכנו מספר רב של סוגים שונים של קשתות חדשניות. העיצוב של הקשתות שמשמשות לצורכי בידור בחג נאדאם, נגזרו מהקשת המונגולית מנצ'ו.[1]

בנייה ועיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקשתות המונגוליות היו חלק עיקרי מהמסורת של הקשת המורכבת באסיה. הקשת עשויה מבמבוק עם שתי קרנות מכל צד המכופפות הפוך ומחוברות בעזרת דבק שהוכן מגופות של בעלי חיים.[2] הקשת מאוכסנת בתיק עור מיוחד ששומר עליה מפני פגיעות ושריטות.

אורכו של החץ נע בין 80 ל-100 סנטימטרים וקוטרו מקורב לסנטימטר אחד. בשל המחיר הגבוה של הנוצות, נוצות הקשת נלקחו מגוויות של ציפורים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Did the Qing ban archery in Mongolia?
  2. ^ ג'ון סי הלפין, "Primer on Composite Materials Analysis"‏ (1992)
ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.