ראלי רייד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ראלי ריידאנגלית: Rally raid) ידוע גם כראלי קורס-קאנטרי (cross-country rallying) הוא סוג של מרוץ שטח למרחק ארוכים המתקיים על פני מספר ימים. אורך המרוץ משתנה מאירוע למשנהו, ישנם מרוצים קצרים, הנמשכים יומיים או שלושה, ונקראים מרוצי באחה (baja), וישנם מרוצים הנמשכים 15 ימים. במרוצי ראלי רייד באים לביטוי מיומנויות נהיגה, ניווט, מיומנויות טכניות ויכולת הסיבולת של המשתתפים. המרחק הכולל יכול לנוע בין 660 ק"מ ועד לכ-7,000 ק"מ במגוון תוואי שטח בין היתר שבילי חצץ, דיונות חול, שבילי יער ואפיקי נחל יבשים[1].

ראלי דקר הוא המרוץ החשוב והמוכר בקטגוריה. בנוסף אליו קיימים גם ראלי דרך המשי, מרוץ אפריקה אקו, הלאס ראלי רייד, ובאחה היער הצפוני.

מרוץ הראלי רייד הראשון התקיים בדצמבר 1976. בשנת 2022 נוסדה אליפות העולם בראלי רייד, אליפות המשותפת לפדרציה הבין-לאומית לרכב (FIA) והפדרציה הבין-לאומית לאופנועים (FIM). המרוצים הקצרים יותר מתקיימים תחת המעטפת של גביע העולם למרוצי באחה של הפדרציה הבין-לאומית לרכב וגביע העולם במרוצי באחה של הפדרציה הבין-לאומית לאופנועים. במדינות מסוימות, דוגמת ספרד, פורטוגל, פולין ורוסיה מתקיימות אליפויות לאומיות.

ניווט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הניווט במהלך המרוץ מתבצע באמצעות ספר דרך מודפס או דיגיטלי, בשילוב עם מד מרחק דיגיטלי. השימוש במכשירי GPS אסור, למעט במרוצי מדבר. המתחרים לא מכירים את תוואי המסלול המדויק מראש, עד שהם מקבלים את ספר הדרך. ספר הדרך אינו מדויק ולכן ישנה חשיבות להערות שכותב לעצמו נהג המשנה ולתקשורת בינו ובין הנהג במהלך המרוץ. רוכבי האופנועים והטרקטורונים צריכים לנווט בעצמם תוך כדי הרכיבה. במרוצי מדבר לנהגים מותר לקיים נסיעות מקדימות בתואי המרוץ, דבר שאסור במרוצי ראלי רייד אחרים[2].

קטגוריות כלי הרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

"הצהובה" מכוניתם של צמד הישראלים רז הימן והלל סגל בראלי דקר, 2012. המכונית היא חלק מקגטוריית T1.1
משאית מתוצרת קאמאז שהשתתפה בראלי דקר
אופנועים

קטגוריית האופנועים מתחלקת לשלוש רמות: RallyGP‏, Rally2‏ ו-Rally3‏. RallyGP היא הקטטגוריה הבכירה ומיועדת לרוכבים המנוסים הזכאים לדירוג באליפות העולם של FIM. קטגוריית Rally2 זמינה לרוכבים מתחילים. בקטגוריית Rally3 נעשה שימוש באופנועי אנדורו עוברים התאמות לצורך המרוצים. בכל שלושת הקטגוריות הנפח המקסימלי של המנוע הוא 450 סמ"ק.

טרקטורונים

הטרקטורונים היו בתחילה תת-קטגוריה של האופנועים, אך בהצשך הופרדו לקטגוריה נפרדת.

מכוניות (T1/T2)

קטגוריית המכוניות מיועדת לרכבים עד למשקל של 3,500 ק"ג. הקטגוריה מחולקת למספר קטגוריות משנה.

קטגוריית T1 מיועדת לאבות טיפוס של מכוניות הנהבנות במיוחד עבור המרוצים ומתחלקת לארבע קטגוריות משניות: T1.U – מיועדת לרכבים הפועלים על אנרגיה מתחדשת, דוגמת אאודי אי-טרון RS Q, T1.1 – רכבים בעלי הנעה של 4X4‏, T1.2 –מיועד רכבים בעלי הנעה של 4X2‏, T1.3 – רכבים שעומדים בקריטריונים של SCORE (בעיקר ליצרנים מארצות הברית).

קטגוריית T2 מיועדת למכוניות מייצור סדרתי, לדוגמה: טויוטה לנד קרוזר וניסאן פטרול.

לייט-פרוטוטייפ (T3) ו-SSV ‏(T4)

שתי הקטגוריות היו בתחילה חלק מקטגוריית המכוניות, אך הופרדו לקטגוריות נפרדות. המכוניות הם רכבי שטח המיועדים לשני נוסעים.

רכבי לייט פרוטוטייפ או לייט-פרוטו (T3) הם רכבים קלי משקל, שמיוצרים במיוחד עבור המרוצים. בקטגוריה ישנן יצרניות יעעודיות כמו OT3 וגם יצרניות דוגמת Can-Am, שמייצרות במקביל גם דגמים מייצור סדרתי.

קטגוריית SSV‏ (T4) מיועדת לדגמים שמיוצרים בייצור סדרתי עם התאמות למרוצים.

משאיות (T5)

קטגוריה המיועדת לרכבים מעל 3,500 ק"ג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ראלי רייד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]