ראפ רוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ראפ רוקאנגלית: Rap Rock) הוא ז'אנר מוזיקלי של מוזיקת הרוק המשלב בין רוק לבין היפ הופ.

הז'אנר לעיתים מבולבל עם ראפ מטאל, ז'אנר דומה אשר מאופיין יותר בצלילי הבי מטאל בהשוואה לראפ רוק הטיפוסי. הראפ מטאל, בין היתר, השפיע מאוחר יותר גם על ז'אנר הנו-מטאל.

הסגנון התפתח לקראת סוף שנות ה-80, כאשר אחת הלהקות שבשיריה ניכרה השפעה ישירה של הראפ רוק הייתה הקלאש (במיוחד בשיריה The Magnificent Seven ו-(Lightning Strikes (Not Once But Twice מתוך האלבום "!Sandinista"). מאז התפתחו להקות אשר השתמשו לרוב בהשפעה זו, כדוגמת פאבליק אנמי, רד הוט צ'ילי פפרז, Run DMCגרסת הכיסוי ל- "Walk This Way" של אירוסמית'), הביסטי בויז, לינקין פארק, לימפ ביזקיט, פיית' נו מור, ביוהזרד וסויסיידל טנדנסיס בין היתר. כיום, סצנת הראפ רוק שינתה כיוון מוזיקלי מזה של שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 (הארדקור) לכיוון צליל רך יותר.

P.O.D. ורייג' אגיינסט דה משין היו בין הראשונות שזכו להצלחה מסחרית.

בישראל ענף הראפ רוק לא רחב במיוחד, אך בתחילת שנות התשעים נוצר הז'אנר כשהשפן הנכון הוציא את השיר "ראפ עברי", ונייג'ל האדמו"ר הוציא באלבומו את השיר "אני לא מפסיק", גם חיים צינוביץ' הוציא באלבומו בשנת 1994 שירים שמתקשרים בז'אנר זה כמו "לך עם הכעס" ו"תן לו בראש". שב"ק ס' היו בתחילת דרכם להקת ראפ רוק. כיום הלהקות העיקריות שמנגנות בסוג זה הן קאיזן וסינרגיה.

באפריל 2016 פלד שחרר את הסינגל "בא בבום" מתוך האלבום "הכל עליי", ובאפריל 2022 שחרר את אלבום הלייב שלו "בא בלייב", שמכיל שירים שלו מכמה אלבומים שונים בגרסת ראפ רוק, מכיוון שבהופעותיו פלד נוהג לשלב רוק עם ראפ.

להקות בולטות בתחום[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P music.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.