נו-מטאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נוּ-מטאל (Nu Metal) הוא תת-ז'אנר של ההבי מטאל.

הנו-מטאל נוסד באמצע שנות ה-90 והתאפיין בעבודת גיטרות לא דומיננטית, סגנון שירה המושפע מההיפ הופ ומהפאנק, ומבני שירים שנשאלו מן הרוק האלטרנטיבי יותר מאשר מן המטאל המסורתי. הנו-מטאל מאופיין בשילוב של הבי מטאל עם סגנונות אחרים כדוגמת היפ הופ או מוזיקה אלקטרונית. הז'אנר נחשב בעיני רבים בתור הז'אנר שהחיה את סצנת המטאל העולמית והחזירה למיינסטרים שממנו נדחקה בשנות ה-90, בכך שחשפה קהל רב שלא שמע מטאל בעבר אל סצנת המטאל. בעיני אחרים נחשב הז'אנר לבזוי בכך שהביא את המטאל להתמסחרות. טענות אילו באו לאחר שלהקות הנו מטאל זכו לסיקור ב-MTV עקב הפופולריות הרבה שלהן בקרב מעריצי הרוק והמטאל. הסיקור הרב שלהן ב-MTV ובנוסף לכך העירוב של מוזיקות מיינסטרים כמו ראפ והיפהופ גרמה למטאליסטים רבים לבקר את הז'אנר באופן קיצוני. הז'אנר זכה לפופולריות רבה בארצות הברית ובשנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 היה לז'אנר השולט בסצנת המטאל עד לרמה שלהקות משפיעות כמו מטאליקה ואיירון מיידן לקחו את להקות הנו מטאל בתור מופעי החימום שלהם. בנוסף לכך בפסטיבל המטאל אוזפסט של סולן להקת בלאק סבאת' אוזי אוסבורן בו הופיעו להקות מטאל מסורתיות כמו סלייר, פנטרה וספולטורה היו יותר ממחצית הלהקות המופיעות להקות נו מטאל. בנוסף לכך להקות נו מטאל רבות זכו להופיע בפסטיבלי הרוק של MTV. באמצע שנות ה-2000 פופולריות הז'אנר ירדה עם היחלשותה של סצנת הרוק העולמית, סלידה מהז'אנר בקרב מטאליסטים רבים שחיפשו משהו בוגר יותר לשמוע והתחזקות ז'אנר המטאלקור שהחליף את הנו מטאל בתור המטאל למחנה המשותף. עם זאת הלהקות המצליחות שבתחום הצליחו לשמר את מעמדן וממשיכות להיות מבין הלהקות המובילות בז'אנר (סליפנוט, קורן, דפטונס, לימפ ביזקיט, סיסטם אוף א דאון). אחרות שינו סגנון לאחר ירידת הז'אנר לרוק אלטרנטיבי (לינקין פארק, פאפא רוץ', לימפ ביזקיט לזמן קצר ) או האבי מטאל (דיסטרבד, Godsmack).

רבים מסמנים את קורן כממציאת הז'אנר. קביעה זו שנויה במחלוקת, אך אין ספק שקורן הובילו את הז'אנר בשנות התשעים ויצרו גל שבעקבותיו הוקמו להקות נו-מטאל רבות, לצד להקות ראפ מטאל ומטאל אלטרנטיבי. בין להקות הנו-מטאל הפעילות, חלקן קמו במסגרת אותו גל ואחרות החלו לשלב את סגנון הנו-מטאל רק בשלב מאוחר יותר של פעילותן, ניתן למנות את לינקין פארק, סליפנוט, דיסטורבד, אוונסנס (הושפעו מהשירה של קורן אך כמעט שלא יוצרים בסגנון זה) וסטטיק-אקס.

מבנה השירים של הנו-מטאל הם דומה, ולרוב בנויים בצורת: בית, פזמון, בית, פזמון, ברידג' (מעבר), פזמון.

הנו-מטאל זכה לפופולריות רבה ולהקות כדוגמת לינקין פארק, סיסטם אוף א דאון, לימפ ביזקיט וקורן עדיין זוכות להופעות רבות בתקשורת ובערוץ MTV בפרט. עם זאת, רבים מחובבי המטאל בעולם מסרבים להכיר בסגנון כחלק מן המטאל בטענה שהוא ממוסחר מדי וכלל אינו מכיל אלמנטים השייכים למטאל - בקרב חובבי המטאל זכה הסגנון לכינוי "Mallcore",[1] על משקל הארדקור.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת הז'אנר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-90 עם ירידת ההבי מטאל החלו לקום להקות מטאל חדשות אשר יצאו מן המסגרת המטאלית ושילבו בין המטאל הקלאסי למוזיקה האלטרנטיבית. למשל האינדסטריאל מטאל, אשר שילב בין מטאל למוזיקה האלקטרונית, החל לפרוח עם עלייתם של מרלין מנסון, וייט זומבי וניין אינץ' ניילז והראפ מטאל עם רייג' אגיינסט דה משין וביוהזארד. בנוסף לכך להקות גראנג' רבות כמו אליס אין צ'יינס וסאונד גרדן שילבו בין מטאל לגראנג' וזכו לפופולריות גדולה. לעומת זאת קמה בארצות הברית תנועת הגרוב מטאל בהנהגת פנתרה, אשר החליפה את הריפים המלודים של הט'ראש מטאל בריפים כבדים ועוצמתיים בעיקר מהשפעת ההארדקור פאנק. להקות גרוב מטאל רבות כמו משין הד, וספולטורה צברו פופולריות ענק והגרוב מטאל הפך במהרה לז'אנר השולט במטאל האמריקאי. באמצע שנות ה-90 קם גל חדש של להקות אשר שילב בין ארבעת הסגנונות, הראשונות מביניהן היו קורן, לימפ ביזקיט, דפטונס וקואל צ'יימבר. לאותו גל של להקות לא היה סגנון מוגדר אך המשותף לכולן היה החלפת המלודיה שבגיטרות (הנהוגה במטאל) בריפים קלים וקליטים (כנהוג במוזיקה האלטרנטבית) וריפים כבדים ועוצמתיים (כמו בגרוב מטאל). הגל החל לצבור פופולריות ועוד להקות מהאותו גל החלו להיות הלהקות המובילות ברוק ובמטאל האמריקאי. התקשורת ומבקרי המוזיקה נתנו לאותו גל את השם "נו מטאל" (בספרדית: מטאל חדש) מאחר שראו בגל זה כיורש של סצנת ההבי מטאל של שנות ה-80 שנכחדה ובנוסף לכך להבדילו מההבי מטאל הקלאסי אשר היה שונה ממנו במבנה הבסיסי.

ההצלחה במיינסטרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות ה-90 הפך ה"נו מטאל" לז'אנר המוביל ברוק ובמטאל בעולם. להקות הנו מטאל החלו לצאת לסיבובי הופעות עם גדולי המטאל כמו מטאליקה, אוזי אוסבורן ואיירון מיידן. הפסטיבל אוזפסט של אוזי אוסבורן החל לארח להקות נו מטאל רבות ובכך זכו להקות הנו מטאל לפופולריות גם בקרב מטאליסטים רבים. להקות נו מטאל רבות החלו להופיע בתוכניות בMTV וקליפים רבים של נו מטאל שודרו בתוכניות הרוק של MTV. אך למרות הצלחתו החל הז'אנר לספוג ביקורות רבות ולהיות מוחרם בקרב מטאליסטים רבים. מעריצי המטאל המסורתי טענו כי ה"נו מטאל" אינו מטאל מאחר שאינו מחיל את המאפיינים הבסיסיים של ההבי מטאל, בנוסף לכך ההצלחה המסחרית של הז'אנר בMTV גרמה גם היא לביקורות רבות כלפי הלהקות בטענה שהן משתמשות במטאל לצרכים מסחריים, הצלחת הנו מטאל גרמה לוויכוח המתמשך עד היום בין המטאליסטים- האם הנו מטאל נחשב כמטאל, והאם תרם למטאל מאחר שכמעט והכפיל את כמות מעריצי המטאל בעולם או שהזיק לו מאחר שגרם למטאל להיות משומש כמוזיקה מסחרית. למרות הביקורות זכו להקות הנו מטאל לפופולריות רבה והיוו מין גישור בין קהל המטאל לקהל הרוק האלטרנטיבי של מוזיקת המיינסטרים.

הירידה בפופולריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצע שנות ה-2000 ירדה באופן משמעותי הפופולריות של הז'אנר. לתופעה זו היה מספר סיבות כמו ירידת הפופולריות של הרוק העולמי והחלפתו במוזיקת הדאנס וההיפהופ, החרמת הז'אנר בקרב מטאליסטים רבים ועלייתו של ז'אנר המטאלקור אשר החליף את הנו מטאל בתור המטאל לקהל הרחב ובניגוד לנו מטאל שמר על שורשים מטאליים. רוב להקות הנו מטאל נעלמו לחלוטין מהמפה המוזיקלית ואחרות שינו את סגנונן לרוק אלטרנטיבי או להבי מטאל. הלהקות המובילות בז'אנר כמו סליפנוט, קורן, לינקין פארק, לימפ ביזקיט, דפטונס, פאפא רוץ', סיסטם אוף א דאון ודיסטרבד הצליחו לשמור על הפופולריות שלהן ועד היום נחשבות ללהקות המובילות ברוק ובמטאל העולמי אך רובן שינו את סיגנונן דבר הגרם לירידה משמעותית בפופולריות של הז'אנר. למשל להקות כמו סליפנוט, דפטונס ומאדוויין התקרבו יותר אל הדת' מטאל והגרוב מטאל ודיסטרבד אל ההבי מטאל הקלאסי. לעומתן לינקין פארק, פאפא רוץ' וסיסטם אוף א דאון התקרבו יותר אל הרוק האלטרנטיבי וזנחו לגמרי כל אלמנט של הנו מטאל. קורן ולימפ ביזקיט (הלהקות אשר העלו את הז'אנר לפופולריות) שימרו את סיגנונן אך כתוצאה מזה מעמדן ירד. למרות לקראת סוף שנות האלפיים חזרה מעט סצנת הנו מטאל, בעזרת קאמבקים שונים של להקות ותיקות מסצנה זו והצלחתה הענקית של להקת הנו מטאל החדשה יחסית Hollywood Undead.

להקות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נו-מטאל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הכוונה בביטוי זה היא לסוג המוזיקה הממוסחרת שמשמשת כמוזיקת רקע במרכזי קניות.
הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאל - גרוב מטאלדום מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפוני - מטאל נאו-קלאסי - מטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאל - פולק מטאל - פרוגרסיב מטאלראפ מטאל - ת'ראש מטאל
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינבי - הגל החדש של הרוק הכבד הבריטי
סגנונות קרובים
גלאם רוק - רוק אלטרנטיבי - רוק גותי - גראנג' - הארד רוק
ראו גם
מטאליסט - פוליטיקה במטאל - פולחן השטן ברוק הכבד - מטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל