רעב לאב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רעב לאבאנגלית: Father Hunger) היא תופעה בה ילדים מבטאים צורך גדול בקשר עם אבותיהם, לרוב בעקבות ניתוק קשר של האבות מילדיהם, או כאשר הם ממעטים להיות ביחסים אינטימיים עם ילדיהם[1]. תופעה זו באה לידי ביטוי יותר בין אבות לבין בנים.

התפתחות המושג[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח מתייחס לצורך הגדול של בנים ובנות להתחבר לאבותיהם. ברוב המקרים ילדים מחונכים על ידי נשים, בעיקר באמצעות המטפלת במעון היום, הגננת בגן הילדים, ובמשפחה לרוב על ידי האם כמטפל העיקרי. כתוצאה מכך, ברוב המקרים הקשר הרגשי והגופני בין בנים לאימהות הוא טבעי. המצב אינו בהכרח כך עם אבות. ולמרות זאת, ילדים משתוקקים מטבעם וזקוקים לקשר רגשי עם אבותיהם. התאוריות הפסיכודינמיות רואות ברעב זה הוא מרכיב חשוב בהתפחות הילד, שיש לתת לו תוקף. בדרך כלל ניתן לצפות התפתחות של רעב לאב כבר בילדותו המוקדמת. אין רעב לאב, כאשר האב מגיב בקביעות מתוך כוונה, קשר פיזי והצהרה מזינה. הרעב מסופק רק כאשר הבן חווה את חזרתו של האב. מחקרים מצביעים על כך, שחשיבות האב בחיי ילדיו גדולה ואינה פחותה מזו של האם. תפקיד האב בחיי ילדיו חובק רבדים רבים: גידולם, דאגה לכלכלתם ולחינוכם. האב הוא סמל לגבריוּת ומודל חיקוי להתנהגות ולהזדהות; הוא בעל תפקיד חשוב ביצירת תפקידי המין אצל ילדיו; הוא נציג הסמכות והסופר-אגו; דמותו נתפסת כחזקה ומגנה, ומסוגלת לטפל בקשיים ובמשברים. כמו כן, לעיתים קרובות האב הוא חבר[2].

תסמינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרב רבים מהבנים, מתפתח הרעב לאב, לסבל רגשי, בעיקר במצבים בהם נוכחות האב נשללת מהילד בניגוד לרצונו. אז הרצון לקשר גורם למצוקה של ממש. עם זאת אבות עשויים להיות לא מודעים לצורך של בניהם או שהם עלולים להיות מאוימים על ידי כך. במקרים מסוימים כאשר קיימת פגיעה ברורה, של ההתעללות או ההזנחה, נוצרות אסטרטגיות הישרדות אצל הילד, מה שגורם לעיתים קרובות לזעם מופנם המתורגם להתנהגות אלימה או להתנהגויות נמנעת. במקרים שבהם מתעלמים מן הרעב, או לא מכירים בצורך ואף מזלזלים או בזים לו, הכאב עלול להיות מופנה כלפי עצמו. לעיתים ילדים יאמרו:"משהו חייב להיות לא בסדר איתי" או "יש לי חסרון גדול וקיצוני שאבא לא יכול להתגבר עליו". השלכה נוספת על נפשו של הילד קשורה לחסר הקיים בדמות גברית והזדהות ולמודל אבהי מיטיב. חסך זה עלול להתפתח לצורך בפיצוי באמצעות התנהגויות כגון הצלחה בעסקים, מיניות מופרזת, שייכות לכנופיות ועוד.[דרוש מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Father hunger syndrome, psychology.stackexchange.com
  2. ^ Restoration Project | Hungry Man: Father Hunger, restorationproject.net (בAmerican English)