שהזאדה מהמט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שהזאדה מהמט
Şehzade Mehmed
לידה 31 באוקטובר 1522
הארמון העתיק, איסטנבול, האימפריה העות'מאנית
פטירה 7 בנובמבר 1543 (בגיל 21)
ארמון מניסה, מניסה, האימפריה העות'מאנית
מדינה האימפריה העות'מאנית
מקום קבורה איסטנבול, מסגד שהזאדה
עיסוק פוליטיקאי עריכת הנתון בוויקינתונים
דת האסלאם הסוני
בת זוג אסמהאן באהרנז סולטאן
שושלת בית עות'מאן, דרגש
תואר שהזאדה
אב סולימאן הראשון עריכת הנתון בוויקינתונים
אם הורם סולטאן עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים הומשאה סולטאן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

שהזאדה מהמטטורקית: Şehzade Mehmed; ‏31 באוקטובר 15227 בנובמבר 1543) היה בנם הראשון של הסולטאן סולימאן המפואר והורם סולטאן. הוא נשלח לשלוט בעיר מניסה לאחר שאחיו שהזאדה מוסטפא נשלח משם לאמסיה.

ביוגרפיה ותאורית מוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שהזאדה מהמט נולד ב-31 באוקטובר 1522 בארמון העתיק במהלך מסעו של סולימאן לרודוס. לידתו נחגגה במחנה עם קורבנות וחלוקת נדבות.

מהמט נימול יחד עם אחיו שהזאדה מוסטפא ושהזאדה סילים (העתיד להיות סולטאן סלים השני) ב-27 ביוני 1530. בחודש פברואר 1534, מוסטפא התמנה למושל מניסה. מהמט לעומת זאת נשאר בבירה, ובשנת 1537 הצטרף לאביו במסעו לקורפו. בשנת 1541, הוא ואחיו הצעירים, שהזאדה סלים ושהזאדה בייזיד, ליוו את אביהם למסעו לבודה.

סולימאן העדיף את בנו של הורם, ומינה את מהמט, בנו השני והאהוב בעיקר, כיורשו בניגוד למסורת. זמן קצר לאחר שובם מקורפו באוקטובר 1542, מינה אותו סולימאן בהשפעת הורם למושל מניסה. הוא גם מינה את סלים למושל קרמאן. לפני המינוי נשלח שהזאדה מוסטפא לאמאסיה ב-16 ביוני 1541. מחמד החל את תפקידו רשמית כמושל זמן קצר לאחר הגענו למניסה ב-12 בנומבר 1542.

אמו, לעומת זאת, לא ליוותה אותו לתפקיד המחוזי שלו. מרשם מאניסה עולה כי היא אכן נסעה למהמט בשנת 1543. באותה שנה ביקרה גם את בנה הצעיר שהזאדה סלים, שמונה למושל קראמן. ילדתו היחידה של שהזאדה מהמט, הומשאה סולטאן, נולדה במניסה.

אביליה צ'אליבי מתאר את מהמט כ"נסיך בעל תכונות מעודנות יותר אפילו ממוסטפא. היה לו אינטלקט נוקב ושיקול דעת עדין. סולימאן התכוון שהוא יהיה יורשו, אך האדם מציע ואלוהים מחליט."

היסטוריונים אומרים כי שהזאדה מהמט היה דומה מאוד לאחיו למחצה הגדול, שהזאדה מוסטפא. הוא החשיב אותו למודל לחיקוי, הייתה לו מערכת יחסים טובה איתו מאז ילדותם. ישנן דעות שונות על מותו של מהמט. לדברי מספר היסטוריונים, הוא מת מאבעבועות שחורות. על פי דעה אחרת, הוא מת מוות טבעי. יש האומרים כי הוא נרצח תחת פיקודה של מאהידווראן סולטאן, שראתה בו איום עצום שיהפוך לסולטאן אחרי אביו ולא בנה מוסטפא. לאחר מות בנו, ציווה סולימאן המפואר לאדריכל הקיסרי מימר סינאן לבנות את מסגד שהזאדה באיסטנבול כדי להנציח את זכרו של מהמט. למהמט הייתה בת אחת בשם הומשאה סולטאן, שנולדה לאשתו, אסמהאן באהרנז סולטאן.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שהזאדה מהמט חלה במניסה ביום רביעי, 31 באוקטובר 1543. הוא נפטר זמן קצר לאחר מכן ביום רביעי בלילה, 7 בנובמבר, כנראה מאבעבועות השחורות, אשר הודבק לזרועו בכוונה תחילה על ידי שומר האישי שלו-אליאס שהיה מרגלה של מהידווראן (אשתו השנייה-הלא חוקית של סולימאן ואם שזהאדה מוסטפא). והעמיד פנים כחברו הדואג לו. אך בעצם נשלח על ידה בכדי להרוג אותו ולכן התיידד עמו. כאשר פעם ראשונה זמם להורגו במהלך טיולם ביער, ובפעם השנייה הכניס נחש ארסי לאוהלו לאחר שהרדים אותו עם תרופה חזקה. אך שתי הפעמים לא צלחו. בפעם השלישית הומת לבסוף באמצעות לקיחת דגימת אבעבועות שחורות והחדרתו לפצע בזרועו (כאשר אליאס פצע אותו בכוונה תחילה במהלך משחק חרבות ולאחר מכן סייע לחבוש אותו) למחרת לקחו לאלה פאשה ודפטרדר איברהים צ'לבי את גופתו לאיסטנבול. לאחר מותו אחיו הצעיר סלים החליף אותו כמושל מניסה.

אחרי מותו של שהזאהדה מהמט, סולימאן היה האדריכל הקיסרי של בניית המסגד באיסטנבול להנצחת מהמט. כמו כן, סולימאן הלחין אלגיה עבור מהמט וסיים אתהשיר בשורה "הנכבדים מבין הנסיכים, הסולטאן מהמט שלי."

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת הטלוויזיה הטורקית "הסולטאן", מגולם שהזאדה מהמט על ידי השחקן הטורקי גורביי אילרי.