שיא השעה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האופניים בהם קבע אדי מרקס את שיא השעה

באופניים, שיא השעה הוא השיא המציין את המרחק הגדול ביותר שניתן לרכוב במשך שעה. קיימים מספר שיאים הנקראים שיא השעה, כיוון שמספר מסוגי האופניים שנעשה בהם שימוש לקביעת השיא אינם עונים להגדרת איגוד האופניים הבינלאומי לאופניים.

שיא השעה הראשון נקבע על ידי פרנק דודס, כשהוא משתמש באופניים מסוג פני - פרטינג (ראו תמונה למטה). דודס קבע את השיא על 26.508 ק"מ. השיא המפורסם ביותר נקבע על ידי הרוכב הבלגי אדי מרקס בשנת 1972, 49.431 ק"מ, והחזיק מעמד 12 שנה בטרם נשבר. השיא הנוכחי, 54.526 ק"מ, נקבע בשנת 2015 על ידי בראדלי ויגינס הבריטי.[1]

קביעת השיא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם הרכיבה המקצוענית זוכה מחזיק שיא השעה לכבוד רב. ניסיונות לשבירת שיא השעה נעשים בולודרום על אופני מסלול, ובדרך כלל בגובה רב, על מנת ליהנות מהתנגדות מופחתת של אוויר (כיוון שבגובה רב האוויר דליל יותר). בדרך כלל נעשים ניסיונות לשבירת השיא על ידי רוכבי אופניים מתחום הכביש, לרוב בשלהי הקריירה שלהם. כך עשו מיגל אינדוראין, פרנצ'סקו מוזר וכריס בורדמן. מרקס אמר כי "שבירת השיא הייתה הרכיבה הקשה ביותר בחיי" בעת שבירת שיאו של מרקס, שנעשתה על ידי פרנצ'סקו מוזר, נעשה שימוש לראשונה בגלגלי דיסק קרבון, המעניקים יתרון אווירודינמי. מוזר עשה גם שימוש בעירוי דם, דבר שהיה מותר אז, וכיום הוא אסור. בשנים 1993 ו-1994, גריים אוברי, רוכב אופניים סקוטי, שבר את השיא פעמיים כשהוא רוכב כשידיו מתחת לחזהו. בשנת 1996 נקבע שיא נוסף על ידי כריס בורדמן, רוכב בריטי, כשהוא רוכב בתנוחה אירודינמית יותר, כשידיו מופנות לחזית כמו סופרמן. לאחר הישגים אלה, ועם התפתחות האירודינמיקה החלו מופיעים עיצובים חדשים והחל ניטש ויכוח בסוגיה האם אלו אופניים כלל. איגוד האופניים הבינלאומי פסק כי יהיו שני שיאים:

  • שיא השעה ולצורך קביעתו יעשה שימוש באופניים הדומים מבחינה עיצובית לאופניו של מרקס.
  • המאמץ האנושי המיטבי יציין את שיא המרחק ברכיבה של שעה בכל עיצוב שהוא.

כיום קיימים למעשה שלושה שיאים:

  • בשיא השעה של ה-UCI מחזיק בראדלי ויגינס הבריטי: 54.526 ק"מ.
  • בשיא המאמץ האנושי המיטבי מחזיק כריס בורדמן הבריטי: 56.375 ק"מ.
  • בשיא IHPVA/WHPVA (איגוד עולמי ובינלאומי לרכבים המונעים בכוח אדם) מחזיק פרנצסקו רוסו: 91.562 ק"מ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שיא השעה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]