שיחה:אוטודידקטיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

"אברהם אבינו ומשה רבנו על פי המסורות הדתיות, נחשבים לראשוני האוטודידקטים, שגרמו למהפכות תרבותיות, מכיוון שאת המונותאיזם היהודי שפיתחו, לא למדו בסביבתם הקרובה אלא הגו אותם מעצמם" - האמנם? לפי המסורת הדתית אברהם ומשה לא פיתחו את המונותאיזם, אלא קיבלו אותו ישירות מאלוהים. דוד שי 15:34, 23 דצמבר 2005 (UTC)

לא מדויק, המסורת היהודית מספרת על אברהם השואל את עצמו מי יצר את היקום, ולאחר שקיעת השמש והירח מבין בשכלו שהם לא אלו שיצרו את היקום, אלא דבר נעלה יותר שקרא לו אלוהים. ורק לאחר מכן התגלה אליו האלוהים. משה לעומת זאת, הייה רועה צאן עד שנגלה אליו האלוהים מתוך השיח הבוער.

שם הערך[עריכת קוד מקור]

יש להחליף את שם הערך ל"אוטודידקט" במקום "אוטודידקטיות". הסיבות: 1. הערך עוסק בעיקר באנשים שהיו אוטודידקטיים מבחינה היסטורית, וביחס והמקום שהיה ויש לאנשים אלו כיום. בניגוד למונח אוטודידקטיות שמובנו בעברית - היכולת ללמידה עצמאית. 2. המונח אוטודידקטיות הוא נסיון מאולץ לתרגם משפות זרות: Autodidacticism. אך בעוד בשפות אחרות, כמו באנגלית, המילה היא שימושית ומוכרת, והמשמעות הפשוטה שלה היא אוטודידקטיות כתופעה; בעברית כאמור המילה "אוטודידקטיות" מובנת יותר כסוג של "כשרון" והמילה "אוטודידקט" קולעת יותר לתוכן הערך - אדם שרוכש את השכלתו או חלק ממנה באופן עצמאי. 3. עקב הסיבות שפירטתי, קשה לכתוב הגדרה תמציתית בפתיח לערך; כזו שתהיה מובנת מאליה. אם יש התנגדויות נא לפרט כאן. Israel3292 - שיחה 16:39, 9 בפברואר 2014 (IST) תיקון: המילה הלועזית אינה שימושית ומוכרת. מלבד היותה שם הערך בויקיפדיה האנגלית, אין סיבה לקרוא לערך "אוטודידקטיות", או בקיצור: אין סיבה.Israel3292 - שיחה 17:09, 9 בפברואר 2014 (IST)

אומה תורמן אוטודידקטית?[עריכת קוד מקור]

בערך שלה כתוב שהיא עזב את הלימודים בגיל 15, אבל זה לא אומר שהיא למדה מאז הרבה (מלבד משחק). להגדיר אדם כאוטודידקט צריך להראות שהוא מומחה ובעל ידע גדול, ולא הביאו מקור לגבי אומה על הנ"ל (יתכן שהיא כן, אבל לא הובאה שום הוכחה).

אלברט אייינשטין[עריכת קוד מקור]

בערך לא מוגדר מספיק המאפינים של האוטודידקטיות, בלבד משפט אחד: אוטודידקט הוא "אדם שקנה את ידיעותיו והשכלתו על ידי עצמו, או מישהו בעל התלהבות לחינוך עצמי"

  • האם כול ממציא שיוצר דברים שלא היו לפני הוא אוטודידקט? לדומא "תומאס אדיסון, ממציא הנורה החשמלית"
  • האם כול אדם הלומד מתוך בדידות הוא אוטודידקט? דוגמת הפילוסוף רנה דקרט "אשר כתב את מרבית כתביו כשהוא חי בבידוד בדירה בפלורנציה"
  • אלברט איינשטיין פיתח את תורת היחסות מתוך שעבד במשרד הפטנטים הממשלתי בברן, האם ניתן להגדירו כאוטודידקט? שיחה ישראל פלד 09:53, 24 בינואר 2007 (IST)

זמר - אוטודידקט או כישרון טבעי?[עריכת קוד מקור]

האם אפשר לקרוא אוטודידקט לזמר שלא למד בצורה מקצועית פיתוח קול, שירה ומוזיקה, או שמא מדובר פשוט בכישרון טבעי? באנגלית קוראים לזמרים כאלה Self tought, המונח זהה? דjיxל - שיחה 10:28, 30 בנובמבר 2008 (IST)

רשימת אוטודידקטים[עריכת קוד מקור]

שמות בלבד אינם מביאים תועלת רבה. יש לציין ליד כל שם את השכלתו הפורמלית (או חוסר השכלתו), ואת ההישגים אליהם הגיע חרף השכלתו הפורמלית המצומצמת. עשיתי זאת ביחס לשני שמות. דוד שי - שיחה 20:13, 1 באוקטובר 2010 (IST)

השלמתי את החסר. תומר - שיחה 00:35, 2 באוקטובר 2010 (IST)
תודה, עבודה יפה. דוד שי - שיחה 06:23, 2 באוקטובר 2010 (IST)

סטודנטי האוניברסיטה הפתוחה הינם אוטודידאקטיים?[עריכת קוד מקור]

מאוד מעניין לדעת מה התשובה לכך. האם יש הבדל בין מי שלומד בספר של האוניברסיטה הפתוחה והוא רשום שם ('פורמאלי') לבין מי שלומד בספר של האוניברסיטה הפתוחה או אוניברסיטה אחרת, ואינו רשום שם?!. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

סטודנטי האוניברסיטה הפתוחה בוודאי אינם אוטודידקטים - במסגרת לימודיהם הם זוכים להנחיה אינטנסיבית של סגל האוניברסיטה, מגישים תרגילים ונבחנים. זה הבדל מהותי בינם ובין מי שמשתמש בספרי האו"פ באופן עצמאי לחלוטין. ספרי האו"פ (וספרים בכלל, וגם ויקיפדיה) מקלים על חיי האוטודידקט בחיפושיו אחר הידע. דוד שי - שיחה 08:44, 26 בדצמבר 2011 (IST)

להשלים[עריכת קוד מקור]

הערך מכיל בעיקר רשימה של אוטודידקטים אך מלבד תיאור תמציתי מאוד של התופעה הוא ריק כמעט לחלוטין. על המשלים תבוא הברכה, יםשיחה • ד' בשבט ה'תשע"ג • 16:50, 15 בינואר 2013 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 13:52, 3 במאי 2013 (IDT)

אוטודידקטיות כמונח מעורפל[עריכת קוד מקור]

הוספתי לערך את הפסקה הבאה המבקשת להציג את הערפול שבמונח, דוד התנגד לעריכתי. לדעתי פסקה זו תורמת לערך ואשמח לדעות בנושא:

כמונח-לשוני בעולם בו למסגרות הלימוד אופי דינאמי, המונח אוטודידקטיות זכה לא פעם להגדרות שונות, ולא בהכרח תתקיים הסכמה בין חוקרים ואנשי חינוך, לגבי הגדרה אחת קונצנזואלית. הבעיה ביצירת מונח אחיד סובבת סביב שאלות כגון; האם אדם שרכש השכלה פורמלית יסודית בלבד אך את כל שאר השכלתו רכש מעבר לכך, ייחשב אוטודידקט?, האם אדם שרכש השכלה תיכונית אך כל השכלה מאוחרת באופן עצמאי ייחשב אוטודידקט?, האם אדם שבילה מספר שנים באקדמיה אך את השאר השלים עצמאית ייחשב ככזה?, והאם אדם שיש לו השכלה פורמלית עד-תיכונית ותואר אקדמי, אך למד כביכול תחומים נוספים מעבר לכך יהיה זכאי לתואר אוטודידקט?. תהיות מסוג זה מראות שגבולותיו של המונח אינם חד-משמעיים, והיו יכול לקבל צורות כלליות, כמו גם ספציפיות (כמו במקרה של אדם שהוסמך אקדמית כפיזיקאי אך הפך כביכול לבקיא עד מאד בתחום הכימיה). ‏Ben-Natan‏ • שיחה 20:33, 23 בדצמבר 2013 (IST)

אחזור על הניצוק שנתתי בתקציר העריכה: "דיון מיותר - מן המפורסמות שגבולותיהם של מושגים בשפה המדוברת אינם מוגדרים היטב". כדי להבין זאת קראו את הפסקה דלעיל: "מסגרות לימוד", "אופי", "דינאמי" וכו' - כל אחד ממושגים אלה מעורפל לא פחות מהמושג "אוטודידקטיות". אז מה עשינו כאן? הסברנו את חוסר הבהירות של מושג אחד בשלל מושגים לא בהירים אחרים. דיון זה מקומו כחלק מדיון בשפה ובמגבלותיה, אין צורך להביא אותו בערך ספציפי. דוד שי - שיחה 21:35, 23 בדצמבר 2013 (IST)