שיחה:אין הנחתום מעיד על עיסתו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לא צריך להעביר ל"ויקימילון"?

תראה לעניות דעתי מה שהעברית החדשה ניסתה לעשות כאן זה להביא אילנו משפט מפורש ומדויק יותר תיקח את זה כמקבץ אימרות חכמות למשהו פשוט יותר .תקן אותי אם אני טועה אבל זאת דעתי.

עוד דוגמאות:[עריכת קוד מקור]

האופה אינו מעיד על הבצק שהכין, כלומר – אדם אינו צריך לשבח את עצמו או את הדברים שעשה

משוב מ-9 באפריל 2012[עריכת קוד מקור]

אין הנחתום מעיד על עיסתו - מקור הביטוי אינו במילון אבן שושן. מילון אבן שושן אכן מציע פירושים למילים ואף לביטויים, אך הוא בוודאי לא מקור המקור לביטויים ולניבים. מקור הביטוי "אין הנחתום מעיד על עיסתו" הוא בגמרא בתלמוד הבבלי. 93.172.157.198 12:37, 9 באפריל 2012 (IDT)

לא נאמר כאן שהמילון הוא המקור, אלא שהוא המקור לכך שזה ביטוי מהספרות החדשה. אין משפט כזה בתלמוד, אלא בבראשית רבה וגם שם זה נאמר בצורה שונה: "עלובה היא העסה שנחתומה מעיד עליה שהיא רעה", כך שהמשפט המוכר הוא עיבוד מהספרות העברית. אהרן - שיחה 12:42, 9 באפריל 2012 (IDT)

מדובר בהלכה יהודית ולא בפתגם[עריכת קוד מקור]

ההסבר שגוי מאוד , אין מדובר בפתגם אלא בהלכה , "אין הנחתום מעיד על עיסתו ואוי לה לעיסה שנחתומה מעיד עליה כי רעה היא" ( בראשית רבה ל"ד )85.65.23.25 16:53, 31 באוקטובר 2015 (IST)

מדרש רבה אינו ספר הלכות והרעיון המובא שם הוא הפתגם המוסבר בערך. בריאן - שיחה 16:56, 31 באוקטובר 2015 (IST)

לענ"ד המשפט משובש[עריכת קוד מקור]

"אין הנחתום מעיד על עיסתו" נשאלת השאלה: מי מעיד לנו על המוצר מאלו חומרים יצר את המוצר? הרי בוודאי נשאל את האופה ממה המוצר עשוי! ואם הכוונה על "טעם" המוצר, על כך גם זרים לא יעידו, כי כבר קבעו המומחים ש: על טעם וריח אין מה להתווכח. ואדרבה, הנחתום מקבל את הפידבקים, ומשנה את המוצר בהתאם לכך.

ועל כן נראה שהאימרה הזו היא שיבוש. ומקורה בדברי חז"ל שאמרו: "אוי לה לעיסה שהנחתום מעיד עליה שהיא רעה" והכוונה היא הפוכה. שוודאי רק הנחתום יודע את טיב המוצר. ואוי לו למוצר שיוצרו מעיד עליו שהוא רע. מייחל - שיחה 09:31, 2 באפריל 2018 (IDT)