שיחה:ארדיפיתקוס רמידוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה צוטט בynet, ללא קרדיט.

תמונות?[עריכת קוד מקור]

מופיעות הרבה תמונות ברשת אחרי הפרסום בסיינס בשבוע שעבר. מישהו יודע אם יש סיכוי למצוא תמונה חופשית לשימוש? H. sapiens - שיחה 11:30, 4 באוקטובר 2009 (IST)

לי אין תשובה קונקרטית עבורך, אבל יש לי טיפ. בערכים שלי אני נוהג מדי תקופה לבדוק מה קורה בערכים המקבילים בוויקיפדיה באנגלית ומדי פעם צצה שם תמונה, ואז אני עושה בה שימוש. אביהושיחה 20:27, 4 באוקטובר 2009 (IST)
עוד דבר. אין אומנם תמונה אבל יש את מפת אפריקה שבה מסומן אתר הגילוי
Map of the fossil sites of the earliest hominids (35.8-3.3M BP).svg
אביהושיחה 20:30, 4 באוקטובר 2009 (IST)
תודה, השתמשתי בתמונה של המפה. בינתיים אנחנו מקדימים את ויקי האנגלית ששם עוד לא שמעו על ההתפתחויות החדשות בנושא.H. sapiens - שיחה 18:03, 5 באוקטובר 2009 (IST)

לגבי קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

שלום אבי, תודה על הקישור החיצוני בעברית. תהיתי אם יש לך עדיין אפשרות לעשות הגהה מהירה על הכתבה של רועי צזנה באתר שלך? כרגע היא מתבלבלת כמה פעמים בכתיב של ארדיפיתקוס, כל פעם באופן קצת שונה. בתור קישור חיצוני בויקי היא גם וכחנית מעט (בשביל מה להכניס "חובשי כיפה" לעניין?) ואולי בגלל זה יש בה רשימת טוקבקים ארוכה כאורך הגלות עם כל מיני בריאתנים בגרוש. אני צריך לציין כאן שעל הקישורים החיצוניים באנגלית הפעלתי סלקציה רצחנית, כאשר אלו שנכנסו הן אך ורק כתבות אינפורמטיביות ומדוייקות שנכתבו על ידי אנשים עם רקורד ואמינות בתחום (סוויטק ושריב הם כתבי מדע ותיקים בתחום הפלאואנתרופולוגיה וג'ון הוקס הוא בעצמו פלאואנתרופלוג עם פרסומים מדעיים מובילים). אפילו את הכתבה הראשית של נשיונל ג'אוגרפיק העדפתי לא לכלול בגלל כותרת מוטעית (ומטופשת במיוחד), ובאופן כללי אני מנסה להימנע מהצדדים השליליים של ההייפ התקשורתי בנושא.

עוד שאלה: האם ה- PDF של הכתבה של אן גיבונס בסיינס, שהלינק אליה מופיע בכתבה של רועי צזנה, הוא אכן פתוח לציבור? קישור חיצוני אליה הייתי שמח להוסיף לערך, אבל כשאני מנסה להיכנס לאותה כתבה דרך האתר של סיינס אני רואה שהיא מוגבלת למנויים. H. sapiens - שיחה 11:25, 6 באוקטובר 2009 (IST)

הפנייה מ"ארדי"?[עריכת קוד מקור]

האם כדאי ליצור לערך הפנייה מהמילה "ארדי"? אני לא יודע כמה פופולרי הכינוי הזה הולך להיות. על פי מידת הצדק הוא צריך להיות פופולרי לפחות כמו "לוסי".H. sapiens - שיחה 12:17, 6 באוקטובר 2009 (IST)

שאלה טובה. האם השלד החלקי יהיה ידוע יותר מפרנסואז ארדי למשל? אי אפשר לדעת. כנראה שהנכון הוא דף פירושונים. והנה אני מכין כזה (ארדי). אביהושיחה 17:24, 6 באוקטובר 2009 (IST)
תודה! H. sapiens - שיחה 21:32, 7 באוקטובר 2009 (IST)

שאלה על מפרקי כף יד[עריכת קוד מקור]

כתוב בערך "גם מפרקי כף היד של רמידוס אינם מפגינים אף אחת מן ההתאמות המרובות של שימפנזים וגורילות לתלייה מענפים, תנועה בתנופות זרוע בצמרות העצים והשענות על פרקי האצבעות בעת ההליכה על הקרקע.". לפי הבנתי מההקשר מדובר אולי על מפרקי האצבעות שבין הגלילים (אינטרפלנקס) ועל מפרקי הגלילים ועצמות המסרק (פלנקס-מטהקרפל) ואולי גם על מפרקי עצמות המסרק ושורש כף היד (קרפל-מטהקרפל). וממש אולי גם על המפרקים בין עצמות שורש כף היד (שורש כף היד). למה הכוונה? אולי צריך לתקן את הקישור הפנימי או לוותר עליו. יוסישיחה 12:59, 2 בנובמבר 2010 (IST)

נקודה טובה. אני חושב שצריך פה שם קיבוצי לכל עצמות כף היד כולל עצמות השורש. ההתאמות שאופיניות לשימפנזים וגורילות הם הקטנת חופש התנועה בין החישור/גומד לעצמות שורש כף היד ואולי גם בין עצמות השורש לגלילים (ע"מ לא לנקוע את המפרק בעת השענות על היד), הקטנת האגודל ע"מ שלא יפריע בעת התלייה משאר האצבעות, התעבות הפרק השני של שאר האצבעות (שעליו "דורכים" בעת הליכת פרקים) ומן הסתם עוד כמה התאמות שאני לא מכיר. האם הקישור הכי טוב יהיה "עצמות כף היד"? H. sapiens - שיחה 09:46, 27 בנובמבר 2010 (IST)
נראה נכון יותר (הקישור לערך שסובל מחוסרים, אבל זו בעיה אחרת). יוסישיחה 19:33, 27 בנובמבר 2010 (IST)

מרשימת המתנה להצבעה[עריכת קוד מקור]

הערך מועלה היום להצבעה. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 22:32, 9 בפברואר 2011 (IST)

ערך מרתק ביותר של H. sapiens שהרחיב אותו מאוד בימים האחרונים אחרי שפניתי אליו בדף השיחה שלו. לערך יש סימוכין וקישורים חיצוניים נאותים. אציין גם כי זה ערך בתחום שבדרך כלל איננו זוכים לערכים משובחים בתחום זה, ובכך יתרונו הגדול של הערך. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 20:10, 23 בדצמבר 2010 (IST)
אני אומר - חבל על המאמץ של הדיון וההצבעה, אפשר ישר להמליץ. Face-smile.svg ערך אבולוציוני מצוין נוסף מבית היוצר של H. sapiens.‏ Rhone •‏ בקרו את פורטל גרמניה • 21:41, 23 בדצמבר 2010 (IST)
Symbol support vote.svg בעד Shannen - שיחה 07:44, 31 בדצמבר 2010 (IST)

כמה הערות[עריכת קוד מקור]

הערך מעניין מאוד, ואני לא מצטער שקראתי אותו פעם שנייה עכשיו כדי להעיר עליו בצורה יותר מפורטת:

  • כדאי שכבר בפסקת הרקע יוסברו ההבדלים המשמעותיים לערך בנוגע לצורת כפות הרגליים, חוליות השדרה, השיניים וכו' של המינים ה"רגילים" ומשמעותם (סוגי הליכות, אולי גם ארגון זוויגי), כדי שהדברים יהיו מסודרים בראש כשמגיעים לתיאור שלהם בארדיפיתקוס.
  • הערך משתמש לפעמים בכינוי "ארדיפיתקוס" ולפעמים בכינוי "רמידוס" - האם זה בכוונה? זה קצת מבלבל.
  • הפסקה "הבדלים מן השלד של קופי אדם בני ימינו" מאוד ארוך ומורכב. כדי לפצל לפסקאות, ואולי גם אז צריך להסביר בו יותר.
  • בפרק "גולגולת ושיניים" מוזכר "פראנתרופוס" בלי להסביר מי הוא.

בברכה, אני-ואתהשיחה 20:48, 10 בפברואר 2011 (IST)

כמה תשובות מהירות כי לתקן בערך עצמו ייקח לי קצת יותר זמן.
  • מה שאתה מציע נראה קצת הרבה בשביל פסקת רקע, אבל אני בהחלט ארחיב אותה מעבר למה שיש כרגע.
  • "רמידוס" הוא שם המין ו"ארדיפיתקוס" הוא שם הסוג (שכולל את רמידוס וגם את המין הנוסף קדבה), לכן צריך להשתמש בכל אחד מהשמות בהתאם להקשר. בבדיקה מהירה נראה שלא בכל המקומות שמרתי על ההקשר המתאים ביותר ואולי יש לתקן.
  • בהחלט ניתן לעשות את הפסקה הזו יותר ברורה. אני אעבוד על זה.
  • אני צריך להוסיף קישור פנימי לפראנתרופוס. הערך הזה נמצא ברשימה שלי של ערכים להכחלה אך עדיין לא הגעתי אליו (כמה ערכים אחרים כבר הוכחלו "בזכות" הערך של רמידוס). אפשרות נוספת היא להוריד בכלל את המשפט הספציפי הזה כפירוט מיותר (בעצם מדובר בהשלכה של רמידוס על האבולוציה של חלק משאר ענף האדם אבל זה לא עקרוני לתאור המורפולוגי של רמידוס עצמו). אני עוד אתלבט קצת בנושא.
תודה על הפידבק. H. sapiens - שיחה 12:05, 11 בפברואר 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:01, 3 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 03:27, 14 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 13:26, 30 בדצמבר 2013 (IST)