שיחה:ביברס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הניסוי הצליח - כל הכבוד לטרול רפאים. ניסתי לראות מתי יעלה מישהו על ה"אללה ירחמו" שהכנסתי בערך שכתבתי על בייברס :)--רמי נוידרפר 13:46, 27 אוגוסט 2005 (UTC)

בייברס וירושלים - הערה של אלמונית[עריכת קוד מקור]

אלמונית הוסיפה הערה בדף השיחה. שיחזרתי את מה שהיא עשתה, אבל ההסגות שלה ראויות להתייחסות - מישהו יכול להשיב לה?

בירושלים שיקם בייברס את חומות העיר ובנה בתוך המצודה. - לא כך, המצודה נשארה חרבה מימי הריסתה בידי מוע'טם 1229 עד בנייתה בידי אבן קלעון ב- 1310.
שער האריות בעיר – הוא הפתח היחידי בצידה המזרחי של החומה. מעוטר בפיתוחי אבן וגומחות משני צדידיו ומגדל מעליו, ובשני זוגות ברדלסים – סמלו של הסולטן בייברס. - לא כך השימוש בסמלי ביברס בשער הוא משני. השער חלק מחומת סולימאן.
  • נראה לי שיש לבדוק את כל הערך. אני מציינת רק שני דברים שבלטו לעין מיד.
דברי האלמונית

emanשיחה 23:46, 30 במרץ 2007 (IDT)

צודקת לגמרי. בקרוב אעבור על הערך כולו. רק תיקון קטן - קלאון ולא קלעון. תודה על ההערות החשובות! תמרה 20:36, 1 באפריל 2007 (IDT)

אני יודע שלפי הספרים ולפי החומר מהאינטרנט שבייברס הוא קווקזי-צ'רקסי, לא ידוע לי על בן לשבט הקיפצ'אקים, אבל אני יודע שבשנים 1000-1300 שלטו המונגולים או הקיפצ'אקים על אזור הקווקז ואזור הים השחור שזה מיקומם האתני והגיאוגרפי של הצ'רקסים. וכמו שאמרתי עד היום משתמשים הצ'רקסים בשם בייברס, שמקורו "פיי פאס". Andynapso (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

ראו ערך ביברס נאתכו :) יסמין 17:24, 24 בנובמבר 2007 (IST)

בערך האנגלי כתוב שבייברס היה קיפצ'קי (כומני)[עריכת קוד מקור]

בערך הקיפצ'קים נאמר שהוא נולד בחצי האי קרים.

איפה בדיוק? אפשר ציטוט? (אולי זו העייפות שבגללה אני לא רואה את זה) נינצ'ה - שיחה - פתרו את החידה, אם תוכלו. 03:33, 7 באוגוסט 2008 (IDT)

הקיפצ'קים

Members of the Bahri dynasty, the first dynasty of Mamluks in Egypt, were Kipchaks, one of the most prominent examples being Sultan Baybars, born in Solhat, Crimea. Some of them served in Yuan dynasty and became kharchins.


ראה בערך האנגלי של בייברס


Baibars was a Kipchak Turk. It was said that he was captured by the Mongols on the Kipchak steppe and sold as a slave,


טעות[עריכת קוד מקור]

לרגע לא הפריעה לאף אחד השטות שבייברס כבש את קיסריה מידי הסלג'וקים?? הם הרי כבר מאתיים שנה לא שולטים במרחב באותה עת! ענת

שלום ענת. זאת כבר לא ההערה הראשונה שלך אודות התקופה הצלבנית ואני מודה מאוד על הערותיך. ראשית, את יכולה לתקן בעצמך את הטעון תיקון. שנית, אני ממליץ בחום על הרשמה. לגופו של עניין: את כמובן צודקת ומחקתי את השטות הזאת. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:20, 19 במאי 2009 (IDT)

כמה הערות[עריכת קוד מקור]

א. יהושע פראוור בספרו כותב שבייברס מת בגיל 50. א"כ שנת לידתו היא 1227.

ב. בערך על קרב הרביה נכתב שמפקד הצבא המצרי היה בייברס, לפי חשבוני יוצא שהוא היה אז בן 21 בלבד,.לפי פראוור בן 17!!.

ג. לא ברור כל כך שבייברס ניסה לכבוש את עכו ב1263, יתכן שכוונתו היתה רק לגרום להרס ולהטרדה.

ד. חסר בערך התייחסות לתרמית שנקט במצור צפת, שעה שהבטיח לחלק מן המגינים את חייהם בתמורה לכניעתם, ולא קיים. (יש דעות שהוא השתמש בכפיל)

ה. מה הוא 'קסטל אינברט' אשר בכזיב שכבשו בייברס בשנת 1271? זהו מבצר המונפורט (לא יודע מהיכן השם המוזר הזה)?

אני מעדיף לא לתקן בתוך הערך, כיון שלדעתי כל הערך מעט חסר חיות ורגש (סליחה על הביטוי).

אתה יכול לומר בבקשה באיזה ספר של פראוור קראת את זה ואת מספר העמוד? גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 22:51, 11 באוקטובר 2009 (IST)
את ספרו של פראוור על שני חלקיו קראתי כ"כ הרבה פעמים עד שאת הקטע הבא אני מצטט מזכרוני 'בקיץ 1277 מת האדריכל הגדול של האימפריה הממלוכית והוא בן 50 שנה'.(למרות שעברו 7 שנים מאז שקראתיו, אני מקוה שהציטוט מדויק). אליהו.
אתה יכול לציין בבקשה את העמוד כדי שנוכל לבדוק? כמו כן, איזו מהדורה זאת. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 22:57, 11 באוקטובר 2009 (IST)
לא, אין בידי את הספר, אך בודאי שלא היתה בידי המהדורה החדשה משנת 2005.
טוב, תודה. העניין יבדק. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 23:08, 11 באוקטובר 2009 (IST)
טוב, אתה צודק. אכן כתוב בעמוד 506 במילים המדויקות שציינת. אפנה לדיון זה ויקיפדים נוספים. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 23:43, 11 באוקטובר 2009 (IST)

מתי נולד בייברס? שאלה טובה. ככלל, תאריכי לידה של ממלוכים הם לא משהו שהייתי מהמר עליו. הם נולדו למשפחות חסרות-כל באיזורים נידחים. פקידי הרישום שגייסו/רכשו אותם לא התעניינו בגיל הכרונולוגי אלא בחוסן של הילד. אלא אם הילד נולד בשנה בה התחוללה רעידת אדמה מתועדת או מת מנהיג חשוב, אין לנו תאריך לידה מדוייק. הכרונולוגים מציינים את הגיל בעת המוות, אך אינם נוקבים בגיל מדוייק (52 למשל) אלא יאמרו "היה כבן 50". מבחינה קרבית, כל עוד הנער חסון, מסוגל לרכב על סוס, לפקד ולהלחם כמו גבר, איש לא דקדק אם הוא בן 16 או 19, כך שהפרש ממוצע של שלוש שנים בקביעת שנת לידה הוא מקרה נפוץ. Ranbar - שיחה 09:32, 12 באוקטובר 2009 (IST)

נראה לי שדבריו של רנבר מדוייקים מאד ואין באמת תאריך לידה של בייברס - כמו להרבה אנשים שנולדו במעמד נמוך. כל המקורות שבדקתי מציינים את התאריכים המופיעים בערך (כולל הערכים בוויקיפדיות הזרות). Nettadi - שיחה 09:48, 12 באוקטובר 2009 (IST)
טוב, הלכתי להכין מעט שיעורי בית. והנה התוצאות. בערך ממלוכים נכתב שמפקד הצבא המצרי בקרב הרביה היה קוטוז. הדבר לא כ"כ מסתבר, שכן מפקד הצבא המצרי דאז היה פח'ר א דין (דמות מענינת שהיה כדאי שיכתב עליה ערך כשלעצמו, הוא נהרג ב1250 בראשית קרב מנצוריה), והוא זה שכבבש את אשקלון ואת טבריה מיד הצלבנים. איך שלא יהיה או שיכתב כאן בערך זה שביברס פיקד על קרב הרביה, וממילא כדאי לתקן גם בערך ממלוכים. אליהו
אני מציע לך להרשם לוויקיפדיה ולתקן בעצמך. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:25, 12 באוקטובר 2009 (IST)
בשל טעות מביכה היה כתוב בערך ממלוכים שקוטוז פיקד על הירביה ובייברס על עין ג'אלות. תיקנתי. Ranbar - שיחה 17:55, 12 באוקטובר 2009 (IST)
אני עדיין בשלי, לא יתכן שבייברס פיקד על הרביה, אני בהחלט מקבל את דבריו של רנבר לגבי גילו של בייברס ש'כל עוד הנער חסון וכו' איש לא דקדק בגילו'. אבל מכאן ועד לתת לו לפקד על הצבא כולו בגיל צעיר?. גם בקרב מנצוריה בייברס לא פיקד על הצבא כולו, אלא על העיר מנצוריה, אלא שמאורעות הקרב גרמו שהוא ניצח את הקרב. אבל עכ"פ בשנת 1244 עדיין היה המפקד פח'ר א דין. אמת, אין לי מקור לדברי, האם מישהו יש לו מקורות?. אליהו. (לגילגמיש, היות וזמני בדר"כ אינו בידי, אני מעדיף שלא להירשם). אין זה טעות כ"כ גדולה שבייברס פיקד על קרב עין ג'אלות, הוא אכן היה מפקד חיל החלוץ.
אני מסכים איתך שיש כאן בעייה לוגית שצריכה להבדק, לצערי אין כרגע תחת ידי את הספרות הרלוונטית. Ranbar - שיחה 21:32, 12 באוקטובר 2009 (IST)

על פי פראוור ( כרך ב' עמוד 300) רוכן א- דין בייברס פיקד על הצבא המצרי. הוויקפדיה מאנגלית מציינת את אותו שם אבל כתוב שייתכן ולא מדובר בסולטן העתידי (עם תוספת "citation needed") - ציטוט:generally considered to be Al-zahir Biabars who became Sultan of Egypt in 1260, although certain studies suggest that it wasn't).

בגרמנית וצרפתית רשום בייברס (הסולטן העתידי) כמפקד. כלומר אין ספק שעל פי המחקר והתיעוד אדם שנושא שם זהה לחלוטין לבייברס פיקד על הצבא. פראוור לא מציין שמדובר באדם שונה כך שנכון לרגע זה, והוכחה נגדית - מדובר באותו אדם. Nettadi - שיחה 22:09, 12 באוקטובר 2009 (IST)

בייברס קוטוז ופארס א דין אקטאי[עריכת קוד מקור]

אינני בטוח שכאן הוא המקום, אך בכל זאת אעלה את זה כאן לדיון האם שלשתם יוצאי אותו גדוד ממלוכי, הבח'רי, מיהו הבכיר ביניהם, מה היתה מערכת היחסים ביניהם ובין הסולטן הממלוכי הראשון איבך. זכורני שפארס א דין אקטאי נרצח, בידי מי? (הוא היה מפקד הצבא הממלוכי בראשית שנות ה-50 של המאה הי"ג, ונלחם באיובים שישבו בסוריה)?תשבי - שיחה 00:14, 29 באוקטובר 2009 (IST)

בייברס נולד בדמשק[עריכת קוד מקור]

בויקיפדיה האנגלית כתוב שבייברס נולד בסוריה ומשום מה בערך העיברי מישהו הכניס "מוצאו קווקז" יש לתקן זאת בהקדם!

==כעת תוקן.

מה שצריך לעשות זה לתקן את הערך האנגלי. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 12:58, 29 בנובמבר 2009 (IST)
לאחר בדיקה מסתבר שהם ממש לא חושבים שהוא נולד בדמשק, אלא מת בה. הם חושבים שמוצאו מחצי האי קרים, אך הדבר בוודאי איננו ודאי. אחרי הכל מדובר בעבד קנוי. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 13:00, 29 בנובמבר 2009 (IST)

לא ברדלסים ולא נמרים[עריכת קוד מקור]

בערך יש טעויות רבות שמן הראוי לתקנן. אעשה זאת בהמשך אבל כבר עכשיו צריך לתקן דבר הבל מוחלט שנכתב כאן. מזה שנים נפוצה הטענה שהיצור החתולי, המופיע בכתובות ובתבליטים הקשורים לסולטאן הממלוכי ביברס, אינו אלא ברדלס. מדריכים וכותבים רבים חוזרים על כך בכתב ובהדרכה. יהודה זיו טען, לפני שנים מספר שפרוש השם הוא בכלל נמר, וזאת בהתבסס על המילה פּארס, נמר בפרסית. לטענתו של זיו, השם הנכון הוא בַיי (אדון)- פּארס = אדון נמר, והיא השתבשה בערבית כי פּ דגושה הופכת ב' בערבית. אלא שלא בברדלס ולא בנמר עסקינן. ראשית שמו של ביברס הוא שם תורכי בניב קיפצ'אקי (וממש לא קווקזי). בתורכית קיימת האות פּ דגושה, כך שאין כאן שיבוש. יתרה מזאת: השם ביברס פרושו, בניב הקיפצ'אקי של השפה התורכית "אריה". אבל גם בלי ידיעת השפה התורכית אין צורך להמריא לערבות הסואנה האפריקאית ולחפש ברדלסים (שמן הסתם, במקום הולדתו של ביברס, לא נראו מעולם) ולא נמרים. מבט אל כל תבליט של החתול הביברסי מלמד שלחתול יש רעמה וכפתור בקצה זנבו. היצור החתולי היחיד שיש לו רעמה הוא כידוע האריה. כך גם לגבי הכפתור בזנב. אין על כן כל צורך להמציא מחדש את ההסטוריה. פרוש שמו של ביברס "אריה" ובעל החיים בתבליט הוא ללא ספק אריה, גם אם אינו עונה במדויק לתצלום של אריה ברזולוציה גבוהה. זו ההזדמנות להעמיד דברים על דיוקם.

ד"ר שמעון גת
שלום ד"ר גת. תודה על הערתך, אין ספק שהערך ירוויח רבות מעריכה או אפילו כתיבה מחדש ואני ממתין לראות את צורתו הסופית לאחר שתטפל בו. לבינתיים ביצעתי עריכה חלקית המכילה את עיקרי דבריך כפי שמופיעים כאן ומזכירה גרסאות אחרות שהופיעו בערך - בעיקר בהעדר סימוכין לכאן או לכאן. אם יש לך צורך בעזרה כלשהי אני עומד לשירותך בכל עת. נטעדי - שיחה 13:12, 24 ביולי 2010 (IDT)

אכן[עריכת קוד מקור]

נטעעדי שלום ראיתי ששינית את ההסברים לגבי זהות החתול בכתובות ותבליטי ביברס. עם זאת נמנעת לטעמי ללכת עד הסוף. לגבי העובדה שביברס הוא שם שמשמעותו אריה (ורק לאחרונה יצא מחקר חשוב ביותר אודותיו הנקרא Baybars, The Lion of Egypt, של פיטר תוראו) אין מחלוקת בין כל החוקרים הרציניים. כל מי שטוען שמדובר בברדלס או נמר, בא שלא מתחומי המחקר של הממלוכים. ושוב: שים לב לרעמה שעל גב החתול ולכפתור שבזנבו. הדברים כל כך חד משמעיים שנראה לי שהצורך להיות PC מיותר לחלוטין במקרה זה. לגבי הערות מקיפות יותר, אעשה זאת כשאתפנה. בברכה

ד"ר שמעון גת
ד"ר, רק אם תוכל לתת הפניות מדויקות - זה יקל על החיים של כולנו פה אור פ - שיחה 16:49, 30 בנובמבר 2010 (IST)

מאחר ובייברס כבש את קיסריה ב-1265 ולא 76 דאגתי לתקן זאת 109.65.114.45 08:44, 30 בנובמבר 2010 (IST)

צודק אור פ - שיחה 16:48, 30 בנובמבר 2010 (IST)

צודקת ולא צודק! מליסנדה109.65.114.45 07:59, 1 בדצמבר 2010 (IST)

למה שלא תרשמי לאתר? נשמח לכותבת כמוך. גילגמש שיחה 08:29, 1 בדצמבר 2010 (IST)

גילגמש, אני ממש נעלבת...אחרי הפצרותיך הקודמות, נרשמתי לאתר, וגם היו לנו (לך ולי)התכתשויות לא מעטות. "מישהו" דאג למחוק אותי, אבל מידי פעם, כשמשהו ממש זועק - אני מתערבת. מליסנדה109.65.114.45 14:54, 1 בדצמבר 2010 (IST)

אני מצטער, אך אני לא זוכר את האירועים האלה. מה זאת אומרת "מישהו דאג למחוק אותך"? גילגמש שיחה 18:11, 1 בדצמבר 2010 (IST)

עיין ערך שיחה "התקופה הממלוכית בארץ ישראל". אני מאמינה של"מישהו" יש שם, אמיתי או בדוי...מליסנדה109.65.114.45 05:57, 2 בדצמבר 2010 (IST)

שלום מליסנדה. למען מטרה גדולה יותר, הן מעלבונות ומחיקות שהיו בעבר והן מהערך (החשוב) שלפנינו, אני מצטרף להזמנה הכנה של גילגמש, שאין לי ספק שבאה ממקום של רצון טוב, להצטרף לתרום ולתקן ערכים בויקי. יש לכולנו מה ללמוד. נטעדי - שיחה 18:08, 2 בדצמבר 2010 (IST)

מסכימה איתך. לצערי יש עדיין עבודה לא מעטה בערכים "בייברס" "והתקופה הממלוכית בארץ ישראל". מסיבות שונות, אין לנו כמעט מומחים בארץ לתקופה זו. תקופה חשובה זו -ובייברס כאישיות מרתקת, הוזנחו שנים בבתי-הספר וגם באקדמיה.כאשר מומחים כפרופ' דרורי וד"ר גת השייכים לקבוצה מצומצת זו מוכנים לעזור לנו, יש להפציר בהם ולהשתמש בידע שהם מספקים לנו מתוך כבוד והערכה. מליסנדה109.65.114.45 19:22, 2 בדצמבר 2010 (IST)

ערב טוב מליסנדה. לא נותר לי אלא להצטרף לאבחנה שלך כי ערכים שהזכרת, כמו רבים אחרים דורשים עבודה. אני מציע שתקראי את שום גמדים לא יבואו. זו האמת, אנו נסמכים על עבודות של מלומדים אך זקוקים לכל אחד שיכול ומוכן על מנת לקדם את המפעל. מליסנדה, אם לא את, אני, גילגמש ואחרים הערכים האלו ואחרים ימשיכו להמתין. אני חוזר ומזמין אותך להשתתף בעשיה בתהליך שמשמעותו גם קידום הלימוד והידע האישי. נטעדי - שיחה 20:33, 2 בדצמבר 2010 (IST)

על מקצת מהבעיות בערך ועל הדרכים לתיקונן (קריאה לבואם של גמדים)[עריכת קוד מקור]

זה כבר הערך השני בו אני מתכוון למתוח ביקורת בלי לעשות את הדבר ההגון ולתקן את הערך בעצמי. ברם, הואיל ואני ממש עסוק במשימות דוחקות אחרות יש לי הצעה לגבי הדרך הטובה ביותר לשיפור הערך. הגעתי לערך של ביברס דרך קרב הירביה, שהינו בעייתי ביותר (לאור התקדמות המחקר בנושא). לצערי גיליתי שהערך של ביברס פגום הרבה יותר ורצוף שגיאות גסות. למשל, ביברס לא היה קווקזי-קיפצ'קי אלא קיפצ'קי ותו לא. ביברס אף לא השתתף בקרב הירביה/פורבי. לא רק שביברס היה רק כבן 17 בזמן הקרב ובהחלט לא מפקד הכוח האיובי, אלא גם שלא נכנס לשירותו הישיר של אל-צאלח איוב עד 1246. הטעות מובנת, היות שגם למפקד האיובי קראו רכן אל-דין ביברס, אך היה זה שם נפוץ מאוד בקרב הממלוכים (גם ביברס אל-ג'אשנכיר שהיה סלטאן ממלוכי כשלושים שנה אחרי ביברס ה-I נקרא רכן אל-דין ביברס וכך עוד אינספור ממלוכים אחרים). הערך רצוף עוד בטעויות רבות וחסר בו מידע רב (למשל אודות ההתמודדות של ביברס עם המונגולים לאחר שעלה על כס הסלטאנות). ההצעה שלי היא שמישהו ייקח יוזמה וישתמש באחד מהמחקרים שנכתבו על ביברס. עצוב לראות שלמרות שישנם מזרחנים והיסטוריונים רבים בארץ, רק מעט לוקח את היוזמה לכתוב או לכל הפחות לתקן ערכים מרכזיים בוויקיפדיה (וכל הכבוד לד"ר גת על כך שלפחות הצביע על חלק מהבעיות בערך). המחקר הטוב ביותר הוא: Peter Thorau, The Lion of Egypt. Sultan Baybars I and the Near East in the thirteenth century. ספר זה זמין בחלק מספריות האוניברסיטאות. בכל האוניברסיטאות ישנה גישה למאגרי מידע, ומשם ניתן להיכנס לאנציקלופדיה של האסלאם ולהשתמש בערכים העוסקים בביברס (הערך העדכני ביותר של ההוצאה השלישית נכתב על ידי אותו פיטר ת'וראו). אני מצטער על כך שאני מטיף לבואם של גמדים אבל אני מאמין שהכותבים החרוצים שהשקיעו בערך יוכלו להשתמש במחקרים דלעיל כדי לתקנו ולהופכו לערך ראוי לדמות היסטורית חשובה זו (למרות שבהחלט לא מדובר בדמות היסטורית חביבה במיוחד). Nik Sage - שיחה 18:02, 29 במרץ 2012 (IST)

מחקר מוסמך[עריכת קוד מקור]

שלא ייאמר שאני רק מטיף לשינוי ולא תורם כלל למאמץ המלחמתי הרי קטע מתוך הערך על ביברס מהאנציקלופדיה של האסלאם, מהדורה שלישית (זוהי מהדורה אונליין כך שאין חובה לצטט עמודים בהערות השוליים).

Baybars is described as a tall man with broad chest and shoulders, slim legs, a powerful voice, swarthy skin, and blue eyes. He was probably born about 625/1227–8 in the southern Russian steppes as a member of a Qipçāq-Turkish group. At the age of fourteen he became a slave. The amīr Aydakīn al-Bunduqdār bought him in Ḥamāt (Hama) a short while later. With this purchase, the amīr became the mawlā (master) of Baybars, who henceforth bore the nisba al-Bunduqdārī from his master's designation. In 644/1246 the Ayyūbid sultan al-Malik al-Ṣāliḥ (r. 637–47/1240–9), grandson of Saladin's brother al-ʿĀdil I, imprisoned Aydakīn al-Bunduqdār and confiscated his property. He placed Baybars in the ranks of his own mamlūks of the Baḥrī regiment. The name of this elite guard derives from the Arabic name for the Nile, al-Baḥr, as these troops were originally garrisoned on the Nile island of al-Rawḍa. Due to his abilities, Baybars evidently attracted the sultan's attention, who appointed him as one of his leading jamdārs (lit., keepers of the sultan's wardrobe).

When Louis IX (r. 1226–70) of France attacked Egypt in 1249, Baybars fought against the invaders as a member of the Mamlūk troops. After the death of the sultan al-Ṣāliḥ and the victory over the crusaders in the battle of Fāriskūr, Baybars was involved in the murder of the late sultan's son and heir Tūrān-Shāh (d. 648/1250) by members of the Baḥriyya. Thus, he became one of the most important figures of the Egyptian officer corps. Because of internal quarrels within different Mamlūk factions struggling for power in Egypt, Baybars fled to Syria. There he served the Ayyūbid princes of Damascus and Karak for several years. When the Mongols prepared for the conquest of Syria in 657–8/1259–60, he came to an agreement with the then-ruling sultan, Quṭuz (r. 657–8/1259–60), and returned to Egypt with his band of refugees. After the victorious battle against the hitherto-invincible Mongols at ʿAyn Jālūt (25 Ramaḍān 658/3 September 1260) he took part in the murder of Quṭuz. Baybars was elected sultan, albeit not unanimously, by the assembled amīrs.

After his accession to the throne, Baybars began to restore the structure of the realm through deliberate administrative measures. Until the end of his reign he pursued policies designed to strengthen and consolidate the state and its organs. With this he inaugurated the development of the classical Mamlūk state. Although innovative in nature, Baybars' reforms also drew on the rich legacy of the Ayyūbid state. These reforms simultaneously contributed to his own legitimation.

His rule, and that of the Mamlūk regime, were further legitimated in 659/1261, when he formally restored the caliphate. In the summer of this year a descendent of the ʿAbbāsid family, who had escaped the Mongol bloodbath in Baghdad in 656/1258, arrived in Cairo. When his identity was confirmed, his claim to the caliphate was recognised. The newly installed caliph, al-Mustanṣir Billāh (r. 659/1261), then invested Baybars as the sole, universal sultan of all Islamic territories and those lands of the unbelievers which he would yet conquer with God's help. This confirmation by the supreme Islamic authority provided Baybars with valuable recognition as the legitimate ruler. His generous support of pious foundations further raised his status in the eyes of the believers and religious authorities (ʿulamāʾ).

Another of Baybars' innovations as sultan was of great importance for the government of Egypt and Syria. Originally, the Shāfiʿī chief judge (qādī l-quḍāt) represented the four Sunnī law schools and decided all legal cases falling under the sharīʿa. In 663/1265, however, the status of the three other schools of law—the Ḥanafī, Mālikī, and Ḥanbalī—was enhanced by Baybars, who appointed a separate chief judge for each school. This enhancement of the other three schools may be regarded on the one hand as an act of religious tolerance. On the other hand, by making these appointments, Baybars considerably strengthened the sultan's power; in the future he could play off the four rival schools against one another.

When Baybars became sultan, he ruled a state stretching from the Nile to the Euphrates. For the sake of better administration of his empire and more rapid transmission of intelligence he reorganised the postal system (barīd), for which a relay system was created. Post-stations were set up at regular intervals along the roads. Baybars not only employed the mounted postal service for the transmission of intelligence but also used carrier pigeons and optical signals.

Above all, Baybars created a powerful, well-trained, and disciplined army, and he distinguished himself as a capable military commander. In a series of campaigns he reduced Frankish control to a handful of places on the Syrian coast and repeatedly defeated the Mongols; the Cilician kingdom of Lesser Armenia was also defeated. Baybars secured control over the Ḥijāz and the Holy Cities, and annexed Nubia. Towards the end of his reign, Baybars attacked the Mongols in their Saljūq protectorate in Anatolia. Although he succeeded in defeating the combined Mongol and Saljūq army at the battle of Elbistan (10 or 13 Dhū l-Qaʿda 675/15 or 18 April 1277), he had to withdraw when a larger Mongol army approached. He failed to make Anatolia a permanent Mamlūk possession. Henceforth the Īlkhānid and the Mamlūk sultanate confronted each other as great powers of equal strength.

In order to secure his military operations, Baybars unfolded a far-ranging diplomatic initiative; he established friendly relations with Berke (r. 655–64/1257–66), the khān of the Golden Horde, and with the Byzantine emperor Michael VIII (r. 1259–82), exchanging ambassadors with both rulers, thereby promoting trade and also securing the continuing flow of young mamlūks from Central Asia—a necessary element in stabilising the regime—who were transported by Genoese vessels through the Straits.

When Baybars died in 676/1277, he left to his heirs a firmly based and well-organised polity, enlarged by his territorial gains, and constituted as a centralised and unitary state. His work thus provided the prerequisites for the cultural achievements of the Mamlūk realm from the seventh/thirteenth to the tenth/sixteenth centuries.

As a legendary figure he became the hero of the voluminous popular folk epic Sīrat Baybars in the later Middle Ages

חוקי זכויות היוצרים מונעים ממני להעתיק לכאן את כל הערך, אך הבאתי את מרביתו. כדי להפוך את ההעתקה מהערך לחוקית לגמרי, להלן פרטי הציטוט מהערך:
Thorau, Peter. "Baybars I, al-Malik al-Ẓāhir Rukn al-Dīn." Encyclopaedia of Islam, THREE. Edited by: Gudrun Krämer; Denis Matringe; John Nawas; Everett Rowson. Brill, 2012. Brill Online. HEBREW UNIVERSITY. 29 March 2012 <http://www.brillonline.nl/subscriber/entry?entry=ei3_COM-23709>

אם כבר אז כבר[עריכת קוד מקור]

הספר של פיטר ת'וראו פתוח רק לתצוגת קטע קצר בגוגל בוקס. למרות זאת להלן כמה קטעים שאפשר למצוא באתר זה:

מקום לידתו של ביברס ומוצאו (וגם אחת מהגרסאות לגבי תאריך לידתו)
http://books.google.co.il/books?hl=iw&id=s4NyAAAAMAAJ&dq=editions%3A7zVbv1cWzLEC&q=born#search_anchor
ביברס וקרב פורבי
http://books.google.co.il/books?hl=iw&id=s4NyAAAAMAAJ&dq=editions%3A7zVbv1cWzLEC&q=forbie#search_anchor
אפשר להמשיך ולחפש באמצעות מילות קוד רלוונטיות פרטים נוספים מהספר. Nik Sage - שיחה 18:17, 29 במרץ 2012 (IST)
אתה יודע שיש הבדל בין כתיבה בדפי שיחה לכתיבה בערך, כן? :) גילגמש שיחה 18:45, 29 במרץ 2012 (IST)
עם הציטוט החלקי של הערך מהאנציקלופדיה של האסלאם הרמתי לנטעדי או לך להנחתה. חוץ מזה אמרתי שאחרי שירד לי הלחץ בלימודים אתפנה לתקן את קרב פורבי. אז תוסיף גם את ביברס לעיסקה. בינתיים נצטרך להמתין לגמדים שיבואו :) Nik Sage - שיחה 20:03, 29 במרץ 2012 (IST)
הגמד הזה עסוק יותר מדי עם אלכסנדרוס וחברו הקורקסיקני. גילגמש שיחה 20:06, 29 במרץ 2012 (IST)

החלפת שם הערך מבייברס לביברס[עריכת קוד מקור]

אני מציע להחליף את שם הערך מבייברס לביברס. בייברס הינו מה שנהוג לכנות "תעתיק חופשי" של ויקיפדיה. ברם, במקרה זה התעתיק החופשי המקובל זהה ל"תעתיק המדויק" ביברס (בדומה לשם נאצר). מלבד זאת, גם חיפוש גוגל מעלה שנוסח השם ביברס נפוץ באופן משמעותי יותר מנוסח השם בייברס (למרות ששחקן הכדורגל ביברס נאתכו משפיע על התוצאות לטובת הנוסח הראשון). ולסיום, בספרות המחקר הרבה שנכתבה בעברית על האיש, מקובל הנוסח התקני. Nik Sage - שיחה 04:36, 3 באפריל 2012 (IDT)

אם ביברס הוא הנכון, שיהיה ביברס. גילגמש שיחה 08:53, 3 באפריל 2012 (IDT)
מבחינת תעתיק, השם הוא
بيبرس‭
שזה ב-י-ב-ר-ס. בייעוץ הלשוני לא ענו, ולכן אני מעביר. ‏אופקאלףשיחההצטרפו למיזם המקורי!‏ 09:21, 21 באפריל 2012 (IDT)

חרי כל הדיונים הותרתם את הברדלסים[עריכת קוד מקור]

לפני שנים מספר הערתי את תשומת לבכם לכך שהשם ביברס פרושו אריה בתורכית קיפצ'אקית ולכך של"ברדלסים - נמרים" של ביברס יש רעמה וכפתור בקצה הזנב. בכל זאת אתם מתעקשים לשוב לטעות ולציין שהסמל ההרלדי של ביברס הוא ברדלס או נמר. מן הראוי שתחזרו ותבדקו את טענותי. ד"ר שמעון גת212.117.154.242 19:24, 18 באוקטובר 2014 (IDT)

תיקנתי לאריה, אבל כדאי שתוסיף הערת שוליים. גילגמש שיחה 23:01, 18 באוקטובר 2014 (IDT)