שיחה:גזזת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ההקרנות בהם השתמשו לטיפול בגזזת, מלבד סרטן, גרמו גם למקרים רבים מאד של מנינגיומות, גידול של קרומי המוח שלרוב אינו סרטני. Ehudzel 19:57, 16 במאי 2007 (IDT)

צודק, הוספתי זאת לערך, תודה. ‏odedee שיחה 22:40, 16 במאי 2007 (IDT)

הקישור למאמר של אלגזי[עריכת קוד מקור]

הסרתי את הקישור למאמר הלא מבוסס של אלגזי. מי שרוצה לטעון לקונספירציה פושעת - בבקשה שיעשה זאת על גבי הערך עם ציטוטים אמינים ממחקר אקדמי ולא יסתתר מאחורי קישור תמים. שהרבני 21:02, 29 ביולי 2007 (IDT)

הסרט[עריכת קוד מקור]

במקום לפתוח ערך חדש על הסרט, יש מקום לומר כמה מילים עליו כאן, בערך זה. החזרתי לגרסה היציבה. אם יש בעיה בנוגע לסרט, ניתן לדון בדף השיחה. תודה, Mort - שיחה 16:44, 9 במרץ 2008 (IST)

מה אתה חושב שאין בעיה עם הסרט? מדוע לדווח בכזו הרחבה על מה שהסרט אומר, וללא כל הסתייגות. איך זה מתיישב עם NPOV? אלגוריתמיקאי - שיחה 19:13, 9 במרץ 2008 (IST)
אם אתה סבור שיש בעיה עם הסרט, טעויות עובדתיות וכיוב', אתה מוזמן לציין בערך. בתוספת מראי מקום אקדמיים, כמובן. (מצטער אם זה שוב נשמע לך מתנשא, הדרישה שלי שאדם יהיה בקיא בערכים אותם הוא עורך.) Mort - שיחה 19:15, 9 במרץ 2008 (IST)
מורט, אתה אינך בקיא במה שאתה כותב. אתה דוגמטי ומגמתי ובעל הטייה אנטי ציונית מובהקת בכתיבתך. ההתנשאות שלך אמנם נלעגת אך מפריעה לדיון ואני מבקש כי תחדול ממנה. האם הסרט הוא מקור אקדמי? מה פתאום להסתמך עליו בערך. נמק או שתוריד כל התייחסות לסרט. אלגוריתמיקאי - שיחה 19:19, 9 במרץ 2008 (IST)
אנטיציוני?! האיש מצביע ליכוד. דורית 19:36, 9 במרץ 2008 (IST)
אז מה, זה לא הופך את העריכות שלו ללא מוטות בכיוון האנטי-ציוני. אלגוריתמיקאי - שיחה 19:59, 9 במרץ 2008 (IST)
בוא נסכים לא להסכים. אבל באותה מידה אני יכולה לטעון שהעריכות שלך ממסדיות ומוטות עקב השקפת העולם הציונית שלך על כל המשתמע מזה. כך או כך, שירות טוב לערך לא יוצא מזה. דורית 20:05, 9 במרץ 2008 (IST)
אני תמיד מסכים לא להסכים. הבעייה שיש עם מורט, נוסף להטיותיו היא ההתנשאות שלו שחוזרת על עצמה (אתה לא יודע כלום, לא קראת מאמרים אקדמיים ואם אתה טוען שכן אז בוא נבחן אותך). לגופו של עניין, בערך הגזזת אני לא רואה שום סיבה להזכיר את הסרט ילדי הגזזת. הוא לא סוג המקורות שויקיפדיה מסתמכת או מצטטת עליהם בערכים מדעיים/היסטוריים (רצוי אף פעם לא). אלגוריתמיקאי - שיחה 20:30, 9 במרץ 2008 (IST)
היה לי חשד קל שאינך מבין בנושא, שכן אתה לא עסוק בלהתמודד קונקרטית עם הסרט אלא רק לטעון, בצורה מעורפת, שיש משהו בעייתי. ובכן, דבר קונקרטית. כתיבה על סרט בערך, ועוד על כזה שזכה בפסטיבל סרטים, זה דבר לגיטימי. אם יש לך טענות קונקרטיות בנוגע לעובדות המוצגות, אתה מוזמן להוסיף לערך, בצירוף אסמכתאות. ורצוי אסמכתאות אקדמיות. כי יש לך נטייה לקושש ציטוטים מהאינטרנט ולייצר מזה תזות. Mort - שיחה 20:39, 9 במרץ 2008 (IST)
אני מוריד את ההתיחסות לסרט עד שיובא נימוק מדוע הוא צריך להופיע בערך. חובת ההוכחה אינה עלי, אלא על מי שמביא את הסרט (שהיה אלמוני). אלגוריתמיקאי - שיחה 20:45, 9 במרץ 2008 (IST)
כתיבה על סרט זה עניין לגיטימי. ומאחר וזו גרסה יציבה, עליך חלה חובת ההוכחה. אני מציע לתת לאנשים נוספים לומר את דברם בנוגע לעניין זה. Mort - שיחה 21:19, 9 במרץ 2008 (IST)
כתיבה על סרט זה דבר לגיטימי אבל כאן הסרט מצוטט כמקור - זה לא סעיף "הגזזת בסרטים ובספרות היפה" אלא מובא כמקור לענייני הגזזת. העובדה שאלמוני הכניס את זה לפני מספר חודשים לא הופך את קיומו כמקור ללגיטימי וכי עלי להוכיח כי איננו מקור. אל תמציא חוקים. אלגוריתמיקאי - שיחה 21:31, 9 במרץ 2008 (IST)
אני סבור אחרת. כאמור, אני מציע שנמתין לדעתם של ויקיפדים אחרים ולא נכלה את זמננו לריק בויכוח עקר. בינתיים הקטע צריך להישאר, כי זו הגרסה היציבה. Mort - שיחה 21:35, 9 במרץ 2008 (IST)
ויכוח אתך הוא כמעט תמיד עקר. בכל זאת אני רוצה שתנמק מדוע צריך להביא את הסרט כמקור מרכזי לפרשת הגזזת. אלגוריתמיקאי - שיחה 22:32, 9 במרץ 2008 (IST)
יש בסרט בעייה מהותית אחת המונעת ממני להתיחיחס אליו כמקור מידע אמין. על פי הסרט, רק ילדים יוצאי צפון אפריקה טופלו בקרינה ואילו לפי הידוע לי, בשער העלייה לא הייתה אבחנה כזו וכל הילדים קיבלו טיפול דומה, כלומר גם יוצאי אירפה ועיראק. מוטי - שיחה 22:50, 9 במרץ 2008 (IST)
באופן אישי אני חושבת שראוי וחשוב להזכיר את הסרט, סרט שהוא ייצוג תרבותי המביא עדויות ממקור ראשון וכך יש להציגו. אני מאמינה שאפשר לבסס פשרה על בסיס גרסתו של האלוגריתמיקאי במקרה זה פלוס משפט קצר אולי לגבי הנטען בסרט. מורט, האם תסכים לכך? דורית 23:44, 9 במרץ 2008 (IST)
בסדר. Mort - שיחה 00:48, 10 במרץ 2008 (IST)
שיניתי והוספתי תמצית העמדות הננקטות בסרט. אלגוריתמיקאי - שיחה 02:07, 10 במרץ 2008 (IST)
גם אני חושב שאזכור הסרט חשוב, ולא ברור לי מדוע הוסרו האמירות מהסרט. זהו סרט תיעודי, וככלל מקורות כאלה מקובלים עלי כאמינים כמו ספר או מאמר. אם יש טענות על נכונות הדברים, יש להביא גם את אותן הטענות, בפי אומרן. אני מצטרף אגב לדברי מוטי - ידוע לי מכלי ראשון כי לא רק ילדים יוצאי צפון אפריקה טופלו בהקרנות. אך אינני חושב שמטעות זו בסרט ניתן להסיק כי הוא אינו אמין - לשם כך נדרש מקור אחר שיקבע כן. ‏odedee שיחה 11:11, 10 במרץ 2008 (IST)
השימוש בסרט כמקור הוא לא סביר. הוא לא עבר שום ביקורת עמיתים וכפי שמוסכם על כולם כאן מכיל טעויות משמעותיות (אני חושב שמבחינה מדעית יש שם עוד טעויות רבות). הוא לא ברמה של ספר עיון ואפילו לא כמו מאמר תחקיר בעיתון שבכל זאת (עם כל הביקורת שיש לנו על הדיוק) עובר עריכה. הדבר הסביר הוא לדווח על קיומו כחלק מהדיון הציבורי. השוואה אפשרית היא אולי לערכים לסרט אמת מטרידה והתחממות עולמית. אלגוריתמיקאי - שיחה 19:49, 10 במרץ 2008 (IST)
אני לא חושב שיש מקום להשוואה לסרטים האלה, כמו שאי אפשר להשוות בין שני ספרי עיון רק בגלל ששניהם ספרי עיון. אם יש גופים שמציינים שגיאות בסרט, כדאי כמובן להביא גם את השגותיהם בערך. ‏odedee שיחה 20:25, 10 במרץ 2008 (IST)
נכון, אי אפשר להשוות את הסרטים... מי שצריך לנמק הוא מי שרוצה להשתמש בסרט כמקור. אלגוריתמיקאי - שיחה 20:28, 10 במרץ 2008 (IST)
מדוע? האם המצב הוא שיש עושר רב של מקורות בנושא זה, וסרט זה הוא השולי והפחות אמין שבהם? כשבנושא מסוים יש מקורות מעטים, משתמשים במה שיש. אם יש טענות על המקור, מציינים גם אותן. ‏odedee שיחה 20:37, 10 במרץ 2008 (IST)
הסרט אינו מקור מהימן. משתי סיבות. האחת, הסרט עסק במה שיוצריו מכנים "שואת עולי צפון אפריקה" וככזה הוא חלקי ומגמתי. והסיבה השניה היא אי-דיוק בעובדות. גם אני טופלתי בגיל 4 כנגד גזזת (כנראה בעזרת קרינה) והמוצא שלי אינו צפון-אפריקאי. על פי קרובת משפחה שעבדה בתחום הרפואה באותה תקופה (אם כי לא הייתה מעורבת בטיפולי הגזזת), הרופאים עדיין לא היו מודעים לנזקי הקרינה וכאנקדוטה היא ציינה שהיו בארה"ב חנויות נעליים בהן השתמשו במכשיר הקרנה בכדי להתאים נעליים ללקוחות. הרופאים לדבריה, עשו את המיטב שביכולתם (וטעו) ולא כפי שהסרט מציג. מוטי - שיחה 20:59, 10 במרץ 2008 (IST)
יש הרבה מאוד מקורות ומאמרים בנושא. אפשר להגיע לחלק דרך המכון הלאומי לחקר השלכות הטיפול בגזזת. דוגמה קטנה לאמינות, האתר הנ"ל מדבר על כ-20000 איש שטופלו, בעוד הסרט טוען ל-100,000. אלגוריתמיקאי - שיחה 21:09, 10 במרץ 2008 (IST)
OK, אם כך נראה לי שבאמת אין צורך לצטט מהסרט, די באזכור כללי שלו. ‏odedee שיחה 21:34, 10 במרץ 2008 (IST)

עריכה[עריכת קוד מקור]

יש לערוך ולסדר את החלקים החדשים שנוספו למאמר על המחקר של פרופ' שפרה שורץ.

הוספתי מספר פרטים, הנני מסכימה עם דבריו של יוזם הסרת איזכורים שאיננם מבוססים אקדמית כמקובל(יש אלפים כאלה בכאינטרנט) , כל איזכור בעתונות או בסרטים וכד.. רק משרת את בעלי האינטרסים הזרים להצגת הנושא בויקיפדיה שאמור להיות נקי עד כמה שניתן. הערך לעניות דעתי לאחר שהוספתי מספר פרטים מבוססים מדעית בהחלט עונה על הדרישות. פרופ' שפרה שורץ


בסדרת הטלוויזיה "הקשר הישראלי " של בן כספית בפרק העוסק בפרשת נפגעי הגזזת הופיע הבמאי של סרט "ילדי הגזזת" והודה לפני המצלמה שסרטו היה שגוי במסקנותיו ושהוא הוציא אותו לאקרנים "מוקדם מידי" לפני שביצע תחקיר רציני בנושא.לדבריו רק לאחר שיצא הסרט לאקרנים גילה פרטים חדשים ששינו את מסקנותיו בנושא. לדבריו הסרט שימש מאז ככלי שרת של תנועות אנטי ישראליות איסלמיות קיצוניות ואף של ניאו נאצים. הוא הצהיר ששוב אינו עומד מאחורי תיאורית הקונספירציה המוצגת בסרט.

על הגזזת ומוראותיה[עריכת קוד מקור]

ממליץ לקרוא את סיפרו של דוד עברי"דודי-מהשכונה הבגדאדית בני סעיד" בהוצאת המכון לחקר תנועת המחתרת הציונית-חלוצית בעירק. עברי מספר על ילדותו בשכונת העוני הבדדית ובין השאר הוא מתאר בצורה מאד מרגשת את העינויים שעוברים הוא ואחיו מידי הנגע עצמו ובמהלך הטיפלים שעברו אצל כל מיני ידעונים ומכשפים שתמורת הכסף שלא היה לאימם המליצו על טיפולים שחלקם היו נוראים. חשוב לזכור שמדובר בשנות ה-40 למאה ה-20 ולפני עלייתם לישראל.

אם כך, הוסף את פרטי הספר לסעיף הקריאה הנוספת של הערך. תודה. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 11:54, 26 באוגוסט 2010 (IDT)

הורדתי את הערת העריכה[עריכת קוד מקור]

נראה לי שהיא כבר ממזמן לא רלוונטית --קורי - שיחה 17:02, 10 באוגוסט 2012 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 23:16, 3 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:52, 1 ביולי 2013 (IDT)

הדרה וגזענות בויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

בכתבה בהארץ אתמול (ראו כאן) כתבה רוויטל מדר שבויקיפדיה יש הדרת אוכלוסיות הנגועה בגזענות. בין השאר ציינה שהדגמה להדרת אוכלסיות בויקיפדיה אפשר לראות בערך הזה. לשמחתי לא הבנתי מה היא. רוצה כל הכבוד לכותבי הערך. נת קייק - שיחה 09:32, 19 במרץ 2015 (IST)

אכן כך. גם אני קראתי והרגשתי היא, שהכותבת הסתמכה על הסרט ומסקנותיו המזעזעות ולא על המחקרים הנזכרים בערך, אלא אם כן טענתה היא נגד איזכורם של מחקרים אקדמיים, שמקלקלים את הנחת הקיפוח והקונספירציה החביבה עליה.שלומית קדם - שיחה 14:55, 19 במרץ 2015 (IST)

במה עוסק הערך?[עריכת קוד מקור]

לא ברור אם הערך עוסק במחלת הגזזת (בדומה לעשרות ערכי מחלות אחרים בוויקיפדיה) או בהיסטוריה של טיפולי רנטגן במחלה, וספציפית בפרשת ילדי הגזזת בארץ. יכול להיות שצריך להפריד לשני ערכים שונים. אבל אם לא, לכל הפחות צריך להרחיב קצת על הגזזת כמחלה: אפידמיולוגיה, דרכי הידבקות והטיפול המומלץ הנוכחי לה, שכרגע אינו מוזכר כלל בערך.