שיחה:דו-ערכיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תורגם חלקית מהערך המקביל בוויקי האנגלית. Kulystabשיחההאם המלחמה הגדולה גדולה על ויקיפדיה? • כ"ז בשבט ה'תש"ע • 01:16, 11 בפברואר 2010 (IST)

הגדרה[עריכת קוד מקור]

אמביוולנטיות מוגדרת כאן כמצב של רגשות מנוגדים, אבל בויקיפדיה האנגלית מקפידים לרשום: תגובות, עמדות, רכיבים, ורק לאחר מכן רושמים שהמושג יכול להתייחס לרגשות אך, מאידך, גם למצב של היסוס והתלבטות. לי זה נראה מדויק פי 7 מהניסוח בעברית המתייחס אך ורק לרגשות. במילון מרים-וובסטר, כתוב: 1. עמדות או רגשות, פסיחה על שתי הסעיפים, התלבטות לגבי איזו גישה לנקוט. במילון אוקספורד כתוב: רגשות או רעיונות. אני משנה את ההגדרה בהתאם.MoonMadness 09:25, 5 באוגוסט 2014 (IDT)

ניסוח[עריכת קוד מקור]

אני חושב שאין מקום לחזרה על אותו רעיון כמה פעמים בערך אנציקלופדי (לדוגמא "חולנית או פתולוגית"), לכתיבה ארכנית של דבר שאפשר להביע בקצרה באופן ברור יותר ללא אובדן מידע, לשימוש במילים לועזיות שיש להן מקבילות (אקוויולנטים ;-)) בעברית, לשימוש במילים ארוכות שיש להן מקבילות קצרות, ולניסוחים עילגים במקום ניסוחים אינטליגנטיים (לדוגמא "דו-ערכיות פתולוגית פוגשים בתמונה הקלינית של..." - מי פוגשים? מה פוגשים?), ולהבעת דיעה אישית. אני מתקן ניסוחים לאורך הערך. MoonMadness 10:02, 5 באוגוסט 2014 (IDT)

ביהדות[עריכת קוד מקור]

אם כי ביהדות זה נקראה יצר הטוב שנלחם ביצר הרע

מושג מקביל[עריכת קוד מקור]

לפי ידיעתי, המושג שְנִיוּת מקביל למושג דו-ערכיות. האם יש לציין זאת בערך? אלת המסטיק - שיחה 15:25, 14 בדצמבר 2011 (IST)

יכול להיות, ואפשר לציין זאת בערך, אם כי עד כמה שאני יודע, ותקנו אותי אם אני טועה, המונח שניות מתייחס יותר לתכונה של דבר שיש לו שני פנים או שני היבטים (דואליות), ולא ליחס או רגש המורכב משני גורמים מנוגדים. Kulystabשיחהגן עדן, גיהנום, או הובוקן... עד חג המולד • י"ח בכסלו ה'תשע"ב • 15:50, 14 בדצמבר 2011 (IST)