שיחה:הוראת המתמטיקה בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערך נכתב תוך הסתמכות על המקורות המצויינים בו בהערות השוליים כחלק מעבודה רחבה יותר על הערך אריתמטיקה במסגרת "מקצרמר למובחר". אני מקווה להרחיב את הפרק על הלימוד התיכוני בהמשך.--שמעון 10:33, 28 באפריל 2007 (IDT)

כדאי גם להוסיף אולי על הוראת המתמטיקה באוניברסיטה. לירן (שיחה,תרומות) 17:44, 9 במאי 2007 (IDT)
בהחלט, רק שכרגע אני שקוע עם אריתמטיקה וספיחיו (בעיקר הערך על ההיסטוריה) וחיפוש מקורות הוא תהליך מייגע, מה גם שאינני סטודנט בעצמי, דבר שאיננו מקל. אם תוכל להוסיף את המידע בעצמך- תשרה עליך הברכה. :-) --שמעון 18:09, 9 במאי 2007 (IDT)

ב1964 ישראל הייתה מקום ראשון במתמטיקה?[עריכת קוד מקור]

אני מודע לכך שאלו היו תוצאות המבחנים, אך שמעתי (ממקורות המבינים בתחום) טענות על כך שלמעשה באותה שנה דאגו במשרד החינוך להגיש למבחנים האלה רק תלמידים טובים מאוד וכך בעצם רימו את שיטת המבחן. הבעיה היא שאיני יודע איך למצוא מקור אמין לטענה זו. לירן (שיחה,תרומות) 14:37, 31 באוקטובר 2007 (IST)

זה לא היה הישג חד-פעמי וגם לא רק במתמטיקה. דב ט. 14:44, 31 באוקטובר 2007 (IST)
אתה בטוח שזה לא היה חד פעמי? למיטב ידיעתי זה כן היה חד פעמי - וגם אז - זה הושג במרמה. לירן (שיחה,תרומות) 14:48, 31 באוקטובר 2007 (IST)
כן, מקומות גבוהים במבחנים בינ"ל הושגו מספר פעמים באותן שנים, בכמה תחומים ובכמה רמות (יסודי, תיכון). טענות על 'רמאות' יש להוכיח. דב ט. 15:05, 31 באוקטובר 2007 (IST)
טוב, דווקא מצאתי מקור שהוכיח את צדקת הטענה, דברים שאמרה שרה הרשקוביץ ממט"ח (יש לשים לב שיש לה אינטרס מסוים) בדיון בוועדת החינוך של הכנסת מן ה-9 באוקטובר:

"מאוד נוח לכולנו להתרפק על מיתוסים ואנחנו עושים את זה בגדול ומסלפים את העובדות. המקום הראשון של מדינת ישראל במבחנים בינלאומיים בשנת 1964 היו משלוש כיתות מחוננים במדינת ישראל. מדינת ישראל ננזפה באותו זמן על אי-עמידה בתנאי המדגם וכתוצאה מזה בשלב ראשון היא לא הורשתה להשתתף במבחנים הבינלאומיים ואחר כך פרופסור אריה לוי זיכרונו לברכה התחנן שייתנו למדינה להיכנס חזרה ומדינת ישראל נכנסה חזרה בשנת 1974 למבחנים בינלאומיים."

דב ט. 15:15, 31 באוקטובר 2007 (IST)

יש בעיה קלה עם הדברים כמו שהם מנוסחים, כיתת 'מחוננים' בהגדרה זו לא הייתה קיימת ב-1964. דב ט. 15:16, 31 באוקטובר 2007 (IST)
האם יש לך מקור מוסמך שעל פיו תוכל לשפר את הניסוח הנ"ל? אם כן, אשמח אם תעשה זאת. שמעוןאתנחתה קומית קלה 21:38, 31 באוקטובר 2007 (IST)
לא, מעבר לדברים שציטטתי שנלקחו, כאמור, מדיון בכנסת. לא שמרתי את הלינק אבל זה כמטווחי גוגל. דב ט. 08:51, 2 בנובמבר 2007 (IST)
[1]. יש לציין שאנונימי קרא "הנתונים שבידי הם אחרים". ‏– rotemlissשיחה 08:56, 2 בנובמבר 2007 (IST)

אחת משלושת כיתות "המדגם" היתה כתה שלי בבית ספר כלל לא סלקטיבי. אני משער שאחת מסיבות ההצלחה היתה זה שעשיתי באותה כתה כמה דברים שנחשבו למתקדמים וחדשניים בעיני החוקרים דאז. היום שוב אינני מצדיק את הכנסתם לכתות בית הספר. חוששני שהכשלונות של היום אף הם אינם אלא שיקוף של הנטיות הפידגוגיות של החוקרים העכשיויים. עמוס ארליך - שיחה 01:20, 26 בספטמבר 2011 (IDT)

פערים[עריכת קוד מקור]

רק אתמול דברתי עם חבר ילדות שלי שעבר לסינגפור לפני שנים ספורות, בגלל העבודה של אביו. שאלתי אותו מה לומדים במתמטיקה בבתי-הספר בסינגפור, והוא ספר שהם בדיוק התחילו ללמוד מטריצות ושהם סיימו מזמן את הנושא של חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, טריגונומטריה, וקטורים וכו'. אני בכתה י"א, 5 יח"ל במתמ', ורק לא מזמן התחלנו ללמוד על נגזרות של פונקציות טריגונומטריות. הוא בכתה י', והוא עמד להתחיל בסמסטר השני של כתה י' ללמוד חומר שבישראל לומדים רק בטכניון. פערים כאלה חייבים לבוא לידי בטוי בערך. שונרא 11:51, 9 בינואר 2008 (IST)

ערך להשלמה[עריכת קוד מקור]

דוד שי הניח על הערך תבנית "השלמה" בנימוק "בדידים זה לא הכל". לפיכך, פרט לצורך לכתוב את הפסקה על הלימודים האקדמאיים בארץ (שאותה משום מה שכחתי), אשמח לדעת איזה עוד חומר ראוי להכלל בערך. שמעון - שיחה - פיזיקה להמונים 09:13, 29 במאי 2008 (IDT)

הסעיף "הוראת האריתמטיקה היסודית בישראל" עוסק באריכות במחלוקת סביב שיטת הבדידים (דיון שעיקרו צריך לעבור לערך בדידים), וכן בשיטת "הסטנדרטים", אך חסר בו הבסיס - מהי תוכנית הלימודים? האם רק ארבע פעולות החשבון, או גם חשבון אינפיניטיסימלי, או משהו באמצע. גם בסעיף "הוראת המתמטיקה התיכונית בישראל" אין אף מילה על תוכנית הלימודים, ואף מילה על ההבדל שבין מסלולי 3, 4 ו-5 יחידות. בשלב שני אפשר לעסוק בהשתנות תוכנית הלימודים. אני למשל, למדתי לחשב באמצעות לוח לוגריתמים, אך מתוכנית הלימודים של ילדי הוא נעלם (וטוב שכך). מוזכרים ספרים של בני גורן וגבי יקואל, אך אנציקלופדיה אינה אמורה לתאר רק את ההווה, אלא גם את העבר. בשנות השישים למדתי מספריהם של שמיר, אבירי, קלעי-תוחמן, ברוך בן יהודה ויצחק לדיז'נסקי. בני הבכור למד מספריו של אספיס. המעבר ממגוון רחב של כותבים לכותב כמעט יחיד אומר דרשני. הערך הנוכחי היא רק תחילת הדרך. דוד שי - שיחה 20:16, 29 במאי 2008 (IDT)
הוספתי סעיף (לא שלם) על ספרי הלימוד לבית הספר התיכון. דוד שי - שיחה 21:30, 29 במאי 2008 (IDT)

עדכון של הערך[עריכת קוד מקור]

תיקנתי כמה שגיאות ואי-דיוקים (במיוחד בהגדרות של מושגים), והוספתי מקורות. הורדתי את רשימת ספרי הלימוד ליסודי כי היא לא עדכנית וגם כי מה שנכתב על הספרים אינו נכון. אין אף ספר הנוקט רק בגישת החקר או רק בגישה התבניתית. כל הספרים (כמעט) משלבים בין הגישות. כמו כן, כל ספר מיועד גם לעבודה בכיתה וגם בקבוצות. (לרוב שיעור מתנהל בשילוב בין שתי האפשרויות).

יש עוד המון עבודה לעשות - גם בתוכן וגם במקורות וסימוכין. יש לציין, למשל, שבישראל לא קיימת תוכנית לימודים למתמטיקה בתיכון (גם בזה אנחנו מיוחדים!) וכל מה שיש זה מכוונים לבגרות. חסר סעיף על חטיבת הסיניים - תוכנית הלימודים החדשה והישנה: מהות השינוי והסיבות.

אני עורך חדש בויקיפדיה, ואשמח לכל הערה. גיא הד - שיחה 14:42, 19 ביולי 2010 (IDT)

אין לי שום יכולת לשפוט את תוכן השיוניים שלך שכן אין לי ידע בנושא כלל. אולם מבחינת עריכה, סגנון ועימוד השינויים מוצלחים ולא מבחינים בהיותך חדש. אם אתה רוצה אתגר קצת יותר גדול. הוראת מתמטיקה עודנו אדום. בברכה, דניאל ב. 15:04, 19 ביולי 2010 (IDT)
עימוד?! אולי חלוקה לסעיפים?. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 15:16, 19 ביולי 2010 (IDT)
אתה יכול להדגים לי מה הכוונה ב"עימוד"? גיא הד - שיחה 08:47, 21 ביולי 2010 (IDT)
זה בדיוק מה שאני מבקש מדניאל. אין לי מושג למה הוא קורא "עימוד". עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 16:18, 21 ביולי 2010 (IDT)
עכשיו הבנתי. :-) גיא הד - שיחה 22:32, 21 ביולי 2010 (IDT)

אגב, אני הייתי פותח את הערך במילים "מדיניות הוראת המתמטיקה בישראל היא גחמתית - מצב טוב בהרבה מטיפולה של מדינת ישראל במרבית התחומים האחרים, משום שבהם אין מדיניות כלל.". עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 15:18, 19 ביולי 2010 (IDT)

אני לא חושב שהוראת המתמטיקה היא גחמתית רק בישראל. תנודות בהוראת המתמטיקה היו בכל העולם, ומלחמות מתמטיקה ממשיכות גם היום. לדעתי הוראת המתמטיקה היא בבואה של התרבות והערכים בחברה, וזאת אחת הסיבות שהנושא מעניין אותי. גיא הד - שיחה 08:15, 21 ביולי 2010 (IDT)

אני שיניתי את ההקדמה ועוד קצת אי-דיוקים בטקסט. כרגע אני עושה מחקר קטן לגבי ההיסטוריה של החינוך המתמטי בארץ (מסתבר שיש הרבה דברים שאני לא יודע), ובקרוב אני מתכוון לפתוח תת-פרק על חטיבת הביניים. אני אשמח לעזרה, גם בערריכה, וגם בהערות והפניות למקורות כאן בדף השיחה. גיא הד - שיחה 08:15, 21 ביולי 2010 (IDT)

אני מציעה לשפר את חלוקת הערך לפסקאות: הוראת מתמטיקה בבית הספר היסודי, הוראת מתמטיקה בחטיבת הביניים, הוראה בחטיבה העליונה, הוראת מתמטיקה על יסודית - מכללות ואוניברסיטה. כמו כן יש מקום לפיסקאות נוספות, כמו הוראת מתמטיקה בשילוב טכנולוגיה, הוראת מתמטיקה בעזרת אבזרים ועוד...DoritC - שיחה 21:18, 22 ביולי 2010 (IDT)
צריך להיות ערך נפרד, או ערכים נפרדים, לגישות הוראה שונות כמו הגישה הקוסטרוקטיבית וצאצאיה: חקר, שימוש באמצעי המחשה, קוסטרוקציוניזם (הגישה של סימור פאפרט), וכן לגישת ההוראה הפרונטלית (הגישה של רון אהרוני). הדף כאן צריך להתרכז בדיון התרבותי ובהתפתוחת הוראת המתמטיקה בישראל לאורך השנים.

שאלה בנוגע לקישור לבלוג[עריכת קוד מקור]

לאחרונה אני עובד על בלוג שמציג מאמרים בנושא הקשר שבין חברה למתמטיקה. התכנים הם תפיסות בנוגע למתמטיקה, ההיטוריה של המתמטיקה, הוראת המתמטיקה וכו'.

הבלוג, כמובן, אינו למטרות רווח או פרסום אישי, ומטרתו קידום החשיבה על מתמטיקה. אני עושה מאמץ רב לדאוג שכל מה שאני כותב יתבסס על מקורות אמינים וייצג את המציאות באופן מורכב ומלא.

האם הערכים "מתמטיקה", "ההיסטוריה של המתמטיקה" ו"הוראת המתמטיקה בישראל" מתאימים כדי להציג קישור לבלוג?

ככותב לשעבר בויקיפדיה וכמי שמעוניין בטובת קוראיה וכותביה, אשמח לעזרה בשיקול הדעת.

להלן הקישור לבלוג:

חברה בראי המתמטיקה

אלון

בערך שלפנינו בוודאי ראוי לקשר לבלוג. דוד שי - שיחה 13:52, 21 במאי 2011 (IDT)
מסכימה, לדעתי אין בעיה לשים קישור למאמר הספציפי שדן בהוראת המתמטיקה בישראל באתרך, ומשם הקורא כבר יתגלגל למאמרים נוספים בתחום זה בעצמו. ונשמח מאוד אם תשוב לשורותינו ותכתוב למשל את הוראת המתמטיקה Face-smile.svg תודה, Ravit - שיחה 13:56, 21 במאי 2011 (IDT)

תודה, אוסיף את הקישור הרלוונטי.

ייתכן שאכתוב על הוראת המתמטיקה באופן כללי, אני פשוט לא בטוח שהידע שברשותי מקיף מספיק על מנת לעשות זאת.

לפי האתר, נראה שיש לך לא מעט ידע... תתחיל משהו בהזדמנות, ואני בטוחה שיהיה מי שישפר וירחיב את הערך. (אגב, תזכורת: חתימה אפשר ליצור באמצעות לחיצה 4 פעמים על מקש הטילדה ~ ). תודה, Ravit - שיחה 14:37, 21 במאי 2011 (IDT)

מחיקת קישור[עריכת קוד מקור]

שאלה: הכנסתי ל-"קישורים חיצוניים" של "הוראת המתמטיקה בישראל" הפניה אל אתר שבו אפשר למצוא את מה שמאחרי פרק מסוים בתוכנית הלימודים החדשה במתמטיקה לחטיבת הבינים. הייתי יו"ר הועדה שכתבה את התוכנית. הפניה זאת נמחקה ואפילו הודיעוני שהיא נחשבת השחתה. אם יש בנושא התבטאות לא נאותה הרי היא לא אצלי אלא בקישור המופיע אצלכם. אודה לכם אם תשחזרו את הודעתי ותבטלו את אזהרת ההשחתה. עמוס ארליך. עמוס ארליך - שיחה 19:10, 25 בספטמבר 2011 (IDT)

החזרתי את הקישור, משום שאני סבור שיש לו חשיבות רבה, בהציגו קטע מתוכנית הלימודים לחטיבת הביניים. דוד שי - שיחה 08:09, 30 בספטמבר 2011 (IDT)

הפניה מגוחכת[עריכת קוד מקור]

"כך למשל, טענה פרופ' אנה ספרד כי לימוד מתמטיקה אינו מחדד את השכל אלא רק את המיומנות המתמטית[2]."

ההפניה היא לטור של מנחם בן, שכותב "אפילו פרופ' אנה ספרד, פרופסור לחינוך מתמטי מן הטכניון, אישרה בשעתו בראיון למוסף "הארץ" כי לימוד מתמטיקה אינו מחדד את השכל אלא רק את המיומנות המתמטית".

ואני אומר - ציטוט-של-ציטוט, ועוד של מנחם בן, הוא לא הפניה קבילה. מצאו-נא את הראיון למוסף "הארץ" המדובר (וודאו שמה שנאמר בו הוא אכן מה שמנחם בן מצטט) או שתיפטרו מכל העסק. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 11:36, 23 ביולי 2012 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 02:39, 4 במאי 2013 (IDT)

לא נמצא עותק מקוון, בברכה, Nurick - שיחה 04:53, 20 בספטמבר 2013 (IDT)

קישור שבור 4[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 02:39, 4 במאי 2013 (IDT)