שיחה:הקרן לאדמות ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חשיבות[עריכת קוד מקור]

ארגון חשוב, וחשיבותו לכאן היא כחשיבותם של נשים בשחור, מחסום ווטש, שלום עכשיו ואחרים קוני למלכ"ט בתשרי ה'תשס"ט • 22:20, 27 באוקטובר 2008 (IST)

אין מקום להשוואה לשלושת הארגונים שהזכרת. לפי הערכים הרלוונטיים, מחסום ווטש הוקמו בשנת 2001, והשניים האחרים בשנות ה-80. דהיינו, מדובר בארגונים ותיקים ומבוססים, עם רקורד של פעילות המצדיק ערך אנציקלופדי. לעומת זאת, הארגון החדש הוקם, אם הבנתי נכון, ממש לאחרונה. מדוע לא להמתין שנה שנתיים, ואז, אם תהיה לכך הצדקה, לפתוח ערך עליהם? קלודיה - שיחה 00:12, 28 באוקטובר 2008 (IST)
לא הבנת נכון הארגון קיים כבר מספר שנים, ואכן יש לו חשיבות לא פחות מנשים בשחור ודומיהם.בית השלוםשיחה • ל' בתשרי ה'תשס"ט • 16:21, 29 באוקטובר 2008 (IST)
עד כה לא נכתב כאן נימוק להבהרת חשיבות. השוואה לארגונים אחרים שאינם דומים בפעוןלתם היא הערכה אישית ולא נימוק המורה - שיחה 10:53, 30 באוקטובר 2008 (IST)
כיוון שנראה שהקרן קיימת זמן רב, השאלה המתבקשת היא מה בדיוק עשתה בזמן זה. מחסום ווטש, שגילה דומה, זכתה למימון מהאיחוד האירופאי ופעלה באופן סדיר ועוקב. נשים בשחור מקיימות הפגנות שנים רבות. אני לא רואה טעם להתייחס להשוואה הלא סבירה לשלום עכשיו, ארגון גדול פי כמה שפעילותו רבה.
לפי הכתוב בערך עתה מופיעים שתי פעולות של הקרן. האחת היא מהעת האחרונה - מכירה של 100 דונם, בעוד שהשנייה היא יוזמת הקמת התיישבות יהודית בשטח שבין ירושלים למעלה אדומים. השאלה הראשונה שעולה היא עד כמה הפעולות האלו צלחו. אנחנו לא נכתוב על כל גוף שמחזיק 100 דונם בישראל רק בגלל שהוא מחזיק, ומהכתוב בערך לא הבנתי למה הכוונה בכך שהם יזמו התיישבות. כמו כן, אני מתקשה להאמין שאלו באמת כל פעולות הקרן, לבטח יש עוד שיוכלו לשכנע בחשיבות. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 13:02, 30 באוקטובר 2008 (IST)
הקרן מקימה שכונות יהודיות בין היתר בשטחים שליד רמאללה ואיזורים אחרים הנכללים ברשות הפלסטינית. החשיבות וההשפעה של פעולות אלא עצומה משום שהם מיצבים את גבולות ירושלים, מונעים את חלוקת העיר וכך קובעים למעשה את גבולות הקבע של מדינת ישראל. פעולות אלא חשובות ומשפיעות הרבה יותר מסתם הפגנות. בית השלוםשיחה • א' בחשוון ה'תשס"ט • 13:52, 30 באוקטובר 2008 (IST)

מדובר בארגון שעושה בעת האחרונה הרבה פעולות בעלות מהדהדות המערערות את מרקם היחסים בין יהודי וערביי ירושלים, למשל באיזור מחנה הפליטים שועפאת ושכונות ראס ח'מיס ושדה"ת עטרות [1]. יתכן שאם היה כבר כתוב הערך אריה קינג אז מוטב היה לאחד אותו לתוכו. יחסיות האמת • א' בחשוון ה'תשס"ט 13:53:18

האם קיימת חברה או עמותה בשם הזה, או שמא מדובר בפעילות של אדם אחד (אריה קינג)? כל עוד אין לנו אישור לכך שאכן קיימת כזו עמותה, והולך ומצטבר הרושם שמדובר בפעילות של אדם בודד, הרי שיש למחוק את הערך. ולהציע לכותב הערך לכתוב על האיש ופועלו, ונראה לי שראוי כמובן לפרט את הפעילות הפוליטית שלו בעירית ירושלים. קלודיה - שיחה 14:51, 30 באוקטובר 2008 (IST)
הקרן היא עמותה הפועלת בהתנדבות. אריה קינג הוא מנהל ויש גם עורכי דין שעוזרים בהכנת התיקים- גם הם בהתנדבות. ההשוואה שהבאתי בתחילה הייתה לארגונים פוליטיים חוץ פלרמנטרים הפועלים בצורה התנדבותית ומרבים להשתמש בקביעות בפעילי שטח או לחלופין בפעילות משפטית. קוני למלב' בחשוון ה'תשס"ט • 21:31, 30 באוקטובר 2008 (IST)
אם אלה מי שאני חושב שהם, הרי שהם אכן מוכרים ופועלים, ויש מקום לערך. אביעדוס 21:39, 30 באוקטובר 2008 (IST)
אני גם כן השתכנעתי שאין מקום למחיקה מהירה על פי נימוקיו של יחסיות. בית השלום עדיין לא אמר לי דבר קונקרטי, ואשמח אם יקח הזמן לענות על השאלות שהצגתי. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 00:19, 31 באוקטובר 2008 (IST)
לפי הקישור הזה הפעילות של אריה קינג במזרח ירושלים נעשית כחלק עמותת אלעד, כשכפי שאתם רואים כבר יש לנו עליה ערך בויקי. צריך לבדוק. ככל שכך, נימוקי החשיבות של יחסיות נופלים. קלודיה - שיחה 15:05, 2 בנובמבר 2008 (IST)
זו פשוט טעות במקרה הטוב. עמותת אלע"ד פועלת רק באיזור עיר דוד. הקרן הנוכחית פועלת בכל ארץ ישראל, ובפרט בכל מזרח ירושלים, כפי שמפורט בגוף הערך. --בית השלוםשיחה • ד' בחשוון ה'תשס"ט • 18:20, 2 בנובמבר 2008 (IST)

החשיבות הובהרה, עברו כשבועים מהצבת תיבת "הבהרת החשיבות", סבורני שאפשר להסירה.

החשיבות לא הובהרה, הועלו כאן בדף שאלות (ע"י זהר דרוקמן) שלא זכו למענה. לימור י - שיחה 02:42, 7 בנובמבר 2008 (IST)
אני מניח שהיה צריך למחוק את הערך כבר ב-7 בנובמבר, אבל בשל הזמן שעבר העליתי תבנית הבהרת חשיבות שוב. שי חלצי - שיחה 19:30, 9 בפברואר 2010 (IST)
כפי שאפשר לראות בדיון לעיל - גם אני הסכמתי, ואודי מסכים, שדברי יחסית בזמנו מהווים הבהרת חשיבות מספקת, כך שכשלימור כתבה את שכתבה - גם אז לא היה צריך למחוק. זהר דרוקמן - Talk to me Goose! ‏ 19:32, 9 בפברואר 2010 (IST)
מי זה אודי? ואיפה הסכמתם? אני לא מוצא. שי חלצי - שיחה 19:42, 9 בפברואר 2010 (IST)
אני מסכים שיש חשיבות לערך, לדעתי חשוב שיהיה מקום בו יפורסם מידע אמין על העמותה. יוסאריאןשיחה 20:40, 9 בפברואר 2010 (IST)
לפחות דבר אחד טוב יצא מהטעות שעשיתי, וזה התעוררות של כותבים לשיפור הערך :) שי חלצי - שיחה 21:07, 9 בפברואר 2010 (IST)

ימין רדיקלי[עריכת קוד מקור]

חשוב או לא, לדעתי הארגון צריך להיות מוגדר כימני רדיקלי. שמתי אותו גם בקטגוריה:גזענות בשל מטרותיו המוצהרות ופעולותיו. יוסאריאןשיחה 11:30, 2 בנובמבר 2008 (IST)

רדילקי הייתי מתווכח על זה - אבל לצער אני יודע את הדעה הרווחת בויקי, אך גזענות? מאן דכר שמיה? מה הקשר? ארץ ישראל שייכת לעם ישראל זה לא גזענות. קוני למלד' בחשוון ה'תשס"ט • 14:36, 2 בנובמבר 2008 (IST)
הצדק עם יוסריאן. ארגון שמדיניותו המוצהרת היא לא למכור קרקעות פרטיות לערבים, הוא ארגון גזעני, בדיוק כמו שחנויות שנהגו לשים שלטים "אין כניסה ליהודים" הן חנויות גזעניות. ראה גם את תת-הפרק על גזענות בישראל המציין במפורש את מחוייבותה של ישראל לאזרחיה הערביים ואת החובה לנהוג כלפיהם בשוויון. קלודיה - שיחה 15:01, 2 בנובמבר 2008 (IST)
יותר מכך - לא "לא למכור קרקעות פרטיות לערבים" אלא "לרכוש קרקעות בגליל, ובנגב ולישבם ביהודים, ובפרט במקומות בהם נמנעת על ידי כך התיישבות ערבית". יוסאריאןשיחה 15:07, 2 בנובמבר 2008 (IST)
הוואקף מוכר קרקעות רק למוסלמים (באם אתה חולק על כך, אמצא לך מקור) לדעתך צרי לקטלג אותו בקטגוריה "גזענות"?
אין לי מושג האם נכון הדבר. למיטב ידיעתי, אדמות ווקף רבות נמכרו במהלך השנים גם ללא מוסלמים. לפי הערך וקף, לא מעט ישובים בישראל דווקא נבנו על אדמות וקף. ובכל מקרה, לפי הערך ווקף הוא ארגון צדקה דתי שמטרתו המרכזית לסייע לבני הדת המוסלמית, שזו כמובן מטרה סופר-לגיטימית, בדומה לאינספור ארגונים יהודיים ונוצריים מקבילים. לא כך הדבר לגבי ארגון יהודי-לאומני לא דתי ששם לא למטרה "לייהד" אזור מסוים בישראל, באמצעות מניעת רכישת קרקע מבני הלאום הערבי, במקרה הזה בגליל. זו גזענות, וכך יש לסווגה. קלודיה - שיחה 18:30, 2 בנובמבר 2008 (IST)
טוב שלא הכנסתם את חוק השבות ואת יהוד הגליל לקטגוריה:גזענות. יחסיות האמת • ד' בחשוון ה'תשס"ט 19:04:24
אני מאמין שבהכנסת הקטגוריה לערך זה יש מן הבעת הדעה האישית. ממה שקראתי בערך גם אני לא אוהב את אופן הפעולה הספציפי של הארגון ובאופן ערכי אישי - יש בזה מן הגזענות לטעמי. עם זאת, בואו נשמור את הקטגוריה הזו לדברים בוטים יותר. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 22:47, 6 בנובמבר 2008 (IST)
אם כך, גם אתה מסכים שמדובר בארגון גזעני. גם אם אסכים עימך שאין מדובר בגזענות מדרגת החומרה ביותר, עדיין מקומו בקטגוריה שלנו, שאינה מבחינה בין גזענות בוטה ל"גזענות סתם" קלודיה - שיחה 00:19, 7 בנובמבר 2008 (IST)
נא לא להכניס מילים לפי. כתבתי, ואני מצטט: "אני לא אוהב את אופן הפעולה הספציפי של הארגון ובאופן ערכי אישי - יש בזה מן הגזענות לטעמי". בין זה לבין הכרזת הארגון כ"גזעני" יש הבדל גדול מאוד. אני מוצא בהרבה דברים מן הגזענות, בין אם בכוונה תחילה או לא, החל במוקדי שירות טלפונים שמסרבים לתת שירות ברוסית או ערבית ועד לעובדה שבמהלך 3 שנותי בצה"ל לא פגשתי בחייל מוסלמי אחד. אבל זה לא הופך את צה"ל לגזעני (אני בטוח שארגוני שמאל מסוימים ימצאו סיבות אחרות) וגם לא את אותם מוקדי שירות. להכניס את הארגון הזה לקטגוריה של "גזענות" זה לדעתי מופרך. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 14:50, 7 בנובמבר 2008 (IST)

האם ארגון ציוני?[עריכת קוד מקור]

הארגון משוייך לקטגוריה ארגונים ציוניים. לא מוסבר בערך מה ציוני בפעולותיו --לימור י - שיחה 02:47, 7 בנובמבר 2008 (IST)

גם לי יש שאלה רטורית: האם יהושע חנקין היה ציוני? יחסיות האמת • ט' בחשוון ה'תשס"ט 02:56:13
לדעתי הקרן לאדמות ישראל לא עונה על הקריטריון של ארגון ציוני. וליחסיות - התשובה היא כן ויחי ההבדל הבכלל לא קטן. אריאל - שיחה 14:00, 7 בנובמבר 2008 (IST)

אני לא מבין, המטרה של הקרן היא לשמור על מגינת ישראל יהודית, ליישב את ארץ ישראל ביהודים. מה לא ציוני במטרות האלו?

ארגון או חברה?[עריכת קוד מקור]

באתר המפדל [2] מצויין שקינג הוא שותף ומנהל ב"קרן לאדמות ישראל". על פי המינוח המקובל, שותף הוא בחברה. גם בפרסומים לא מצויין שזו עמותה. לימור י - שיחה 03:01, 7 בנובמבר 2008 (IST) הקרן גובה 5% עמלה על כל תיווך בין המוכר הערבי לקונה היהודי, לדעתי מדובר בחברה שכן יש לה הכנסות החייבות בדיווח ובתשלום מס.

עיינת באתר שלהם? דרך - שיחה 19:01, 24 באוקטובר 2010 (IST)