שיחה:הר עמשא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הדיאלוג בין Daniel Ventura לבין Odedee בערך זה נעשה בצורה של מלחמת עריכה, וחבל. כדאי שהשניים יקיימו את הדיאלוג כאן ויציגו את נימוקיהם. קודם לדיון במקור השם, רצוי לציין מתי ניתן השם: האם זהו שם מקראי, תלמודי, שם מראשית הציונות או שם שניתן לאחר מלחמת ששת הימים. הפסוק המופיע בערך אינו מועיל, משום שהוא מלמד שעמשא היה בנה של אביגיל, אך אינו קושר את אביגיל לכרמל. דוד שי 06:30, 7 בפברואר 2008 (IST)

לפי עמנואל הראובני:" על שם עמשא בן יתרא הישראלי הוא יתר הישמעאלי, שנולד מאביגיל היא אביגל בת נחש, אחות המלך דוד. דוד מינה את עמשא לשר צבאו במקום יואב. כשנפגשו יואב ועמשא, במלחמת נגד שבע בן בכרי שהתקומם נגד דוד, דקר יואב את עמשא בחרבו והרגו. בצוואתו לשלמה דרש ממנו דוד לנקום את דם עמשא מיואב.

השאלה היא, מנין הוא קובע שזו אביגיל בת נחש ולא אביגיל הכרמלית ואם אכן היא בת נחש מדוע ניתן השם "עמשא" להר דווקא בהרי חברון. האם העובדה שאגיגיל הכרמלית הייתה גרה ליד הר עמשא היה לו משקל. שאלה זו אשאל את מומחה לשמות אשר יש לי קשר עימו. עד אז אבקש לא לערוך שינוי בערך. ‏Daniel Ventura‏ 06:46, 7 בפברואר 2008 (IST)

הנה התשובה ועשו כטוב בעינכם. המצב הקיים מבחינתי סביר בהחלט.

"למה אתה מתווכח עם פשוטו של מקרא ועם ההיגיון הישר: אם עמשא היה אחיינו של דויד ואף שימש כשר צבא יהודה - מן הדין לקרוא גם על שמו עצם גיאוגרפי בהר חברון, ללא שום קשר עם אביגיל הכרמלית! ‏Daniel Ventura‏ 12:45, 7 בפברואר 2008 (IST)

הקטע המקורי שנמחק מהערך[עריכת קוד מקור]

"==איזכור השם במקרא=="

עמשא בן יתר היה שר צבא של דוד המלך. יואב בן צרויה, שאת מעמדו הוא ירש, דקר אותו בחרב. דוד ציוה על בנו שלמה המלך לנקום את דם עמשא מיואב.

יואב הוא שר הצבא: " וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ אֶל-עֲמָשָׂא, הַזְעֶק לִי אֶת אִישׁ יְהוּדָה שְׁלֹשֶׁת יָמִים; וְאַתָּה, פֹּה עֲמֹד. וַיֵּלֶךְ עֲמָשָׂא, לְהַזְעִיק אֶת-יְהוּדָה; וייחר (וַיּוֹחֶר), מִן-הַמּוֹעֵד אֲשֶׁר יְעָדוֹ" (ספר שמואל ב', פרק כ', ד' - ה').

נהרג בידי יואב בן צרויה: "וַיֹּאמֶר יוֹאָב לַעֲמָשָׂא, הֲשָׁלוֹם אַתָּה אָחִי; וַתֹּחֶז יַד-יְמִין יוֹאָב, בִּזְקַן עֲמָשָׂא לִנְשָׁק-לוֹ. וַעֲמָשָׂא לֹא-נִשְׁמַר בַּחֶרֶב אֲשֶׁר בְּיַד-יוֹאָב, וַיַּכֵּהוּ בָהּ אֶל-הַחֹמֶשׁ וַיִּשְׁפֹּךְ מֵעָיו אַרְצָה וְלֹא-שָׁנָה לוֹ--וַיָּמֹת; וְיוֹאָב, וַאֲבִישַׁי אָחִיו, רָדַף, אַחֲרֵי שֶׁבַע בֶּן-בִּכְרִי. (שם, פסוק י' - י"א)

ודוד מצוה על שלמה לנקום את דמו: " וְגַם אַתָּה יָדַעְתָּ אֵת אֲשֶׁר-עָשָׂה לִי יוֹאָב בֶּן-צְרוּיָה, אֲשֶׁר עָשָׂה לִשְׁנֵי-שָׂרֵי צִבְאוֹת יִשְׂרָאֵל לְאַבְנֵר בֶּן-נֵר וְלַעֲמָשָׂא בֶן-יֶתֶר וַיַּהַרְגֵם, וַיָּשֶׂם דְּמֵי-מִלְחָמָה, בְּשָׁלֹם; וַיִּתֵּן דְּמֵי מִלְחָמָה, בַּחֲגֹרָתוֹ אֲשֶׁר בְּמָתְנָיו, וּבְנַעֲלוֹ, אֲשֶׁר בְּרַגְלָיו. (מלכים א', פרק ב', ה')

מספר דברי הימים עולה כי עמשא היה בנה של אביגיל מכרמל בדרום הרי חברון. וכך כתוב: "וַאֲבִיגַיִל, יָלְדָה אֶת-עֲמָשָׂא; וַאֲבִי עֲמָשָׂא, יֶתֶר הַיִּשְׁמְעֵאלִי" ( פרק ב' י"ז). מכאן ניתן השם להר המצוי בדרום הרי חברון.

Daniel Ventura‏ 20:08, 17 בפברואר 2008 (IST)

טוב מאוד שקטע זה נמחק מהערך. הכנסתו לערך, תחת הכותרת "איזכור השם במקרא" מראה על חוסר יכולת להבחין בין עמשא לבין הר עמשא. המידע שהוסר מקומו (אולי) בערך עמשא בן יתר, אך הוא מיותר בעליל בערך הר עמשא. תחזקנה ידי מי שמחק מידע מיותר זה. דוד שי 20:38, 17 בפברואר 2008 (IST)
בדיעבד, אני שותף לדעתך. עם זאת את הפסוק הראשון הייתי משאיר לאיזכור ולמציאת המקור. רק על כך אני מצטער ומתריע. הבאתי את הקטע לעיל, כולו, למען הגילוי הנאות: אכן חשבתי בתחילה לכלול את כולו אך שיניתי את דעתי בעקבות הערות המשתמשים. אני לא עקשן. אבל בכל זאת אני חושב שיש מקום לאיזכור עקיף. ערב טוב. ‏Daniel Ventura‏ 20:49, 17 בפברואר 2008 (IST)
אבל למה לעצור כאן? אם הקורא הוא כל כך טיפש שאינו מסוגל ללחוץ על הקישור, ואחרי שאומרים לו שעמשא הוא שר צבאו של דוד חייבים להביא פסוק להדגים את זה, רצוי להביא גם פסוקים שידגימו שדוד אכן היה מלך ואכן היה לו צבא. אני גם דורש שבמשפט הפתיחה יופע הסבר למה זה "הר", מהם "הרי חברון" והוכחות מפורטות, רצוי עם מראי מקומות לכך שההר הוא אכן מדרום ליישוב "הר עמשא" ולא מצפון-מזרח. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת 22:07, 17 בפברואר 2008 (IST)