שיחה:ויכוח ברצלונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

זה מוצג בהרחבה ברמב"ן, כדאי לשלב לדעתי. דורית 14:38, 13 אוגוסט 2005 (UTC)

מה זה "יהודי משומד"? אני חושב שלמרבית הקוראים אין מושג מה משמעות הביטוי.

על הערך[עריכת קוד מקור]

אני חושב שהערך מוכן ומספק.Tkuicrbs - שיחה 23:28, 15 במרץ 2008 (IST)

שם המלך[עריכת קוד מקור]

בדף הקטאלני רשום שהמלך המדובר הוא ז'אומה הראשון. ז'אומה, כמו ג'יימס, מקורו בשם העברי חיים. שכן הספרדים מבטאים את האות J כמו שאנו את ה-ח, ובקטאלנית כמו ז'(עם גרש). על כן, אם אכן מדובר במלך ז'אומה, יש לתרגמו לחיים הראשון. זאת אני כותב כמובן מבלי ידע רב במקורות שונים לסיפור, ועל כן, יכול להיות ששמו אינו מתבסס על תרגום ישיר של השם, אלא על כינויו בכתבים קודמים.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

בוויקיפדיה לא מתרגמים שמות אלא מתעתקים אותם. גם את ג'יימס לא נתרגם ל"חיים". מציינים שם עברי לא כתרגום אלא כאשר יש לו קיום משלו במקורות - "יעקב" אינו תרגום של ויקיפדיה אלא שמו של המלך במספר מקורות עבריים. מעניין באמת מה הסיבה לכך.79.177.203.46 07:52, 7 בפברואר 2011 (IST)

ויכוח ברצלונה[עריכת קוד מקור]

בערך נכתב שהמלך נתן לרמב"ן יכולת התבטאות חופשית, אני לא יודע מה המקור לכך, אבל מי שיעיין במקור היהודי לויכוח - נכתב שניתנה לרמב"ן רק את הזכות לענות לתשובות של המומר הנוצרי ולא ניתנה לו הרשות לשאול שאלות לאורך כל הדיון. לעניות דעתי יש צורך לציין זאת.עמוס מימון - שיחה 12:49, 31 במאי 2012 (IDT)

חסר[עריכת קוד מקור]

בפתיח מוזכר שהויכוח גרם לגירושו של הרמב"ן מספרד ועלייתו לא"י. בגוף הערך לא מוזכר על זה כלום.

יחס הנוצרים לויכוח[עריכת קוד מקור]

הם גם מודים שהרמב"ן ניצח? מעלת התורה - שיחה 16:51, 14 בספטמבר 2018 (IDT)

לפי הויקיפדיה האנגלית, התפיסה היא שהנוצרים ניצחו בויכוח.
דווקא לא משתמע כך מוויקפדיה האנגלית. בהתחשב במגבלות הקשות על חופש הדיבור והוויכוח שהיו בימי הביניים ובתוצאות הנלוות תמיד, הוויכוח הזה כנראה היה המוצלח שבוויכוחים מבחינת היהודים, שגבה יחסית מחיר נמוך, וניתנה הזדמנות (מוגבלת) לשטוח טיעונים טובים. Ronam20 - שיחה 04:54, 10 באוקטובר 2019 (IDT)
בויקיפדיה באנגלית נכתב כך:

Since the Dominicans claimed victory, Nachmanides left Aragon never to return again and in 1267 he settled in Palestine. There he founded a synagogue in the Old City of Jerusalem, the Ramban Synagogue.[13] It is the oldest synagogue in Jerusalem.

הרמב"ן נאלץ לברוח מאראגון לארץ ישראל מכיון שהנוצרים טענו לנצחונם.

אם התכוונת שהדומינקנים לא הודו בהפסד אז ברור שהם לא. אבל למעשה הוא נאלץ לברוח רק מפני שהוא טען טענות טובות ושהמלך שהיה פתוח יחסית כיבד אותו ואת טיעוניו. בוויכוחים אחרים שמלכתחילה לא הותר ליהודים לטעון כלום כמעט אלא רק להתגונן בקושי, גם לא נאלצו לברוח. Ronam20 - שיחה 15:50, 10 באוקטובר 2019 (IDT)