שיחה:חסמבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כפי ששמי מרמז אני ממשפחת הסופר. בבית תמיד השמיצו אותו ("סופר דרגה ז'" וכאלה) ולכן לא היתה לי אפשרות להתרשם מכתביו בצורה אוביקטיבית. האם אלה באמת ספרים טובים? זה לא נורא פשטני\פטריוטי\חד צדדי\מגמתי\רמה ירודה ? בתור ממציא היו ליגאל רעיונות מגניבים שמעידים על הרבה מעוף אך מכיוון שלא ידע פיזיקה חלקם היו לא ישימים באופן עקרוני. בתור בן אדם יש לי עליו ידיעות סותרות. אם יש לכם מה להגיד, תגידו חופשי. Oril.pngאורי מוסנזון 20:39, 8 מרץ 2005 (UTC)

כילד קראתי את חסמב"ה בהנאה רבה. כמתבגר ראיתי את מה שכתב ב"לאשה" והבנתי שכדי להתפרנס צריך לעתים להתפשר. דוד שי 20:58, 8 מרץ 2005 (UTC)
אני קראתי אותם בשקיקה בכיתה אלף (חסמבה במארבי הגבול היה הספר הראשון שקראתי בלי ניקוד). קראתי כל מה שיכולתי עד מספר 33, (גיל 11 בערך). עברתי את החלפת הדמויות, בה, בניגוד למשל למסע בין כוכבים - הדור הבא, לא עשה מוסינזון שימוש בחילוף כדי להכניס דמויות חדשות, אלא פשוט שחזר את הדמויות שיצר כבר.
הספרים שזורים בהומור וברגשי פטריוטיות עמוקים, אך איפהשהוא הם חוזרים על עצמם. זו הסיבה שהפסקתי לקוראם. הדמויות סטריאוטיפיות ושטוחות, הן אינן מתפתחות כי אם מאופיינות, בגלוי, במילה אחת ותו לא, האמורה להחזיק את כל אופיין. השמן, הרזה, התימני. מאד מתאים לתקופת המדינה שבדרך, אבל לא כל כך לשנות השמונים.
עם זאת, זה בהחלט חלק מאושיות התרבות הישראלית. למשל, הביטוי חס וכרפס, שהשתרבב ללשון (לפחות שלי) משם, למשך כמה וכמה שנים. מי יודע, אולי זה פשוט ביטוי פלמ"חי במקור...
יש לציין לזכותו כי הספרים הראשונים היו ברמה גבוהה יותר. הראשון, שבעמל רב השגתיו, עושה את הבלתי יעשה - הוא הורג גיבור, אחד מן החבורה. קשה להעיז ולעשות מעשה כזה, אך אני מניחה שקל יותר כשזה הספר הראשון, והסופר עדיין לא נקשר לדמויות.

ladypine 21:23, 8 מרץ 2005 (UTC)

אם אתה ממשפחתו, אולי תוכל לאשש את השמועות שחסמב"ה זה חסה ובמבה?! FrizzlySheep 19:06, 9 אוגוסט 2005 (UTC)


תיקון טעות. שלמה ארצי וזאב רווח שיחקו ב"חסמבה ונערי ההפקר". כש"חסמבה ושודדי הסוסים" צולם (נדמה לי שזה היה באמצע שנות השמונים) שלמה ארצי כבר היה זקן מדי לגלם את ירון זהבי ( להגיד את האמת, הוא היה זקן לגלם את ירון זהבי כבר בצילומי "חסמבה ונערי ההפקר" - אבל הוא היה מה זה פופולרי...)

זה הכל?[עריכת קוד מקור]

זה ערך על חסמב"ה? איפה רשימת הספרים? איפה רשימת הגיבורים (משני הדורות). איפה תקצירי עלילה? תתביישו. שמישהו יעשה משהו? אלמוג 05:41, 27 דצמבר 2005 (UTC)

דווקא יש לנו רשימה מצוינת של ספרי חסמב"ה, וכל שהיה חסר זה קישור אליה. דוד שי 05:59, 27 דצמבר 2005 (UTC)

אם זכרוני אינו מטעני - המערה החשמלית עוצבה בדמותו של רוקח חיפאי שיצר מערה מביתו לבית המרקחת ובה החביא אמל"ח ואנשים

שם הערך וכל איזכור של שם הערך צ"ל "חסמבה" ולא "חסמב"ה" (בראשי תיבות)[עריכת קוד מקור]

ראו תמונות מהספרים כאן. חזרתישיחה 03:39, 9 באוקטובר 2010 (IST)

נראה שאתה צודק (כך גם בערך על הסרט). קל היום למתוח ביקורת, אבל בתור ילד זו הייתה אחלה סדרה. דרך - שיחה 18:52, 10 באוקטובר 2010 (IST)

אם אפשר להוסיף מידע על הדמויות[עריכת קוד מקור]

עקב הסדרה החדשה, שעלתה בהוט 3 יגיעו צעירים רבים לערך הזה. חבל שהוא כה דל.

איני יכול לערוך אותו, מכיוון והידע שלי דל.

תודה. --Elf live - שיחה 16:43, 19 באוקטובר 2010 (IST)

הקישור לאתר חסמבה[עריכת קוד מקור]

הקישור החיצוני לאתר של חסמבה זאת בעצם פרסומת של חברת טיולים, זהו אתר מסחרי, האם לא כדאי לשקול להוריד אותו? Eladav - שיחה 12:58, 31 באוקטובר 2010 (IST)

תודה Eladav - שיחה 13:34, 31 באוקטובר 2010 (IST)

חסמבה בתיאטרון[עריכת קוד מקור]

משום מה לא מוזכרת בשום מקום ההצגה בתיאטרון האהל בשנות החמישים לא זכור לי בדיוק מתי. האכזבה שלי מן ההצגה היתה שהקריאה המשולשת חסמבה חסמבה חסמבה הפכה בהצגה ל חהההההה סמבה לא זוכרת שם הילדים השחקנים

בהתלהבות[עריכת קוד מקור]

את הספר הראשון בסדרה "חסמבה או חבורת סוד מוחלט בהחלט" קיבלתי במתנה בהיותי תלמיד כתה ב' והוקסמתי ממנו. היה זה שנתיים לאחר סיום המנדט הבריטי ועדיין שררה במדינה רוח המאבק בבריטים, שהספר הייטיב לתארה. כל חברי קיבלו את הסדרה בהתלהבות והמתינו בקוצר רוח להופעת כל ספר חדש בסדרה. אני זוכר כי יום שישי אחד הופיע אחד מחברי לכיתה כשבידו ספר חדש בסדרה שזה אך הופיע. לאחר סיום הלימודים רצתי לחנות הספרים היחידה בעירי, אך אבוי - היא כבר נסגרה לקראת השבת ונאלצתי להמתין עד יום א'. ב 1952 העלתה הלהקה להצגות ילדים ונוער "במתנו" של תאטרון "האהל", את חסמבה כהצגה וילדים מכל הארץ נהרו לתל אביב במיוחד כדי לראות את ההצגה, שלאחר מכן כבר נדדה במסע הופעות ברחבי הארץ. נעים להזכר.

אברהם אמיר - שיחה 23:18, 22 בפברואר 2011 (IST)

הרחבה פברואר 2011[עריכת קוד מקור]

המידע המצוי בטבלאות נלקח בעיקר מהערך ביבליוגרפיה של יגאל מוסינזון, תוך שהוא נבדק ומוצלב עם מידע באתר של הספריה הלאומית ובלקסיקון של יוסי גלרון. כך גם המידע על המחזות שנלקח מהערך והוצלב עם מידע המופיע בארכיונים של דבר ומעריב. פומפריפוזה - שיחה 12:12, 26 בפברואר 2011 (IST)

האם מישהו זוכר....[עריכת קוד מקור]

סיפור של חסמבה שפורסם באמצע שנות השמונים במדור לילדים באחד

העיתונים (לא זוכר אם זה ידיעות או מעריב).

זכור לי מהעלילה משהו הזוי שרוב חברי חסמבה נהרגו באיזה קרב

ו/או שהם הוצאו להורג לאחר שנפלו בשבי,

וכנראה אהוד השמן, רכב על טיל טורפדו בים לעבר ספינת האויב.

בסוף, אחד מחברי חסמבה מתעורר בחדר הילדים ומגלה שהכול היה חלום רע.

אני בטוח במאה אחוז שהיה סיפור חסמבה כזה, עם ציור של ילד רוכב על הטורפדו.

89.139.214.142 18:35, 22 ביוני 2011 (IDT)

משוב מ-22 ביוני 2013[עריכת קוד מקור]

חסמבה דור 3 סידרה שהועלתה באות עים 17 פרקים ב2010 הדמויות איגי לוציפר ירון זהבי מפקד חסבה ... תמר זהבי סגנית מפקד חסמבה אהוד השמן מנשה התימני עוזי הרזה משה ירחמיאל רנן זהבי שלומית החובשת מורן האיש הטוב לודה יובל חופני יששכר טלב דנגורי ... 5.29.157.227 21:53, 22 ביוני 2013 (IDT) יום טוב וחסמבה

טבלת הדמויות[עריכת קוד מקור]

טבלת הדמויות לא ברורה ומבלבלת אם אף אחד לא יסדר אותה אני מתכון למחוק אותה. Gutterשיחה 17:48, 9 בספטמבר 2013 (IST)

מה מבלבל בטבלה? אתה גם יכול לערוך אם תרצה. בברכה, בר הראל - שיחה - תרומות 17:50, 9 בספטמבר 2013 (IST)
לא ברור אם השחקנים שיחקו את הדמות של דור 1 או דור 2 לדוגמא לפי הטבלה שלמה ארצי שיחק בסרט חסמבה ונערי ההפקר עד כאן אין בעיה אבל תסביר לי איך לפי הטבלה אני אמור להבין אם הוא שיחק את ירון זהבי או את יואב צור כי נכון לעכשיו אני לא מצליח להבין (אני יודע שהוא שיחק את ירון הבאתי אותו רק בתור דוגמא). Gutterשיחה 20:31, 9 בספטמבר 2013 (IST)

קישורים לטבלה של הסדרה[עריכת קוד מקור]

אין קישורים לטבלה של הסדרה ואני רוצה הסבר מדוע הקישורים שעשיתי של הדמויות בטבלה נחשבים השחתה מתניה סעיד - שיחה 18:49, 2 בספטמבר 2014 (IDT)

אתגר התמונה החסרה[עריכת קוד מקור]

אני מאתגר את כולנו - למצוא תמונה של ירון לונדון כילד (תמונה חופשית כמובן) ולשים אותה בערך זה. דרור - שיחה 20:01, 2 בספטמבר 2014 (IDT)